Bebekler İçin Gaz Çıkarma Yöntemleri - Uni Baby
Bebekler İçin Gaz Çıkarma Yöntemleri
10.03.2021 00:00:00

Bebekler İçin Gaz Çıkarma Yöntemleri

Bebeklerin yaşadığı gaz sancısının nedenlerini ve bu sancıların çözümünü öğrenmek için yazımıza mutlaka göz atın!

Yeni doğan bebeklerin yaşadığı en belirgin rahatsızlık gaz sancısıdır. Dünyaya yeni gelmiş bebek yeni çevresine ve beslenme şekline alışırken sindirim sistemi de bu alışma sürecinin bir parçasıdır. Sadece anne sütüyle ya da formül mamayla besleniyor olsa bile sindirim sorunları yaşayabilmektedir. Bu durum oldukça doğaldır. Gaz sancısı bebeğe oldukça rahatsızlık verdiği için huzursuz olmasına, uyuyamamasına ve acı içinde ağlamasına sebep olabilmektedir. Bu durum hem ebeveynleri hem de bebeği olumsuz etkilediği için bebeği rahatlatma ve gaz çıkarma yöntemlerini bilmek faydalı olacaktır.

Bebeklerin Neden Gazı Olur?


Bebeklerin gaz sancısı yaşamasının temel nedeni meme veya biberon emerek beslenirken hava yutmaları ve sindirim sürecinde açığa çıkan havanın artmasıdır. Yutulan ve sindirim sisteminde oluşan havanın vücuttan atılması zordur, mide ve bağırsakların gerilmesine sebep olmaktadır ve bu da bebeğe karın gaz sancısı şeklinde acı vermektedir.

Bebeğin bağırsak sistemi tam olarak gelişmediği için de sindirim sorunları yaşayabilmektedir ve bu da gaz sancısına sebep olabilmektedir.

Gaz sancısının bir diğer sebebi ise emzirilen bebeğin laktoz yüklenmesi yaşamasıdır.

Sık sık ağlamak da bebeğin hava yutmasına sebep olan bir diğer faktördür. Karın kasları yeterince kuvvetlenmemiş, az hareketli olan yeni doğan bebeklerin sindirim sistemlerindeki gazı çıkarması zordur ve bu da ağrılarının ve gaz problemlerinin olmasına neden olmaktadır.

Bebeğin bulunduğu ortamın çok sıcak veya çok soğuk olması da gaz sancısını tetikleyebilmektedir.

Tüm bu nedenler yanında bebeğin gaz sancısını arttırabilecek diğer nedenler aşağıdaki gibidir;

- Ek gıdaya erken dönemde başlanması,
- Bebeğin uzun süre ıslak kalması,
- Bezin uzun süre ıslak kalması,
- Bebeğin uzun süre aynı konumda yatması,
- Hareket etmesini engelleyecek şekilde bebeği kundaklanması veya sarılması,
- Sık ve düzensiz beslenme,
- Su tüketiminin çok az veya çok fazla olması

Gaz Sancısı Ne Zaman Başlar?


Bebeklerde gaz sancısı doğumdan sonraki 2.-3. haftalarda başlamaktadır. Şiddetli ağlamalar ve huzursuzluk şeklinde kendini belli etmektedir. 2-3. haftalarda başlayan gaz sancıları bazı bebeklerde bir süre şiddetlenerek devam edebilmektedir. Bebeğin yaşadığı karın gaz sancıları bebeğin daha hareketli olmaya başladığı 3-4 aylık dönemde kendiliğinden azalmakta ve tamamen kaybolmaktadır. Bu dönemde bebek artık kendiliğinden karnının üstünde dönebilmeye başlamakta ve kazandığı bu hareket kabiliyeti gaz sancısının rahatlamasına yardımcı olmaktadır.  Bazı bebeklerde bu süre 3-4 aydan daha uzun olabilmektedir.

Bebeklerde Gaz Sancısı Belirtileri Nelerdir?


Bebeklerin ağlamasının ve huzursuz olmalarının birçok sebebi vardır. Bebeğin gaz sancısı yaşayıp yaşamadığını anlamak bebeğe doğru şekilde yardım etmek ve onu rahatlatabilmek için önemlidir. Bebeğin gaz sancısı olduğunu anlamak için bazı işaretlere dikkat etmek gerekmektedir.  Bebeğin gaz sancısı yaşadığına dair en belirgin işaret bebeğin sanki kendini rahatlatmaya uğraşıyormuş gibi dizlerini karnına çekerek ağlamasıdır. Şişkin ve sert bir karın da gaz sancısının işaretlerindendir. Gazı olan bebek emmek isteyecek ancak yaşadığı rahatsızlık nedeniyle bu eylemden kısa sürede ağlayarak vazgeçecektir.

