3 Aylık Bebeğin Gelişimi-Unibaby
14.04.2020 00:00:00---3DK--- Okuma Süresi

3 Aylık Bebeğin Gelişimi

Üç aylık olan bebeğiniz artık vücudunu yavaş yavaş kontrol edebilmeye başlasa da, bu dönemde bebeğin başını desteklemeye devam etmek gerekmektedir. Bu ay koltuk altlarından tutulduğunda bebek daha uzun süre dik durabilir. 3. ay bebeğin kendi vücuduna ilgisinin arttığı bir zamandır. Bu ay bebek ellerine ilgi duymaya başlar ve el ve kollarını daha çok hareket ettirir.

3 Aylık Bebeğin Fiziksel Özellikleri Nelerdir?


Üç aylık olan bebeğiniz artık vücudunu yavaş yavaş kontrol edebilmeye başlasa da, bu dönemde bebeğin başını desteklemeye devam etmek gerekmektedir. Bu ay koltuk altlarından tutulduğunda bebek daha uzun süre dik durabilir. 3. ay bebeğin kendi vücuduna ilgisinin arttığı bir zamandır. Bu ay bebek ellerine ilgi duymaya başlar ve el ve kollarını daha çok hareket ettirir. 3 aylık bebek boy ve kilosu da bebeğin fiziksel gelişiminin önemli bir alanıdır. 3 aylık bebek kilosu kaç olmalı sorusunun cevabı cinsiyete göre değişmektedir. 3 aylık bir kız bebek ortalama 5,5 kilo, erkek bebek ise ortalama 6 kilo olmaktadır. Kiloda olduğu gibi 3 aylık bebek kaç santim olmalı sorusu da cinsiyete göre değişmektedir. Biz kız bebeğin boyu yaklaşık 59 santim ve erkek bebeğin boyu yaklaşık 60 santim olmalıdır.

Bilişsel Gelişim Nasıl Olmalıdır?


3 aylık bebek 15-20 santim uzaklıktaki nesneleri görebilir ve takip edebilir. Bu ay bebeğin gördüğü nesneleri adlandırmak, kişilerin isimlerini söylemek dil gelişiminin temellerini atacaktır. 3 ay bebek gelişimi tamamlandığında artık günlük hayatta sıklıkla gördüğü ve kullandığı nesneleri tanımaya başlar. Vücudunu keşfetmeye başlaması, el ve ayaklarını daha sık hareket ettirerek incelemesi de bilişsel gelişiminin bir parçasıdır.

Duygusal ve Sosyal Gelişim Adımları Nelerdir?


3 aylık bebek etrafında insanlar olmasını tercih eder ve yalnız kaldığında yüksek sesle ağlamaya başlayabilir. Eğer bebeğin kendi kendini sakinleştirmesini öğrenmesini istiyorsanız, bebek ağladığında ihtiyacını karşılamak, onu sakinleştirmek için yanına gitmek ve sarılıp öperek güven duygusunu geliştirmek gerekir.

3 Aylık Bebeğin Uyku Düzeni Nasıldır?


Uyku düzeni bebeğin gelişimi açısından oldukça önemlidir. 3 aylık bebek uykusu önceki aylarda olduğu gibi günlük yaklaşık 14 saat kadar olmalıdır. Bu ay bebeğin gece uykuları uzamaya ve gündüz uyanık kaldığı saatler artmaya başlar. Bu ay bebeğin uykusu bir düzene oturmaya başlasa da yine sık sık uyanmanız gerekebilir. İlk 3 aya kadar bebeklerin kusarak boğulmasından endişe edildiği için sırt üstü yatırılmaması gereklidir.

3 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?


Bebeğinizin üçüncü ayındaki beslenme düzeni birinci ve ikinci ayda olduğu gibi devam eder. 3 aylık bebek beslenmesinde, önceki aylardaki gibi sadece anne sütü veya formül mama verilir. Bebeğini biberonla besleyen anneler için, bebeğinin biberona alışması önemlidir. Bebeğinizin denediğiniz biberona alışamaması durumunda meme ucuna en çok benzeyen farklı biberonlar denetilmelidir. Bunun yanında uyku düzeni gibi bebeğin beslenmesi de bir düzene girmektedir. Bebek belirli saatlerde acıkır ve beslenmek istemeye başlar. 3. ayda bebeği ortalama üç saatte bir beslemek yeterlidir ancak her bebeğin ihtiyacının farklı olduğu unutulmamalı, beslenme düzeni bebeğin ihtiyaçlarına göre düzenlenmelidir. 3 aylık bebek hala gece beslenmesine ihtiyaç duyar bu nedenle gece beslenmesine 3 ayda da devam etmek gerekmektedir.

Bu yazı çocuk gelişim sitesi ÇocukluDünya iş birliği ile hazırlanmıştır.