Sezaryen Doğuma Hazırlık Nasıl Yapılır? - Uni Baby
sezaryen doğuma hazırlık
15.09.2020 00:00:004 DK Okuma Süresi

Sezaryen Doğuma Hazırlık Nasıl Yapılır?

Sezaryen, doğumun normal yollardan gerçekleşemediği durumlarda, bebeğin karın ve rahmin kesilerek alınması işlemidir. Genelde doktorlar tarafından, anne ve/veya bebek için normal doğumun riskli bir doğum yöntemi olarak görülmesiyle sezaryen doğum yöntemi uygulanır.

Doğum, bebeğin anne karnındaki gelişimi sonunda dünyaya geliş sürecidir. Doğum yöntemlerinden biri olan sezaryen doğum yöntemi ise bir ameliyat olduğu için anne adaylarını tedirgin etse de aslında anne ve bebek sağlığı açısından son derece güvenilir bir yöntemdir. Bir ameliyat olduğu için de doğumdan önce anne adaylarının belirli hazırlıklar yapması gerekir.

Sezaryen, doğumun normal yollardan gerçekleşemediği durumlarda, bebeğin karın ve rahmin kesilerek alınması işlemidir. Genelde doktorlar tarafından, anne ve/veya bebek için normal doğumun riskli bir doğum yöntemi olarak görülmesiyle sezaryen doğum yöntemi uygulanır. Sezaryen, gebelik döneminde ya da doğum anında beklenmedik komplikasyonlar meydana geldiğinde hayat kurtarıcı bir yöntemdir.

Sezaryen doğuma nasıl hazırlanılır?


Gebelik süreci anne adayları için zorlu bir süreçtir. Sezaryen doğumda ise her ameliyat süreci gibi yapılması gereken davranışlar ya da kesinlikle yapılmaması gereken şeyler vardır.

Sizler için sezaryen doğum öncesindeki önerilerimizi 11 maddede topladık:

- Bir gece öncesinden hafif bir akşam yemeği yenmelidir. Akşam yemeğinde daha önce hiç tüketilmeyen, riskli bir yiyecek yenmemelidir.

- Aşırı meyve tüketimi gibi karında şişlik yapabilecek türden yeme şekillerinden uzak durulmalıdır.

- Sezaryen doğum öncesinde, anne adayları gece yarısından itibaren hiçbir şey yiyip içmemelidir.

- Bir hafta öncesinden genital bölge tüyleri alınmamalıdır. Çünkü bu işlem enfeksiyon riskini artırır. Ameliyattan ne kadar zaman önce tüylerin alınabileceği konusunda mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Ameliyat bölgesinde fazla tüylenme söz konusuysa, ameliyathanede ya da serviste, bunlar hemşire tarafından tıraş edilebilir.

- Ameliyattan önceki gece ılık bir duş alınması önerilir. Duş, hem anne adayının rahatlaması hem de enfeksiyon kapma riskinin azaltılması için önemlidir.

- Gebelik boyunca olması gerektiği gibi ameliyattan 24 saat önce de kesinlikle sigara ve alkol tüketilmemelidir. Ayrıca doktorun önerisi dışında hiçbir ilaç kullanılmamalıdır.

- Gebelikte kullanılan kan sulandırıcı ilaçların, ameliyattan ne kadar önce bırakılması gerektiği konusunda ise mutlaka doktordan bilgi alınmalıdır.

- Bir gece öncesinde sağlıklı bir uyku çok önemlidir.

- Bütün bu önerilerin ötesinde anne adayları duygusal açıdan da kendilerini hazırlamalıdır. Örneğin, bir gece öncesinde bebekle iletişim kurmak ve onunla konuşmak duygusal açıdan önemlidir.

- Hastaneye giriş yaptıktan sonra, anne adayına, yapılacak işlemlerle ilgili bir onay yazısı verilir. Kişi bilgilendirilip imzalı onayı alınır. Anne adayı bu formu okuyup, aklına takılan soruları doktoruna sormalıdır.

- Sezaryen doğum öncesinde mutlaka yapılması gereken şeylerden biri ise doğum çantası hazırlamaktır.

Anne-bebek çantasında neler bulunmalı?


Doğum çantasının hamileliğin 32. haftasından itibaren hazırlanması gerektiği konusunda yaygın bir görüş hakimdir. Eğer, ikiz bebek veya erken doğum gibi ihtimaller söz konusuysa anne-bebek çantasını daha erken hazırlamanız önerilir. Ameliyat sonrasında 1-3 gün arası hastanede kalabilirsiniz. Bu nedenle hastane çantası hazırlarken, hastanede kalış sürenizin esnek olacağını unutmayın.

Bebek hastane çantasına neler koyulmalı?


Hastane çantası hazırlama aşamasında mevsimsel koşulları göz önünde bulundurmalı ve çantanıza buna göre giysi ve eşya koymalısınız. Ayrıca bazı hastaneler çocuk bezi ve hijyenik ped gibi ihtiyaçları karşılayabilir. Bu nedenle bir doğum çantası hazırlamadan önce mutlaka hastanenizin sağladığı hizmetlerle ilgili detaylı bilgi edinmeniz önerilir.

Anne hastane çantasında neler bulunmalı?


Anne adayı hastane çantası hazırlarken, hastanede kalış süresini düşünmelidir. Bunun yanında bebeğin ilk seslerini bir ses kaydedici ile kaydetmek ya da bir kamera ile bu ilk anları kayıt altına almak güzel fikir olabilir.

Gebelik ve doğum süreci anne adayları için zorlu süreçlerdir. Bu süreçler en güzel şekilde ve sağlıkla geçirilmelidir. Bebeğinizle sürekli iletişim halinde olmak ve yardım istemekten çekinmemek, bu süreci daha rahat atlatmanıza yardımcı olabilir.

Doğum çantası kontrol listesimakalemizi okuyarak daha detaylı bilgi alabilir, hem anne hem de bebek için doğum çantasının olmazsa olmazlarına göz atabilirsiniz.