Yenidoğan bebeklerin beslenmesi | Uni Baby
7.03.2019 00:00:005 DK Okuma Süresi

Yenidoğan bebeklerin beslenmesi

Yenidoğan bebeğimizin beslenmesi anne sütü ile başlar. Bebeğimiz ne kadar çok süt emerse süt miktarınızda o kadar bir artış gerçekleşecektir.

Yenidoğan bebeklerin beslenmesi


Yenidoğan bebeğimizin beslenmesi anne sütü ile başlar. Bebeğimiz ne kadar çok süt emerse süt miktarınızda o kadar bir artış gerçekleşecektir. Bebeğinizin doğumun sonrası en kısa zamanda emzirmeye başlaması sağlıklı bir emzirme dönemi için önemlidir. Yenidoğan bebeklerimiz genellikle 2 saatte bir emme ihtiyacı duyarlar ve günde en az 8-12 defa emzirilmelidirler. Böylece hem bebeğimizin besin ihtiyacını karşılamış hem de onun daha güvende hissetmesini sağlamış oluruz. Bebeğimizi emzirmek için ilk yapmanız gereken onu rahat olacağı şekilde tutmak ve vücudunu size dönük hale getirmektir. Bebeğimiz süte ulaşmak için kafasınız uzatmak zorunda kalmayacağı bir pozisyonda tutulmalı ve tüm memeyi ağzı ile kavraması sağlanmalıdır. Emzirme süreci bebeğimizin besin ihtiyacını karşılamaz aynı zamanda anne ile arasında güçlü bir bağ kurar. Doktorlar ilk altı ay bebeğimiz için yalnızca anne sütünü önermektedirler.

Emzirirken Nelere Dikkat Etmelisiniz ?


  • Ellerinizi iyice yıkamalı ve meme başının ılık su ile temizlenmiş olması gerekir.
  • Bebeğimizin yüzü size dönük olmalı ve rahat bir yerde oturarak bedenini kavramalısınız.
  • Bebeğimizin başını kolunuzun iç kısmına yerleştirmelisiniz.
  • Elinizin 4 parmağını bebeğimizin göğüs altında başparmağınız göğüs üstünde kalacak şekilde tutmalısınız.
  • Bebeğimiz ağzını açtığında ağzını meme ucu ve etrafındaki kahverengi kısma yerleştirmelisiniz.
  • Bebeğimizin çenesi memeye dokunmalı ve alt dudağı dışa dönük olmalı.

Sizin rahat olmadığınız bir pozisyonda miniğimiz de huzursuzlaşarak sizi strese sokabilir ve süt yapımını negatif yönde etkileyebilir.

Bebeğimizin ilk altı ayında anne sütü dışında ek gıdaya ihtiyacı yoktur. Emzirme sürenizi ve sıklığınızı anlamak için miniğimizin isteklerine ve tepkilerine kulak verin. Doğumdan sonra başladığınız emzirme dönemi sizin süt üretiminizi de kolaylaştırır. Beslenme öncesi bebeğimizin sağlığı için sizin kişisel hijyeninizi sağlamanız da büyük önem taşır. Bebeğimizi emzirmeye başlamadan önce ellerinizi sabunlu su ile güzelce yıkamanızı öneririz. Miniğimiz daha çok büyümek isteyecek ve ilk altı ayında emme sürelerini uzun tutmak isteyecektir. Sakın sütünüzün yetmeyeceği endişesine kapılmayın.
Anne sütünün yetmediği veya sağlanamadığı durumlar olabilir. Ek gıda ile beslenme durumu söz konusu olduğunda ilk altı ay için doktorunuz ile görüşmeli ve bebeğinize uygun bir beslenme programı hazırlamalısınız. Doktorunuz bebeğimizin mamaya ihtiyacı olup olmadığını saptayacak ve sizi bu konuda yönlendirecektir.

Çalışan bir anne misiniz?


Minik bebeğiniz var ve onu bırakıp işe geri dönecekseniz tek yapmanız gereken sakin olmak ve hayatınızı yeniden planlamak olacak. İşinizle emzirmeyi bir arada götürmek hiç de zor değil. Bunun için ilk adım süt rezervinizi sağlamak olmalı. İşe geri döneceğiniz tarihten önce biberon vermeye başlayarak miniğimizin biberona alışmasını sağlayabilirsiniz. Bebeğinizle ilgilenen kişiye önceden emzirme planınızı aktarın ve eşinizden de destek almayı unutmayın! Bu dönemde sakin ve mutlu olmanız çok önemli. Unutmayın, sakin ve mutlu bir anne , huzurlu bir aile ortamı yalnızca anne sütünden oluşan bir beslenme döneminden daha büyük önem taşır. Bu dönemde emzirme sayınızı olabildiğince fazla tutacak bir plan yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Ürünler