Yenidoğan Bakımı | Uni Baby
19.03.2019 00:00:002DK Okuma Süresi

Yenidoğan Bakımı

Yeni anne-babaların bebek bakımı ile ilgili endişelerini gidermek için yapabilecekleri ilk şey nedir?

Yeni anne-babaların bebek bakımı ile ilgili endişelerini gidermek için yapabilecekleri ilk şey nedir?


Dokuz aylık hamilelik süreci geride kaldı, yenidoğan bebeğinizi kucağınıza aldınız! Hamilelik süresince aklınıza takılan bütün sorular ile yüzleştiğiniz zaman geldi çattı! Yeni anne-baba olarak pek çok ilk ile karşı karşıya kalacaksınız!
Hastaneden eve dönüşte evin düzeninin nasıl olması gerektiğinden, yeni doğan bebeğin bakımına ve ilk banyo gibi dikkat edilmesi gereken pek çok konu anne babaların endişeleri arasında. Yenidoğan bebek bakımında tecrübeli aile yakınlarının desteği yeni anne-babayı oldukça rahatlatsa da bebek bakımı ile ilgili detayları kendilerinin önceden okumaları ve bilgi sahibi olmaları, destek ile birlikte tecrübe ettiklerinde öğrenmelerini ve alışmalarını kolaylaştırır.

Evin ve bebek odasının nasıl düzenlenmesi gerekir?


Ev düzeninin bebeğe göre ayarlanması ve bebek odasının doğru düzenlenmesi yeni doğan bebek bakımının ilk basamağıdır. Doğumdan önce evin ve bebek odasının hazırlanması gerekir. Evdeki prizlere kapak takılması, mobilyaların bebeğe zarar vermeyecek şekilde düzenlenmesi, pencerelere emniyet takılması, yerlerin çok kaygan olmayan malzemelerle temizlenmesi ve yerlerde bebeğin yutabileceği nesnelerin bırakılmaması gerekir. Bunlar her ne kadar bebek hareketlenmeye başladığında daha çok önem kazanacak önlemler olsa da en baştan uygulamaya koymak kaza risklerini azaltır. Bebeğin odasının güvenli ve konforlu olması gerekir. Odanın su bazlı boyalar ile boyanması ve yer döşemelerinin ahşap veya mantar döşemelerden seçilmesi daha uygundur. Bebeğin yatağı çok yumuşak olmamalı ve yatakta yastık bulunmamalıdır.

Yenidoğan bebeğin fiziksel gelişimi nasıl seyreder?


Anne-babanın takip etmesi gereken bir diğer şey yeni doğan bebeğin fiziksel gelişimidir. Her bebeğin gelişimi farklı olmakla birlikte yeni doğan bebek 2.500-4.000 gram arası bir kiloda ve yaklaşık 49-52 santim uzunluğunda doğar. Bebek doğumdan sonra kilosunun birazını kaybeder fakat bu kiloları hızla geri alır. İlk aylar bebeğin hızla büyüdüğü zamanlardır. Bebek hızla kilo alır ve boyu uzar. Dik durabilmesi, kollarını ve bacaklarını kontrol edebilmesi için ise zamana ihtiyacı vardır.

Yenidoğan bebeğin üşüyüp üşümediği nasıl anlaşılır ve üşümemesi için ne yapılmalıdır?


Yenidoğan bebeğin ısı kontrolü henüz gelişmemiştir ve terlemez, bu nedenle vücut ısısı çok çabuk düşüp çıkabilir. Bunu engellemek için yeni doğan bebeğin odasının sıcaklığının 22-24 derece olması gerekir ve kıyafetlerinin bulunduğu ortama uygun seçilmesine dikkat edilmelidir. Yazın tek kat, kışın iki kat giydirilmesi, kıyafetlerinin ve örtüsünün pamuklu, tüy veya toz çıkarmayan kumaşlardan olmasına dikkat etmek yeterlidir. Yeni anne-babaların en büyük kaygılarından biri de bebeğin üşümesidir. Bebeğin üşüyüp üşümediğini elleri ve ayakları yerine göğsünden veya sırtından kontrol etmek daha sağlıklı olacaktır çünkü bebeğin elleri ve ayakları genellikle soğuktur fakat göğüs ve sırtı sıcaksa bebek üşümüyor demektir.

Yenidoğan uyku düzeni nasıldır?


