4 Aylık Bebeğin Gelişimi-Unibaby
4.06.2020 00:00:00---4DK--- Okuma Süresi

4 Aylık Bebeğin Gelişimi

Dört aylık bebek gelişimi birçok alanı kapsamaktadır, bunlardan ilki fiziksel gelişimdir. 4 aylık bebek hareketleri kaslarının gelişimi ile bağlantılıdır.

4 Aylık Bebeğin Fiziksel Özellikleri Nelerdir?


Dört aylık bebek gelişimi birçok alanı kapsamaktadır, bunlardan ilki fiziksel gelişimdir. 4 aylık bebek hareketleri kaslarının gelişimi ile bağlantılıdır. Omuz, sırt ve boyun kaslarını daha kontrollü kullanabilmeye başlayan bebek başını önceki aylara kıyasla daha uzun süre dik tutabilir, sırt üstü yatarken sağa sola dönmeye başlar. Koltuk altından tutulup ayakları sert bir zemine bastırıldığında bir süre dik ve desteksiz bir şekilde ayakta durabilir ve adım atmaya benzer şekilde bacaklarını hareket ettirebilir. 4 aylık bebek kilosu kız bebeklerde ortalama 6 kilo, erkek bebeklerde 6,5 kilo iken, 4 aylık bebek boyu kız bebekler için ortalama 61 santim, erkek bebekler için 63 santimdir.

Bilişsel Gelişim Nasıl Olmalıdır?


Bu ay bebeğin algılayabildiği ses ve görüntü miktarı artar. Algılayabildiği uyaran sayısı artan bebeğin öğrendiği şeyler de artış gösterir. Bebekle doğumdan itibaren konuşmak, iletişim kurmak ve etrafında gördüğü şeyleri isimlendirmek ve anlatmak bilişsel gelişim için oldukça önemlidir. Bebeğe sunulan uyaranların zenginliği de bebeğin bilişsel gelişimini olumlu yönde destekleyecektir. Dört aylık bebek eğitiminde doğru bilişsel uyaranları vermek bebeğin gelişiminde kritik bir öneme sahiptir.

4. Ayda Duygusal ve Sosyal Gelişim Adımları Nelerdir?


Ağlama hala bebeğin en önemli iletişim kurma duygu ve ihtiyaçlarını belirtme aracıdır. Ağlayan bebeğe dikkat vermek, sıkıntısını anlamaya çalışmak ve ihtiyacını gidermek bebeğin güven duygusunun olumlu yönde gelişmesi için önemlidir. 4. Ayda bebek kendi kendini sakinleştirebilmeyi öğrenmeye başlamıştır. Ağlamasına ve huzursuzluğuna dikkat verilmesi ve bakım vereni tarafından sakinleştirilmesi bu becerisinde ustalaşmasına yardımcı olması adına önemlidir.   Bu aylarda bebek etrafında insanlar olmasından keyif alır ve yalnız kaldığında huzursuz olmaya ve ağlamaya başlar. Gülümsemeye ve ilgiye gülümseyerek karşılık vermeye başlayan bebek, kendisine şefkat gösterildiğinde aynı şekilde karşılık vermeye başlar. Gülümseme, göz teması ve dokunma içeren 4 aylık bebek oyunları bebeğin sosyal ve duygusal gelişimini destekler.

4 Aylık Bebeğin Uyku Düzeni Nasıldır?


Bu ay, bebeğin gündüz uykuları kısalmaya ve gece uykusu uzamaya başlar. Geceleri ortalama 9-10 saat uyur ve gündüz uykusu ortalama 3-4 saattir. Bebeğin gece-gündüz algısı henüz gelişmediği için bir uyku düzeninin oluşturulması mümkün olmamakla beraber bebek belirli saatlerde uyuyup belirli saatlerde uyanmaya başlayacaktır.

4 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?


Anne sütü veya formül mama doktorun aksi bir şey söylemediği durumlarda hala bebeğin tek ve ana besin kaynağıdır. Bebeğin ek gıdaya geçmesi için önünde 2 ayı daha vardır ve anne sütü veya formül mama ihtiyacı olan besinleri alması için yeterlidir. Bebeğin yeterli kilo alamadığı, boyunun uzamadığı ve büyümediği durumda beslenmesinin yetersiz olduğu düşünülmeli ve mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. 4. Ayda bebeğin beslenme sıklığı da düşmeye başlar ve günde ortalama 4-5 kere beslenmesi yeterli olur. Gece beslenmesine bu ay da devam edilmelidir.

Bu yazı çocuk gelişim sitesi CocukluDunya.com iş birliği ile hazırlanmıştır.