Yenidoğan bebeklerde uyku düzeni | Uni Baby
18.03.2019 00:00:002DK Okuma Süresi

Yenidoğan bebeklerde uyku düzeni

Yeni doğan bebeğin kaç saat uykuya ihtiyacı vardır?

Yeni doğan bebeğin kaç saat uykuya ihtiyacı vardır?


Yeni doğan bebeğinizin günün 16-18 saatini uyuyarak geçirmeye gelişimi için ihtiyacı var. Bebekler, bu günlük uyku ihtiyacının tamamını genelde 2-4 saatlik periyotlar halinde uyuyup uyanarak karşılıyorlar. Kesintisiz kısa uyku periyotlarının ardından beslenmek ya da çevreyle ilgilenmek için uyanıyorlar. Bu nedenle siz anne-babaların, hiç uyanmadan bir geceyi geçirme ihtimali ne yazık ki yok gibi, en azından bebeğinizin bu ilk aylarında. O uyandığında sizin de uyanıp onunla ilgilenmeniz, beslemeniz, altını değiştirmeniz gerekecek.

Yeni doğan bebeğe uyku için nasıl bir ortam hazırlanmalıdır?


Tabii ki onların gece-gündüz ayrımı da yok, bizim günlük ritmimizi öğrenmeleri ve buna alışmaları için yaklaşık altı aylık olmaları gerekiyor. Bu onlar için doğal bir öğrenme, bir nevi adaptasyon süreci. Ve bu süreçte siz de hem kendiniz hem de bebeğiniz için küçük düzenlemelerde bulunabilirsiniz. Öncelikle onların ihtiyaç duyduğu sıcak, huzurlu, konforlu ortamın sağlanması gerekir. Bu hem sizin hem de onun için çok rahatlatıcı olacak: hafif loş ışık, sessizlik ve rahat edebileceği bir sıcaklık (21-25 °C) seviyesi. Unutmayın, o henüz çok küçük; 1 aylık, 2 aylık veya 3 aylık bir bebek…aslında kısa bir süre önce anne karnındaydı, orası onun için huzurlu, konforlu, onu sarıp sarmalayan bir sığınaktı. Bu güvenli ortamdan hiç bilmediği, yeni ve kocaman bir dünyaya geldi ve aynı şekilde hissetmeye ihtiyacı var.

Bebeği gece-gündüz düzenine alıştırmak için neler yapılabilir?


Zamanla gece-gündüz ritmine adaptasyonlarına katkıda bulunmak adına gündüzleri onunla daha fazla etkileşime girip (dikkatini çekmek, sohbet etmek vb.) geceleri daha sessiz, daha loş ortamlarda vakit geçirebilirsiniz. Fakat şunu göz önünde bulundurmak gerekiyor: yeni doğan bebeğinizin beslenme ve uyku davranışları hakkında fazla ve gerçekçi olmayan beklentiler içine girmek, 2 aylık bebek uykusunun belli bir düzen seyretmesini beklemek doğru değil. Özellikle bu 0-3 aylık “yeni doğan” evresinde bu noktayı hatırlamakta fayda var.

Anne-babalara yeni doğan bebeklerinin uyku düzeni ile ilgili yardımcı olabilecek noktalar nelerdir?


Son olarak minik bebeğinizin uykusuyla ilgili birkaç ipucu ve nota yer verelim. Diyelim ki yeni doğan bebeğiniz 1-2 saat uyanık kaldı ve artık uykusunun geldiğini fark ettiniz; onu uyutmak için beklemeyin. Huysuzlanıp ağlamaya başladıktan sonra onu yatıştırıp uykuya geçmesini sağlamak daha da zor olacaktır. Bebeğinizle birlikte değil, ama aynı odada uyumak özellikle geceleri uyanıp onunla ilgilenmeniz gerektiğinde sizin için kolaylık sağlar. Aynı zamanda bebeğiniz de sizin kokunuzu ve sesinizi duyduğunda kendisini güvende hissedecektir. Bir diğer nokta ise “kundaklama”. Bu konuda zaman zaman farklı görüşleri duysak da bebeği kundaklamak, onun kendisini anne rahmindeki gibi huzurlu hissetmesini ve rahatça uykuya dalmasını sağlar. Aynı zamanda kundak, bebeğin uyku sırasındaki refleksler ile uyanmasını da engellemiş olur. Son bir ipucuysa “sallanma”. Burada bahsettiğimiz yeni doğan bir bebeği ayakta ya da salıncakta durmadan, hızlıca sallamak değil tabi ki. Küçük küçük ve kısa süreli sallama hareketi ona tekrar anne karnındaymış hissini vererek rahatlatır, huzurla uykuya dalmasına yardımcı olur. Size de onu tatlı tatlı uyurken izlemek düşer…

Bu yazı çocuk gelişim sitesi ÇocukluDünya iş birliği ile hazırlanmıştır.

İlginizi Çekebilecek Ürünler