5 Aylık Bebeğin Gelişimi
4.06.2020 00:00:004 DK Okuma Süresi

5 Aylık Bebeğin Gelişimi

5 aylık bebek hareketleri önceki aylara göre biraz daha çeşitlidir. Bu ay bebek destekle rahatlıkla oturabilir ve otururken başını dik tutabilir, destekler çekildiğinde de bir süre oturur pozisyonda durabilir.

5 Aylık Bebeğin Fiziksel Özellikleri Nelerdir?


5 aylık bebek hareketleri önceki aylara göre biraz daha çeşitlidir. Bu ay bebek destekle rahatlıkla oturabilir ve otururken başını dik tutabilir, destekler çekildiğinde de bir süre oturur pozisyonda durabilir.  Bebek sırt üstü yatar pozisyondayken yanlara dönebilir ve yuvarlanabilir.  Elleri ve ayakları 5. Ayda bebeğin dikkatini çeker ve ayaklarını tutmaktan çok hoşlanır. 5 aylık bebek kaç kilo olmalı sorusuna kesin bir cevap vermek mümkün değildir çünkü her çocuğun gelişim seyri farklılık gösterir. Bunula birlikte 5 aylık bebek kilosu kız bebeklerde ortalama 6,5 kilo, erkek bebeklerde ortalama 7 kilodur.

5 Aylık Bebeğin Dil ve Bilişsel gelişimi Nasıl Olmalıdır?


Bilişsel gelişim ve dil gelişimi 5 aylık bebek gelişiminde önemli alanlardır. Bu ayda bebek agulamaya başlar ve kelimelere benzer sesler çıkarır, heyecanlandığında babıldamaya başlar. Bebek bu ay “ma-ma”, “ba-ba” gibi heceleri yan yana kullanarak anlamlı sesler çıkarsa da henüz bu kelimeleri bilerek ve doğru hitap ederek kullanamaz. Dil gelişimi için bebekle konuşmak, çıkardığı sesleri anlamlandırmak çok önemlidir. Dil gelişiminin yanında bebeğin bilişsel gelişimi de hızla devam eder. 5 aylık bir bebek anne ve babasının onaylayıcı ses tonlarını anlamaya başlar. Kendi adını tanır ve duyduğunda bakar. Bu ay bebek yere düşen nesneleri takip edebilmeye başlar ve küçük nesneleri fark edebilir. Örtünün altına saklanmış bir kısmı görünen oyuncağını bulabilir ve hareketler ve sonuçları arasındaki bağlantıyı kurmaya başlar.

5. Ayda Sosyal Gelişim Nasıl Olmalıdır?


5 aylık bebek gelişim tablosunun en önemli basamaklarından biri sosyal gelişimdir.  Bu ay bebek anne-babasını tanır ve onları gördüğünde belirgin bir şekilde heyecanlanır ve bu heyecanına karşılık bekler. 5 aylık bir bebek tanımadığı kişileri gördüğünde tedirgin olmaya, huysuzlanmaya başlayabilir. Üzüldüğünde, sinirlendiğinde ve ağladığında anne-babanın rahatlatıcı ve şefkatli yaklaşımı ile sakinleşir. Bebek konuşulanları dikkatle dinler ve kendisi ile konuşan kişiye gülücükler ve çıkardığı seslerle karşılık verir.

5. Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?


5. ay da yalnızca anne sütü veya formül mama ile beslenmesi yeterlidir. Bu ay bebeğin beslenme zamanları arasındaki süre artar, günde 4-5 kere beslenme ihtiyacı duyar. Bir ay sonra, 6. ayda ek gıdaya başlayacak olan bebeğin hazır olup olmadığını takip etmeye bu aydan başlamak da yerinde olacaktır. Bebeğin yutma refleksinin gelişip gelişmediğine, dille itme refleksinin azalıp azalmadığına bakmak 6. ayda bebeğin ek gıdaya geçmeye hazır olduğunu anlamayı kolaylaştıracaktır.

Bu yazı çocuk gelişim sitesi CocukluDunya.com iş birliği ile hazırlanmıştır.