Süt Pompası Temizliği Nasıl Yapılır? | Uni Baby
25.03.2022 00:00:003 DK Okuma Süresi

Süt Pompası Temizliği Nasıl Yapılır?

Süt pompası kullanıldıktan sonra bakteri oluşmaması için belirli arlıklarla ürün talimatında anlatıldığı gibi temizlenmelidir. Detaylar Uni Baby'de!

Bebeklerin doğru ve sağlıklı beslenebilmeleri için ilk 6 ay anne sütü alabilmeleri önemlidir. Anne sütü içerisindeki vitaminler sayesinde bebekler için gerekli olan tüm ihtiyaçları karşılar. Emzirme dönemi çalışan anneler için zor hale gelebilir. Bu durumda iş hayatı sebebiyle anneler yaygın olarak manuel ve elektrikli süt pompalarını tercih ederek sütlerini kolay ve sağlıklı bir şekilde muhafaza edebilirler.

Anne sütü göğüs pompası sayesinde sağılıp buzdolabında saklanabilir. Annelere kolaylık sağlayan süt pompası kullanıldıktan sonra bakteri oluşmaması için belirli arlıklarla temizlenmelidir. Elektrikli süt pompası ve manuel süt pompası temizliği yapılmadan önce, firmaların yıkama talimatları okunmalı ve incelenmelidir. Ürünün talimattaki gibi temizlenmesi bebeğin sağlığı için önemlidir.

Süt sağma işlemi ve sonrasında temizliğe dikkat edilmesi gerekir. Anneler ilk önce sabunlu su ile ellerini yıkamalıdır. Pompa parçalarının temiz olup olmadığı kontrol edilmeli ve daha sonra birleştirilmelidir. Eğer parçalar kirli ya da küflü ise bebek sağlığı için kullanılması uygun değildir. Pompanın dış kısmının, sağım yapılan bölgenin ve düğmelerin temiz olduğundan emin olarak ürünü kullanabilirsiniz.

Süt Pompası Nedir?


Süt sağma pompası kullanımındaki amaç, emzirme döneminde gün içerisinde bebeğinden uzakta kalan annelere destek olmaktır. Bu ürün ile bebeğinizin yanında olmadığınız zamanlarda da sağlıklı beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Çalışan annelerin dışında göğüs ucu emzirme için elverişli olmayan ve süt birikiminden dolayı göğüslerinde ağrı hisseden anneler tercih edebilir. Ayrıca sütü az olan anneler, prematüre bebek sahibi olanlar ve çene kasları henüz daha gelişmemiş bebeklere sahip olan anneler tarafından da tercih edilir.

Meme pompası ürününün annelere birden çok faydası olduğu bilinen bir gerçektir. Bebeklere süt saklamanın yanı sıra anne sütünün çoğalması için devamlı olarak emzirmek önemlidir. Çalışan anneler sürekli olarak bebeklerini emziremedikleri için bu ürün onlara kolaylık ve pratiklik sağlar.

Bebeklerin kasları gelişemediği zamanlarda anne göğsünü yeteri kadar ememezler ve bu durum göğüs ağrılarına sebep olur. Bu durumda pompa süt sağarak yeni süt üretimi, göğüs kanallarının açılması ve göğüs ağırsının giderilmesinde yardımcı olur.

Süt Pompasının Temizliği Nasıl Yapılır?


Bebeklerin sağlıklı beslenebilmeleri için pompa temizliği oldukça önemlidir. Süt pompası temizliği yapılırken ilk olarak pompa parçaları ve süt ile temas eden sağma valfleri, süt biriktirme kısmı, aparat vb. ürünler ayrılmalıdır. Daha sonra parçaların tamamı süt kalıntıları gidene kadar yıkanmalı ve tek tek temizlenmelidir.

Elle yıkarken temiz bir kabın içerisine sıcak su konmalıdır. Sadece meme pompası için kullanılan fırça ile iyice temizlenmelidir. Daha sonra durulanmalı ve havlu kağıt veya kullanılmamış bir havlu üzerine konarak kurumaya bırakılmalıdır.

Bulaşık makinesinde yıkamak için her ürün uygun değildir. Bu sebeple ürün içerisindeki talimatta bulaşık makinesi ile yıkanabilir diyorsa bu işlemi yapabilirsiniz. Küçük parçalara dikkat edilmelidir. Parçalar makine ile yıkandıktan sonra eller sabunlu su ile yıkanmalı ve parçalar alınmalıdır.

Islak olan parça var ise temiz bir havlu üzerinde kurumaya bırakılmalıdır. Süt pompası parçalarını yıkamak için kullanılan fırça ve kap mutlaka sıcak su ve sabun ile yıkanmalı ve temiz bir havlu üzerinde kurumaya bırakılmalıdır. Dilerseniz bu noktadaUni Baby Biberon Emzik Temizleyici ürününden faydalanabilirsiniz.

Temizlenen parçalar hijyenik bir ortamda saklanılabilmesi için kuruduktan sonra kapalı ve temiz bir kabın içerisine konulmalıdır. Süt sağılan pompa mikropların giderilmesi için günde en az 1 kere sterilize edilmelidir. Ürün parçalarını mikroplardan uzak tutmak için sterilizasyon aletleri tercih edilebilir.

Bir başka yöntem ise kaynamış su içerisinde 5 dakika boyunca tüm parçaları kaynatmaktır. Kaynatma işlemi sonrasında parçaların kuruyabilmesi için temiz bir havlu üzerine bırakılması gerekir. Bu adımlar için ürünün talimat listesini ve kullanım kılavuzunun okunması önerilir.

Süt Pompası Temizlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?


Pompa çeşitleri manuel ve elektrikli olarak ikiye ayrılır. Süt pompası temizliği yapılırken ürün türüne göre yöntem belirlenmelidir. Manuel olan ürün temizliği ile makine temizliği aynı şekilde değildir.

Süt sağma makinesi temizliği yapılırken motor kısmının suya temas etmemesine özen gösterilmelidir. Motor ve pil kısmının olduğu parça nemli bir bez ile silinip kağıt havlu ile kurutulabilir. Anne sütüne temas eden her parça ise yıkanmalı ya da kaynatma yöntemi sayesinde sterilize edilmelidir. Ancak, ürün kullanım talimatının okunması ve ürüne uygun bir şekilde temizlik yapılması gerekir. Bu sebeple göğüs pompası talimatı okunmalıdır. En doğru temizleme yöntemi kullanım kılavuzlarında mevcuttur.

Sağılan Süt Nasıl Saklanır?


Süt saklama süresi oda sıcaklığında 3 saat, buzdolabında 3 gün ve derin dondurucuda ise 3 aydır. Anne süt sağma makinesi ile elde edilen sütleri buzdolabında saklayabilmek için hijyenik süt torbaları tercih edilebilir. Bu torbaların üzerine sağım yapılan tarih yazılarak son kullanım tarihlerini kontrol edebilirsiniz.

Derin dondurucuda saklanan anne sütünü çözdürebilmek için bir gün öncesinden buzdolabının içerisine koyulması gerekir. Eğer anne sütünün acil bir şekilde çözülmesi gerekir ise ılık su dolu bir kabın içerisine süt poşeti yerleştirilebilir. Bu durumda sütün kesinlikle su ile temas etmemesine dikkat edilmelidir.

Annelere kolaylık sağlayan süt saklama yöntemleri sayesinde bebekler her zaman anne sütünü tüketebilir. Anne hayatını kolaylaştıran ve bebek sağlığını ön plana alarak üretilen bu ürün birçok kişi tarafından tercih edilir.