Yenidoğan cildinin özellikleri ve problemleri | Uni Baby
2.03.2019 00:00:005 DK Okuma Süresi

Yenidoğan cildinin özellikleri ve problemleri

Bebeğinizin dış dünyaya en açık olan organı cildidir. En hızlı gelişme gösterdiği ilk bir yılında cildi, dış etkilere karşı oldukça hassastır.

Yenidoğan cildinin özellikleri ve problemleri


Bebeğinizin dış dünyaya en açık olan organı cildidir. En hızlı gelişme gösterdiği ilk bir yılında cildi, dış etkilere karşı oldukça hassastır.

Yenidoğan bebeğinizin gelişiminde en kritik dönem, başta beyin gelişimi olmak üzere, doğumdan sonraki ilk bir yıldır. İlerleyen yaşlarda cildin toplam vücut sağlığı üzerindeki etkisi görece olarak azalır.

Cilt problemleri ile beyin gelişimi ilgili mi?


Uyku, beyin gelişiminin en önemli destekleyicilerindendir. Ciltte oluşan rahatsızlıklar ise bebeğinizin uykusunu büyük ölçüde etkiler. Uykusunu iyi alamayan bebeğiniz, her anlamda huzursuz hale gelir.

Bebeklerde hastalık çok hızlı ilerler ve yine aynı şekilde çok hızlı toparlar. Bebeğinizin cildinde bulunan doğal koruyucu yağlar çok önemli bir bariyer görevi görür ve zarar görmesi halinde; pişik ve egzama oluşumuna neden olabilir. İşte bu dönemde bebeğinizin yakın takibi ve rahatsızlık büyümeden erken müdahale çok önemlidir

Pişik Sorunu


Her iki bebekten bir tanesi pişik sorunu yaşıyor!Bebeklerin % 50’si pişik sorunu yaşar.[2] Bu gibi sık karşılaşılan bir durum söz konusuyken, bebeğinizin cildinde pişik oluşmaması için en çok dikkat etmemiz gereken nokta uzun süre ıslak bebek bezi ile kalmamasıdır. Islak mendil ve benzeri temizlik ürünlerinde bebeklere özel üretilmemiş olanların içerdiği kimyasallar, ishal, katı gıdaya geçiş ve banyo sonrası cildin nemli bırakılması da pişiğin sebepleri arasındadır.[1] Pişik benzeri döküntüler bazen mantar veya bakteri enfeksiyonu yüzünden de oluşabilir.

Egzama Sorunu


Egzama, bebeklik ve erken çocukluk döneminde oldukça yaygın görülen bir cilt problemidir. Çocukların yaklaşık %20’sini etkiler. Çoğunlukla yüz, kafa derisi, dirsek ön yüzü ve dizlerin arka yüzlerinde; kırmızı, kaşıntılı bir döküntü olarak karşımıza çıkar.

Gereğinden sık şampuan kullanımı, alkol ve koku benzeri kimyasallar içeren bebek ürünleri, sentetik kıyafetler, cildi kurutabilecek ve doğal yağ bariyerine etki edecek uygulamalar egzama oluşumunun en önemli sebeplerindendir.[3]

[1] National Collaborating Centre for Primary Care (UK). Royal College of Practitioners (UK); 2006 July

[2] Aherton D, Mills K. What can be done to keep babies’ skin healthy? RCM Midwives 2004;7: 288-290

[3] P. Pigatto, A.Martelli, C. Marsili, A.Fiocchi. Contact dermatitis in children. Pigatto et al. Italian Journal of Paediatrics 2010, 36:2

İlginizi Çekebilecek Ürünler