Bebek Oyun Halısı Nasıl Seçilir? - Uni Baby
bebek oyun halısı
27.09.2020 00:00:004 DK Okuma Süresi

Bebek Oyun Halısı Nasıl Seçilir?

Bebek oyun halısı nasıl seçilir? Çocuk gelişimine faydaları nelerdir? Oyun halısı seçerken nelere dikkat edilmelidir? Tüm bu sorunların cevapları yazımızda!

Bebeklerde güven duygusunun en hızlı geliştiği dönem 0-2 yaş aralığıdır. Bu yaş aralığında güven duygusunu geliştiren bebekler, ileriki yaşlarda güven problemi yaşamaz ve hayata daha kolay adapte olabilirler. Bu nedenle çocukların hem kendilerini güvende hissedebileceği hem de eğlenceli vakitler geçirebileceği çocuk oyun matı çeşitleri bu dönemde işinizi oldukça kolaylaştırır.

Bebek oyun halısı ve minderinin faydaları nelerdir?


Oyun matı, bebek cildine uyumlu yumuşak yapısı ile düşme sonucu meydana gelebilecek acı hissi ve yaralanma riskini en az seviyeye indirerek bebeğinizin güvenli bir şekilde vakit geçirmesini destekler. Çocuklar için özel olarak üretilen oyun minderi ve oyun matlarının üzerinde bulunan birbirinden eğlenceli desenler ve renkler, çocuğunuzun ilgisini çekerek onların sıkılmasını engelleyerek daha keyifli vakit geçirmelerini kolaylaştırır.

Çok fonksiyonlu kullanım olanağına sahip olan oyun halılarının üzerinde bulunan aksesuar oyuncaklar, 0 yaştan 5 yaşa kadar rahatlıkla kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle farklı yaş aralıklarına uygun farklı kullanım özelliklerine sahip olan oyun minderi çeşitleri minik bebeğinizin hem zihinsel hem de fiziksel gelişimine önemli ölçüde fayda sağlar.

Bebekler için oyun halısı çeşitleri nelerdir?


Bebekler için oyun halıları tasarlanırken çok fazla renk seçeneği kullanılır. Renkler; bebeklerin duyularını harekete geçirir ve onların gerçek dünyaya adapte olmalarını kolaylaştırır. Bebeklerin yaş aralıklarına ve gelişim aşamalarına uygun olarak tasarlanan aktivite halı seçenekleri, onların gelişimlerine hitap edecek, çıngırak, ayna, diş kaşıyıcı, hayvan figürleri ve müzik parçaları ile zenginleştirilerek tasarlanmaktadır. Böylece bebeğiniz yatar pozisyonda bile bu eğlenceli oyuncaklarla oynamanın keyfini çıkarır.

Bazı oyun matları, yan taraflarından katlanabilir özellikte olduğu için oyun havuzu şeklinde kullanılabilir. Bu modeller sayesinde bebeğinizin halının dışına çıkmasını engelleyebilir ve güvenli bir şekilde oynamasını sağlayabilirsiniz. Farkı özellikleri ile hayatınızı kolaylaştıran oyun minderi çeşitleri şunlardır:

0-6 Ay Bebekler İçin: Bu yaş aralığındaki bebekler; henüz oturma, emekleme ve yürüme gibi hareketleri gerçekleştiremediği için bütün zamanını yatar pozisyonda geçirmek zorundadır. İstediği yere gidemeyen ve istediği oyuncağa ulaşamayan bebekler bir süre sonra huysuzlaşır ve ağlamaya başlar. İşte tam bu zamanlarda imdadınıza oyun minderi çeşitleri yetişir. Bebeğiniz, oyun matının yumuşak zemininde yatar pozisyonda olsa bile üzerinde asılı olan oyuncaklara kendi başına uzanabilir ve dilediğince vakit geçirebilir.

6-12 Ay Bebekler İçin: Bu yaş aralığındaki bebekler, artık, oturma, emekleme ve yürüme gibi eylemleri kolayca gerçekleştirebilir. Bu nedenle oyuncakları ister oyun halısının barı üzerinde ister bardan çıkararak oturduğu yerde bağımsız bir şekilde oynayabilir. Eğer bebeğiniz emekliyorsa ürünün kenar kısımlarını dik pozisyona getirerek bebeğinizin oyun minderinden dışarı çıkmasını engelleyebilir ve bebeğinizin güvenliğini sağlayabilirsiniz.

12 Ay ve Üzeri Bebekler için: Bebekler genellikle 1 yaşından sonra yürümeye başlar. Bebeğiniz yürümeye başladığında kendisi istemediği müddetçe oyun halısı üzerinde onu tutmanız neredeyse imkansızdır. Ancak oyun matının üzerindeki aparatları çıkartarak çocuğunuzun evcilik ya da arabalarıyla oynayabileceği hijyenik bir alan oluşturabilirsiniz.

Bebekler için oyun halısı seçerken nelere dikkat edilmelidir?


Bebeğinizin hoşuna gideceğini düşündüğünüz figürlerle ya da çizgi film karakterleriyle tasarlanmış çok farklı oyun halısı seçenekleri arasından dileğinizi seçebilirsiniz. Ancak tercih edeceğiniz oyun minderinin, yıkanıp silinebilir, kir tutmayan özellikte, kaliteli ve doğal malzemelerden tasarlanmış olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü bebeğiniz yaşı gereği oyun halısının üzerinde bulunan her parçayı ağzına götürecek ve yalayacaktır. Bu nedenle halının deseninde kullanılan boyaların doğal içerikli ve bebek sağlığına uygun olması gerekir. Ayrıca hafif, katlanabilir ve taşınabilir özellikte tercih edeceğiniz bir oyun halısı kullanım açısından size birçok avantaj sağlayacaktır. Böylece ihtiyacınız olan her yere oyun halısını rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra seçeceğiniz oyun matının üzerinde küçük parçaların olmamasına dikkat etmelisiniz. Birden fazla gelişim alanına hitap etmesi de ürünü uzun yıllar kullanmanızı kolaylaştıracaktır.