Prematüre doğan bebekler | Uni Baby
13.03.2019 00:00:002DK Okuma Süresi

Prematüre doğan bebekler

Prematüre bebeklerin ilk iki yıl özel bakıma ihtiyaçları olabilir, bu özellikle doğum kilosu 1,4 kg altında olan bebekler için geçerlidir.

Prematüre doğan bebekler


Prematüre bebeklerin ilk iki yıl özel bakıma ihtiyaçları olabilir, bu özellikle doğum kilosu 1,4 kg altında olan bebekler için geçerlidir. Prematüre dünyaya gelen bebekler doğumdan sonra bir süre hastane bakımında kalabilir, çünkü akciğerlerin az gelişmiş olma ihtimali yüksektir ve kilosu düşüktür.

Bebeğinizi hastaneden eve geldiğinde hastalıklara ve mikroplara karşı korumanız gerekir. Kısa bir süre içinde doktorunuzu ziyaret ederek gelişimini ve kilosunu kontrol ettirmeniz önemlidir.

Doktorunuz ile özellikle bebeğinizin beslenmesi konusunda konuşun. Anne sütü yenidoğan bebekler için en faydalı besindir. Eğer bebeğiniz meme emmede güçlük yaşıyorsa, sütünüzü makine ile sağarak biberon ile besleyebilirsiniz.

BESLENME


Genellikle prematüre bebekler günde 8 – 10 kez beslenmelidirler. Bebeğin susuz kalmaması için beslenme aralıklarının 4 saatten fazla uzatılmaması tavsiye edilir. Bebeğiniz günde 6-8 kez bezine çiş yapıyorsa günde yeterli miktarda süt alıyor demektir. Prematüre bebekler beslenmenin ardından biraz istifra edebilirler ve bu normaldir. Kilosunu sıklıkla kontrol ederek düzenli olarak ağırlığındaki artışları not etmelisiniz. Bebeğin ağırlığı artmıyorsa doktorunuza danışmanız gerekir.

UYKU


Prematüre bebekler genellikle daha çok uyurlar ama kısa aralıklarla uyanırlar. Bebekler içe gömülmeyecek kadar sert bir yatakta ve yastıksız olarak yatmalıdırlar. Yüz üstü ve yumuşak yataklarda yatan bebeklerin SIDS adı verilen ani bebek ölümleri yaşama ihtimalleri olmaktadır.

GÖRME KONTROLLERİ


Prematüre bebeklerde şaşılık, zamanında doğan bebeklere oranla daha sık görülmektedir. Bu duruma strabismus adı verilir ve bebeğiniz büyüyüp, geliştikçe ortadan kalkacaktır. Doktorunuz ile kontrolleri sağlamanız son derece önemlidir.

DUYMA KONTROLLERİ


Duyma problemleri prematüre bebeklerde görülebilir. Bebeğinizin sizi iyi duymadığını düşünürseniz basit testler uygulayabilirsiniz. Bebeğinizin arkasında ve yanlarında çeşitli sesler yaparak test edin, eğer bebeğiniz başını çevirmiyor ise doktorunuza başvurmanız gerekir.

GELİŞİM


Bazı prematüre bebekler öğrenme, büyük motor aktiviteleri emeklemek ve yürümek v.b., küçük motor aktiviteleri elleri ile almak ve yemek yemek v.b. konularında gerilik yaşayabilirler. Gelişimleri daha yavaş olabilir ama geç de olsa diğer bebekleri mutlaka yakalayacaklardır.

İlginizi Çekebilecek Ürünler