Yenidoğan Bebeğin Fiziksel Özellikleri | Uni Baby
20.03.2019 00:00:004 DK Okuma Süresi

Yenidoğan Bebeğin Fiziksel Özellikleri

Yenidoğan bir bebeğin fiziksel özellikleri nelerdir?

Yenidoğan bir bebeğin fiziksel özellikleri nelerdir?


Yenidoğan bir bebek ortalama 2.800-3.500 gram ağırlığında ve 50 cm boyunda olur. İlk doğduğunda ve doğumu takip eden aylarda bebeğin başı vücuduna oranla oldukça büyüktür ve başını taşımakta ve kontrol etmekte güçlük çeker, bu dönemde bebeğin başını desteklemek gerekir. Doğum sonrası bebeğin başının şekli anne-babaya değişik gelebilir, bu kaygılanılması gereken bir durum değildir. Doğumu kolaylaştırmak için bebeğin başındaki kemikler henüz tam sertleşmemiştir bu nedenle doğumdan hemen sonra başın şekli asimetrik veya uzun görülebilir, takip eden günlerde baş yuvarlak bir şekle döner. Bazı bebekler saçlı doğarken bazı bebekler saçsız doğar, saçın yanında bebeğin vücudunda da ince tüyler görülebilir bu tüyler de ilerleyen aylarda tamamen dökülür. Bebeğin ten rengi de anne-babalarda kaygı uyandırabilir çünkü bebek ilk doğduğunda gri, mavi tonlarında olabilir fakat takip eden günlerde bebeğin ten rengi yavaş yavaş ve bölge bölge pembeye dönmeye başlar.

Büyüme hızı nasıldır?


Büyümenin en hızlı gerçekleştiği dönemlerden biri yeni doğan dönemidir. Bu dönemde bebek çok hızlı büyüme ve gelişme gösterir. Doğumu takip eden günlerde bebek kilo kaybı yaşasa da gelişimi süresince kilo almaya devam eder ve 6 aylık olduğunda doğum kilosunun 2 katına ulaşır. Bebeğin refleksleri ve fiziksel becerileri de aynı hızla gelişir.

Yenidoğan bebeğin göğüslerinin şiş olması ve sıvı gelmesinin sebebi nedir? Ne yapılması gerekir?


Yenidoğan bebeğin göğsünde şişlik olması ve sıvı gelmesi oldukça normal ve zamanla geçen bir durumdur. Bunun nedeni annenin hormonlarının, anne karnında bebeği de etkilemesi. Kesinlikle tedavi ve herhangi bir müdahale gerekmez. Göğüsleri sıkmak ve ovmak yanlıştır, bir müdahale yapılmadan birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Aynı şekilde yeni doğanın genital bölgeleri de şiş olabilir, bu durum da göğüslerdeki şişlik gibi normal ve müdahale gerekmeden kendiliğinden kaybolur.

Göbek bağı ne zaman düşer temizliği nasıl yapılmalıdır?


Göbek bağı anne karnında bebeğin ihtiyacı olan besinleri aldığı yapıdır. Doğumdan hemen sonra üç dört santim bırakılacak şekilde kesilir ve bir süre bebeğin göbeğinde bağlı kalır. Göbek bağı genelde iki üç hafta içinde kurur ve kendiliğinden düşer. Bu süre içinde temizliğinin iyi yapılması, bebeğin kıyafetlerini ve bezini giydirirken dikkatli olunması gerekir. Bebek bezinin göbek bağına temas etmemesi gerekir, her bez değişiminde göbek bağını kontrol etmek, pamuklu çubuk veya yumuşak dokulu nemli bezler ile temizliğini yapmak ve çabuk kuruması için hava ile temasını sağlamak önemli. Göbek bağının kökü kızarır ve şişerse, kötü koku ve iltihap fark edilirse hemen doktora başvurmak gerekir.

Yenidoğan bebeğin fiziksel becerileri nelerdir?


Yenidoğan sırt üstü yatarken başını sağa sola çevirebilir, kollarını ve bacaklarını hareket ettirebilir fakat yeni doğan bebeğin hareketleri genel olarak reflekslerine bağlı olur. Bebek çok güçlü bir emme ve yakalama refleksi ile doğar. Yanağına değer her şeyi o tarafa dönerek emmeye başlar ve avucuna yerleştirilen nesneleri kavrar. Yeni doğan bebek kaslarını kontrol edemez, bu nedenle iki aylık bir bebek olana kadar başını da dik tutamaz.

Bu yazı çocuk gelişim sitesi ÇocukluDünya iş birliği ile hazırlanmıştır.

İlginizi Çekebilecek Ürünler