1 Aylık Bebeğin Gelişimi-Unibaby
14.04.2020 00:00:00---4DK--- Okuma Süresi

1 Aylık Bebeğin Gelişimi

Bebeğin dünyaya gelmesinden sonra, ilk ay bebek gelişimi çok hızlı olur. Tüm bebekler, emme refleksi ile doğar. Bu dönemde bebek neler yapabilir diye düşünüldüğünde ellerini ve kollarını rahatlıkla hareket ettirebildiği ama başlarını dik tutamadıkları gözlenir. Bu yüzden ilk günlerde bebek omuzda tutulduğunda veya kucağa alındığında mutlaka başı ve sırtı elle desteklenmelidir. Bir ayın sonunda bebekler yüz üstü yattıklarında kafalarını çok hafif kaldırabilir duruma gelirler.

1 Aylık Bebeğin Gelişimi

1 Aylık Bebek Gelişim Özellikleri Nedir?

Bebeğin dünyaya gelmesinden sonra, ilk ay bebek gelişimi çok hızlı olur. Tüm bebekler, emme refleksi ile doğar. Bu dönemde bebek neler yapabilir diye düşünüldüğünde ellerini ve kollarını rahatlıkla hareket ettirebildiği ama başlarını dik tutamadıkları gözlenir. Bu yüzden ilk günlerde bebek omuzda tutulduğunda veya kucağa alındığında mutlaka başı ve sırtı elle desteklenmelidir. Bir ayın sonunda bebekler yüz üstü yattıklarında kafalarını çok hafif kaldırabilir duruma gelirler. Bebekler, bu dönemde uzakta olan nesneleri çok rahat göremez, büyük cisimler ve zıt renkler daha fazla ilgilerini çeker. Bebeğinizle konuşurken, onun suratına bakmaya ve göz göze gelmeye özen gösterin. Bebekler uykularında istemsiz olarak sıçrayabildiği gibi yüksek seslere ve ani hareketlere de sıçrama refleksi ile tepki verirler. Bebekler, doğuştan yakalama refleksi olarak ile doğarlar; parmağınızı bebeğinizin avucuna doğru uzattığınızda refleks olarak elini kıvırır. Bir aylık bebeklerde öksürük refleks olarak gerçekleşir. Yeni doğan bebekler refleks olarak hapşırıp üst solunum yollarını, öksürerek de alt sonum yollarını temizlerler. Bebekleri ayakta duracak şekilde düz tuttuğunuzda ise adım atıyormuş gibi hareket edebilirler, buna da adımlama refleksi denir. Bir aylık bebek boyu cinsiyete göre değişmektedir. Bir ayını tamamlayan kız bebeklerin 3 kg ile 5.4 kg arasında olması beklenirken erkeklerde üst sınır 5.8 kg ’ye kadar çıkabilir. Bu dönemde bebeklerin boyunun da 50-59 cm arasında olması beklenir. İlk bir ayın sonunda bebek artık annesinin sesini, kokusunu ve yüzünü tanır. Önceleri istemsiz, refleks olarak gülümseyen bebek, 1.ayın sonunda sizin gülüşünüze karşılık vermeye başlayabilir. Onunla sürekli konuşmanız, temas halinde olmanız bebeğinizi güvende hissettirecektir. Bulaşıcı bir hastalık olan Hepatit B aşısının ikinci dozunun da yine birinci ayın sonunda yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

1 Aylık Bebeğin Uyku Düzeni Nasıldır?

Doğumdan sonraki ilk ay bebeklerin günün önemli bir bölümünü uyuyarak geçirdiği bir dönemdir. Bebekler, doğumdan sonraki ilk aylarında günün önemli bölümünü uyku ile geçirirler. 1 aylık bebeğin günde ortalama 16-18 saat arasında uyuması beklenir. Bebeklerin sık sık uyanması ve ağlaması ise annelerin en fazla karşılaştıkları durumlardan biridir. Özellikle bebeklerin el ve ayak hareketlerini kontrol edemedikleri ilk aylarda, ayakların serbest bırakıldığı, ellerin kundak yapıldığı bir uyutma şekli bebeklere de güven verecek ve istemsiz uyanmaların da önüne geçecektir. Bebekler, geceleri ağlayarak uyandıklarında; karnı sert ise bacaklarını karnına doğru çekiyorsa ve yüzü kızarıyorsa o zaman bebeklerde gaz problemi olduğu düşünülebilir. Bu tür durumlarda bebeğin karnına ya da sırtına masaj yaparak kısa sürede gaz çıkartılabilir. Bebeklerin ağlayarak uyanmalarının bir nedeni altının kirlenmesi olabileceği gibi karnının acıkması da diğer bir sebep olabilir. Bu yüzden de bebeği rahatsız eden bir durum olmadığından emin olmak gerekir. Gece ile gündüzü daha yeni öğrenen bebek için uygun bir uyku ortamı yaratmak da önemlidir. Eğer bebeğiniz uykuya geçişte zorlanıyorsa; geceleri, oda sıcaklığını 21 derece yapıp, odayı olabildiğince karanlık ya da loş hale getirmek; uykuya geçişini kolaylaştıracaktır.

1 Aylık Bebeğin Beslenmesi Nasıldır?

Bebeğin ilk altı aylık dönemde anne sütünden başka hiçbir beslenmeye ihtiyacı yoktur. Sütün içerisinde bebeklerin ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve proteinler mevcuttur. Sütün önemli bölümü sudan oluştuğu için bebeklere bu dönemde ayrıca su vermeye de gerek yoktur. Anne sütü ile beslenen bebeklerde, bağışıklık sistemi daha güçlü olurken, hastalıklara karşı da daha dirençli olunur. İlk bir aylık dönemde bebekleri ortalama 3 saatte bir olmak üzere emzirmek gerekir. Gece saatlerinde, bebekler acıktıklarında kendi kendine uyanırlar ama bazı durumlarda 3 saati aşan 4-5 saate varan uyuma süreleri olabilir. Bebeğin, beslenmek için uyandırılıp uyandırılmaması gerektiği çocuğunuz özelinde kendi çocuk doktorunuzla karar vermeniz gereken bir durumdur. Kilosu düşük olan bebekler için her 3 saatte bir uyandırmak gerekebileceği gibi, kilosu fazla olan bebeklerde 4-5 saat beslenmeden uyumasına izin verilebilir. Sütü olmayan anneler ise doktorlarının önerisiyle kullanacakları mamalarla bebeklerini besleyebilirler. 1 aylık bebek maması da anne sütünde olduğu gibi 3 saatte bir verilir.

Bu yazı çocuk gelişim sitesi ÇocukluDünya iş birliği ile hazırlanmıştır.