Yenidoğan bebeklerde gaz masajı | Uni Baby
10.03.2019 00:00:0011 DK Okuma Süresi

Yenidoğan bebeklerde gaz masajı

Yenidoğan bebekler hayattaki ilk günlerini çok yoğun bir gelişme süreci ile geçirirler. Bu gelişmelerden bir tanesi de sindirim sistemidir.

Yenidoğan bebeklerde gaz masajı


Yenidoğan bebekler hayattaki ilk günlerini çok yoğun bir gelişme süreci ile geçirirler. Bu gelişmelerden bir tanesi de sindirim sistemidir. Siz bebeğinizi emzirmeye başladığınızda yaptığı emme hareketi ile tüm sindirim yoğun bir şekilde çalışmaya başlar ve gaz sorunları da ortaya çıkar.

İlk haftada çok sık yaşanmasa da takip eden haftalarda bebeğimizde gaz sancıları ve ağlama seansları başlar. Ağlama krizleri çok sıklaştığı durumlarda bebeğinize doktorunuz tarafından kolik tanısı konabilir. Her üç bebekten birinin kolik olduğunu kendinize hatırlatarak bu süreci kararlı bir şekilde atlatabilirsiniz.

Gaz sancısı kolik olsun ya da olmasın beslenme sonrasında her bebeğin karşılaşabileceği bir durumdur. Henüz sindirim organları gelişmekte olan bebeğimiz hareketsiz bir şekilde yattığı ve sıvı beslendiği için oluşan gazı kendi çabası ile çıkarmakta zorlanacaktır. Bu durumda minik yenidoğan bebeğimize gaz masajı uygulayarak gazını çıkarmasına ve çok daha huzurlu bir hale gelmesine yardımcı olabiliriz.

Masaj öncesi hazırlık


Bebeğinize sevgi dolu bir masaja başlamadan önce rahat ve huzurlu olduğunuzdan emin olmalısınız. Annenin ruh halini bebekler çok rahat bir şekilde hissederek bundan etkilenebilirler.

Ellerinizi yıkadıktan sonra iyice kurulayın ve bebeğinizi rahatsız etmeyecek bir ısıya ulaşana dek birbirine hızlıca sürtün. Bu işlem sırasında yenidoğan bebeğinizin hassas cildine uygun bir yağ kullanıp, kullanmamak tamamen sizin insiyatifinizde.

Gaz masajı


  1. Sol elinizle göbek deliğinin altından saat yönünde göbeğinin üzerine doğru ovarken, diğer elinizle tam tersi olarak göbeğin üzerinden saat yönünde göbek deliğinin altına doğru dairesel hareketlerle ovuyoruz. Bu hareket aynen ayın dünya yörüngesinde dolaşmasına benzetilir.
  2. Ayak bileklerinden yumuşak bir şekilde tutarak dizlerini karın bölgesine doğru götürüyor ve bebeğimizi zorlanmayacağı bir şekilde yaklaşık 5 saniye kadar orada kalmasını sağlıyoruz.
  3. Biraz ara veriyoruz ve daha sonra 1 ve 2. maddeleri tekrarlıyoruz. Unutmayın masaj esnasında bebeğinizle göz teması kurmanız, onunla konuşmanız ve gülümsemeniz çok önemli.
  4. Bebeğimizin göbek deliğinin biraz üzerine elimizi koyarak, bebeğimizle el temasımızı kesmeyecek şekilde önce sağ sonra sol elimizle kasıklarına doğru süpürme hareketi yapıyoruz. Bu hareketimizi de 5-6 defa tekrarlayabiliriz.
  5. En son hareket olarak da bebeğimizin göbek deliği seviyesine baş parmaklarımızı yerleştiriyor ve bir kitabın yapraklarını düzeltirmiş gibi yanlara doğru elimizi sürüyoruz.

Tüm bu manevralar sonucunda rahat ve huzurlu haldeki bebeğinizi kucaklayabilir ve rahatlıkla uyutabilirsiniz. Hazır uyumuşken siz de fırsattan istifade biraz dinlenebilirsiniz!

Uzm. Dr. Murat Palabıyık’ın uygulamalı gaz masajı videosunu izleyerek daha fazla bilgi alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Ürünler