2 Aylık Bebeğin Gelişimi-Unibaby
14.04.2020 00:00:00---3DK--- Okuma Süresi

2 Aylık Bebeğin Gelişimi

Her bebeğin büyüme ve gelişim hızı kendine özgüdür ancak her bebeğin belirli aylarda ulaşması gereken ortalama boy ve kilo oranları ve kazanması gereken beceriler vardır. 2 aylık bebek kilosu cinsiyete göre değişmektedir. 2 aylık bir kız bebek ortalama 5 kg, erkek bebek ise 5.4 kg’dır. 2. ayda bebeğiniz ellerini çok fazla hareket ettirirken, kolları ve bacakları oldukça hareketlidir.

2 Aylık Bebeğin Fiziksel Gelişimi Nasıl Olur?


Her bebeğin büyüme ve gelişim hızı kendine özgüdür ancak her bebeğin belirli aylarda ulaşması gereken ortalama boy ve kilo oranları ve kazanması gereken beceriler vardır. 2 aylık bebek kilosu cinsiyete göre değişmektedir. 2 aylık bir kız bebek ortalama 5 kg, erkek bebek ise 5.4 kg’dır. 2. ayda bebeğiniz ellerini çok fazla hareket ettirirken, kolları ve bacakları oldukça hareketlidir. Önceki aylarda bacaklarını kaldırmayı başaramayan bebek bu ayda kasları güçlendiği için kısa süre de olsa bacaklarını kaldırabilir. Sırt üstü ve karın üstü yatarken başını sağa sola çevirebilir ve tutularak kaldırıldığında bazı bebekler başını kısa bir süre dik tutabilir.

2 Aylık Bebeğin Bilişsel Gelişimi Nasıl Seyreder?


Bebeğiniz artık bu ayda görüş alanındaki hareketli nesnelere bir süre odaklanabilmeye ve onları kısa süre izleyebilmeye başlar, kendi kendine duyduğu seslere doğru başını çevirir. Konuşma gelişimi de bu ay devam eder. Bebekler bu dönemde tiz ve neşeli sesler çıkarırlar ve kendi seslerini duymaktan keyif aldıkları için çıkardığı sesleri tekrar etmeye başlarlar. Bebeğin konuşmaya başlaması ve söylenenleri anlamasına daha zamanı olsa da ilk aylardan itibaren bebekle konuşmak oldukça önemlidir. Bebekler, kendisine gülerek konuşan insanları ayırt edebilir ve onlara gülerek karşılık verebilir.

2 Aylık Bebek Ne kadar Uyur?


Bebeğin bilişsel gelişimi için uyku çok önemlidir. İki aylık bebeğin uyku düzeni henüz oturmamış olabilir ama iki aylık bebek günlük ortalama 15-16 saat uyumalıdır. Yavaş yavaş bu dönem bebeğiniz için iyi bir uyku düzeni oturtmak hem sizi hem de onu rahatlatacaktır. Bazı bebekler için uyumadan önce banyo yapması, odada sakin bir müzik çalması uykuya geçişini kolaylaştıracaktır.

Sosyal ve Duygusal Gelişim 2. Ayda Nasıl Olmalı?


İlk aylarda bebek sosyal iletişim ve duygularını ifade aracı olarak en sık ağlamayı kullanır. Eğer bebeğinin ağladığını görüyorsan onun sakinleştirilmesi, kucağa alınması ve ihtiyaçlarının giderilmesi sağlıklı bir sosyal ve duygusal gelişim için önemlidir. Bebek gelişiminin sağlıklı olabilmesi için duygularını ve ihtiyaçlarını isimlendirmek, göz teması ile iletişim kurmak, gülümsemek önemlidir. Bebekler ancak bu şekilde duygularını tanımayı ve iletişim kurmayı öğrenir.

2 Aylık Bebeğin Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?


Bebeğin bu ay da mümkünse anne sütü veya bebek mamaları ile beslenmeye devam etmesi gerekir, ek gıdaya geçmek için henüz çok erkendir. Bunların yeterli olmadığı düşünülüyorsa doktora başvurularak bir beslenme düzeni hazırlanmalıdır. İki aylık bebek beslenme tablosu önceki aylarda olduğu gibi bebeğin iki saatte bir beslenmeye ihtiyacı olduğu bilinerek ayarlanmalıdır. Her iki memeden 5’er dakika olmak üzere toplam 10 dakika emzirmek yeterli olacaktır. Bu ay bebeğin çene kasları güçlendiği için daha çok sütü daha kısa sürede emmeye başlayacak bu nedenle de doyduğu süre kısalmaya başlayacaktır. Gece beslenmesine de gündüz olduğu gibi 2-3 saatte bir şeklinde devam etmek gerekir.

Bu yazı çocuk gelişim sitesi ÇocukluDünya iş birliği ile hazırlanmıştır.