Gaz Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?


Bebek için acı verici olan gaz sancısı bebeğin huzursuz olmasına, sık sık ağlamasına sebep olmakta hatta bazı durumlarda beslenme ve uyku gibi temel ihtiyaçlarının karşılanmasını zorlaştırmaktadır. Gaz sancısının rahatlatılması bebeğin beslenme ve uyku gibi gelişimi için önemli olan temel ihtiyaçlarını daha kaliteli ve yeterli bir şekilde giderilmesi için önemlidir. Bunun yanında sürekli huzursuz olan ve ağlayan bir bebeğe bakım vermek ve sıkıntısını giderememek ebeveynler için de yıpratıcıdır. Bebeği rahatlatmak için aşağıdaki gaz çıkarma yöntemleri denenmeli ve uygun olanı düzenli bir şekilde uygulanmalıdır.

- Bebeği yüz üstü yatırmak; Bebeğin yüz üstü yatırılması hem bebeğin uykuya geçmesini kolaylaştırmakta hem de karnında bir baskı oluşturarak bebeği rahatsız eden gazın çıkarılmasına yardımcı olmaktadır.

- Sırtını ovmak; Bebeği çenesi omzunuza gelecek şekilde kucağınıza alarak ya da yüz üstü yatırarak sırtını ovmak bebeğin sakinleşmesine yardımcı olurken sancıya sebep olan gazın çıkarılmasını sağlamaktadır.

- Dizleri karna çekmek; Bebeği sırt üstü yatırmak ve bacaklarını bükerek dizlerini karnına doğru çekmesine yardımcı olmak bağırsakların rahatlamasını sağlamaktadır. Bebeğin gaz sancısı nedeniyle ağlarken de dizlerini karnına çekmesi dikkatinizi çekecektir.

- Sıcak havlu; Çok sıcak olmamasına dikkat ederek ısıttığınız bir havluyu bebeğin ayaklarına sarmak bebeğin rahatlamasına yardımcı olacaktır. Sıcak havluyu bebeğin karnına koymak da bebeği rahatlatacaktır.

- Karın masajı yapmak; Bebeği sırt üstü yatırıp karnına saat yönünün tersi dairesel hareketlerle ovmak bebeğin gaz çıkarmasını kolaylaştırmaktadır.

Bebeklerde Gaz Masajı Nasıl Yapılır?


Gaz masajı bebeğin gaz çıkarmasını sağlamak ve gaz sancısını azaltmak için etkili olan yöntemlerdendir.

Elleri birbirine sürterek ısıtarak başlanan bebeklerde gaz masajı hem sıcaklık hem de yapılan hareketle bebeği rahatlatmaktadır. Masajı yaparken bebe yağı sürmek ve masajı bebeğin tenine direkt uygulamak da bebeği rahatlatabilmektedir. Göğüs kafesinden başlayarak kasıklara doğru dairesel hareketlerle yapılan gaz masajı bağırsakları harekete geçirmektedir. Bu tekniği ritmik hareketlerle bir süre devam ettirirken arada bebeğin bacaklarını karnına ittirmek bebeğin gaz çıkarmasını kolaylaştırmaktadır.

Gaz Sancısını Önleme Yöntemleri Nelerdir?


Gaz sancısını hafifletmek ve bebeğin gaz çıkarmasına yardımcı olmak için yapılan gaz masajı gibi tekniklerin yanında bebeğin en başta gaz sancısı yaşamaması veya bu sancının en aza indirilmesi için dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

- Bebeği mümkünse yalnızca anne sütü ile beslemek

- Bebeğin emerken ağzında boşluk olmayacak biberon seçimi ve doğru biberon tutuşuna dikkat etmek,

- Gereğinden sık beslememek,

- Bebeğin sıcak veya aşırı soğuk ortamlarda bulunmasını engellemek,

- Çok dar kıyafetler giydirmemek

- Her beslenmeden sonra gazını çıkarmak

- Bebeğin hareket etmesini sağlamak gibi uygulamalar gaz sancısının önüne geçebilecek önlemlerdir.