Uyku, yenidoğan bebeğin vaktinin çoğunu alır. Yeni doğan bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimi için uykuya ihtiyacı vardır. Her bebeğin uyku düzeni farklıdır fakat yeni doğan bebekler genellikle günün 18-20 saatini uyuyarak geçirirler ve uzun süre uyanmadan uyurlar. Uyku düzenini bebek kendisi belirler. Bebek büyüdükçe gündüzleri uyanık olduğu süre de uzar. Uzun süreler uyuyan bebeğin 2-3 saatte bir uyandırılıp beslenmesi gerekir. Emziren annenin sıklıkla bebeğini emzirmesi süt üretimini de arttırır.

Yenidoğan bebek temizliğinde püf noktalar nelerdir?


Bebeğin temizliği, altının değiştirilmesi ve banyosu birkaç püf noktasına dikkat edildikten sonra kolaylıkla alışılabilecek alanlardır. Kız ve erkek bebeklerin altını temizlerken farklı noktalara dikkat etmek gerekir. Kız bebeklerin altı önden arkaya doğru silinmeli, erkek bebeklerin penisi de iyice temizlenmelidir. Bebeğin altı uzun süre kirli bırakılmamalı ve hızlıca değiştirilmelidir. Alt değiştirmek için bebeği soymadan önce eşyaların hazırlanması, bebeğin uzun süre çıplak kalıp üşümesini engeller. Bebeğin altını değiştirirken her seferinde göbek bağı yarasının temizlenmesi, bu yaranın hava almasının sağlanması yaranın iyileşme süresini hızlandırır. Banyo suyunun ne çok sıcak ne de soğuk olmamasına dikkat edilmeli ve banyo süresi kısa tutulmalıdır. Göz yakmayan bebek şampuanları tercih edilmeli, önce vücut en son baş yıkanmalıdır.

Yenidoğan bebeklerde görülebilen hastalıklar nelerdir?


Sarılık, konak ve pamukçuk yeni doğan bebeklerde sıklıkla görülen rahatsızlıklardır ve doğru bakım ile zaman içinde geçerler. Sarılık doğumdan 24 saat sonra görülür ve bebeğin göz ve yüzünde sararma olarak kendini gösterir ve doktor kontrolünde birkaç hafta içinde geçer. Pamukçuk bebeğin ağzında ve dilinde beyaz lezyonlardır. Bu hastalık bebeğin iştahının azalmasına ve huysuzlaşmasına neden olur, tedavisi için doktora başvurulmalıdır. Konak ise bebeğin başının ön tarafında ve bıngıldak bölgesinde oluşan sarı renkli kabuklardır ve temizlenmesi gerekir. Bu sık görülen rahatsızlıklar endişelenilmemesi gereken çoğu bebekte görülen rahatsızlıklardır. Bunların yanında anne babanın 6-7 saat uyanmama, bebeğin hareketlerinde azalma, vücuda yayılan veya üçüncü haftadan sonra devam eden sarılık, 37,5 derece üzerindeki ateş, göbekte akıntı veya kanama, günde 3-4 kez bezin dışına çıkan sıvı dışkı gibi durumlarda hemen doktora başvurması gerekir.

Fiziksel ihtiyaçlar dışında, yeni doğan bebeğin karşılanması gereken ihtiyaçları nelerdir?


Yenidoğan bebek özel ilgi ve bakım gerektirir. Anne-baba ve bebeğin birbirine alışması ve anne-babanın bebeği tanıması ile birlikte bebek bakımı da kolaylaşır. Kendinden emin ve bilgili anne-baba bebek bakımını rahatlıkla yapacaktır. Yeni doğan bebeğin fiziksel ihtiyaçlarının karşılanması ve doğru bakımı almasının yanında sevgiye de ihtiyacı olduğu unutulmamalı, anne-babanın bebek ile yeterli vakti geçirmesi, onunla konuşması ve oyunlar oynaması gerekir. Bakım verilen her durum oyun, iletişim ve sevgi göstermek için birer fırsattır. Yeni doğan bebek ile birlikte değişen duruma alışma ve bebeğe doğru bakımı vermek için uğraşırken, anne-babalığın ve aile olmanın zevkine varmak unutulmamalı, sevgi dolu bir ev ortamı yaratılmalıdır.

Bu yazı çocuk gelişim sitesi ÇocukluDünya iş birliği ile hazırlanmıştır.

İlginizi Çekebilecek Ürünler