Hayatın 3. ayında ipuçları! | Uni Baby
9.03.2019 00:00:004 DK Okuma Süresi

Hayatın 3. ayında ipuçları!

Bu ay etrafında olup bitenlerden keyif almaya başlayacak ve fiziksel tepkilerin dışında duygusal olarak da dahil olmaya başlayacaklar.

Hayatın 3. ayında ipuçları!


Bu ay etrafında olup bitenlerden keyif almaya başlayacak ve fiziksel tepkilerin dışında duygusal olarak da dahil olmaya başlayacaklar. Bebeğimizin daha meraklı olduğu bir ay sizi bekliyor olacak. Sizi ve eşinizi gözleriyle takip etmeye başlayacak ve daha belirgin tepkiler verecektir. Artık o dünyayı tanımaya çalışan meraklı bir bebek!
Çevresi ve kalıtımsal özellikleri bu aydan itibaren kişiliğini oluşturmaya başlayacak. Miniğimizi kucağınıza alıp sallamakla kalmayın, onunla daha fazla iletişime geçin, konuşun, yeni eşyalar gösterin. Ona sorulan sorulara konuşma amaçlı seslerle yanıt bulabilir, iletişiminizi daha da güçlendirebilirsiniz. Bebeğimiz siz onu güldürmeseniz de gülebilir ve bu durum sizi heyecanlandırabilir. Onun dünyayı daha da keşfetmesine yardımcı olun ve iletişimi hiç kesmeyin.

Üçüncü ayda bebeklerimiz belirli bir düzene geçerler. Sık emzirme bu ayda sizi hem duygusal hem de fiziksel açıdan yormuş olacaktır. Bu ay bebek bakımı daha da kolaylaşacak bebeğimizin günlük ihtiyaçları daha da programlı hale gelecektir. Tipik bir bebek 3. Aydan sonra her sabah aynı saatte uyanacak, emecek, kısa bir süre uyanık kalıp yeniden uykuya dalacaktır. Öğle saatlerinde yeniden uyuyacak emecek ve kısa bir uykuya dalacaktır. Siz de hem bebeğimizin beslenmesini hem de cilt bakımını bu saatlere uyum sağlayarak yapabilirsiniz. Belirli bir program dahilinde hareket etmek hem bebeğinize huzur verecek hem de aile bağlarınızı güçlendirecektir. Tüm bebeklerimiz için belirli bir düzenden yoksunluk gelişimini ve sonraki yaşam disiplinini olumsuz yönde etkiler.

Evde bebek bakımı için 4 önemli ipucu


Bebeğimizin 3. ayında sizinle pratik bilgiler paylaşacak bebek bakımını daha pratik bir hale getireceğiz.

Alt değiştirme


Bebeğimizin altının sık sık değiştirilmesi onu pişik ve benzeri cilt problemlerinden koruyacaktır. Eğer ki beslenme öncesinde bebeğimiz huzursuz hissediyor ise altını değiştirmeniz onu rahatlatacaktır. İlk altı ay bebeğimizin altını saf su ve doğal pamuktan oluşan bir mendil ile silmek veya yıkamak doğru olacaktır. Kız bebeklerde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta temizliği önden arkaya doğru yapmaktır.

Tırnak Bakımı


Bebeğimizin tırnak bakımı annelerimiz için pek keyifli bir aktivite olmasa da miniğimizin cildine zarar vermemesi için tırnak bakımının yapılması son derece önemlidir. Bebeğimizin tırnak kesimini daha rahat yapabilmek için bir yakınınızdan yardım alabilirsiniz. Tırnakların kesiminde en önemli nokta bebek parmağının sıkı tutulmasıdır. Bebeğimizi önce kucağınıza alın ve hareket etmesini önleyin. Parmağının etli kısmını biraz geriye çektikten sonra kesme işlemine başlayabilirsiniz. Bebeğimizin tırnak kesiminde en uygun zaman emzirme ya da beslenme sonrası olacaktır. Özellikle ayak tırnaklarının düz kesilmesi tırnaklarının batmaması açısından çok önemlidir.

Oda Isısı


Oda sıcaklığının çok yüksek olması bebeğimizde uyku hali yaratabilir ve beslenmeyi olumsuz yönde etkileyebilir. Bebeğimizin burnu ve elleri soğuk ise bu odada ısının yetersiz olduğuna işarettir. Böyle bir durumda bebeğimizin vücut ısısını kontrol etmekte fayda vardır. 21-24 derece bebeğimiz için en uygun sıcaklıktır.

Uyku Düzeni


Bebeğimiz üçüncü ayında geceleri uyku problemi yaşıyor ise bu konunun araştırılmasını öneriyoruz. Üçüncü aydan itibaren beslenme düzeni iyi olan ve mutlu olan bebeğimizin uyku düzeninde de sorun olmaması beklenir.

İlginizi Çekebilecek Ürünler