6 Aylık Bebeğin Gelişimi
5.06.2020 00:00:00--4 DK-- Okuma Süresi

6 Aylık Bebeğin Gelişimi

Altı aylık olan bebek artık oturduğunda sırtını ve başını rahatlıkla dik tutabilmeye başlar. Altı aylık bebek gelişimi için önemli bir adım olan bu beceri bebeğin artık mama sandalyesine oturabilmesini sağlar.

6 Aylık Bebeğin Fiziksel Özellikleri Nelerdir?


Altı aylık olan bebek artık oturduğunda sırtını ve başını rahatlıkla dik tutabilmeye başlar. Altı aylık bebek gelişimi için önemli bir adım olan bu beceri bebeğin artık mama sandalyesine oturabilmesini sağlar. 6 aylık bebek hareketleri de gelişen kaslar sayesinde çeşitlenir ve bebek hareketlenmeye başlar. Bebek bu ay sırt üstü yatırıldığında kendini çevirebilir ve sürünerek istediği yere ulaşma çabaları başlar. Bebek bu şekilde emeklemeye hazırlık yapar. İnce motor becerileri de bu ay gözle görülür şekilde gelişmeye başlar. Bebek cisimleri parmaklarını kullanarak tutabilmeye başlar, iki elini kullanarak biberondan sütünü içebilir ve nesneleri bir elinden diğerine geçirebilir. 6 aylık bebek kilosu, kız bebeklerde ortalama 7 kilo, erkek bebeklerde 7,5 kilodur. 6 aylık bebek boyu ise kız bebeklerde 64 santim, erkek bebeklerde 67 santimdir.

Bebeğin Bilişsel Gelişimi 6. Ayda Nasıl Olmalıdır?


Bilişsel gelişim 6 aylık bebeğin gelişiminde önemli yere sahiptir. Bu ay bebek ailesini tanımaya başlar ve diğer kişilerden ayırt edebilir. Etrafındaki nesne ve kişilere bakar ve inceler. Eline aldığı şeyleri azına götürerek keşfetmeye başlar. Günlük rutinleri öğrenir, anne-baba “Şimdi mama saati!”, “Hadi banyo yapmaya!” dediğinde anlar. Seslere duyarlı olan bebek sesin geldiği öne doğru döner, sesin kaynağını arar. Konuşan kişileri inceler, dikkatle izler. Altı aylık bebeğin dil gelişimi de hızla devam eder, bu ay babıldama başlar, iki heceli sesler çıkarır. Bebek bu ay çıkardığı seslerle duygularını ve isteklerini dahi iyi anlatmaya başlar. Bebeğin çıkardığı seslere tepki vermek, dinlemek ve anlamlandırmak bebeğin dil gelişimini desteklemek için çok önemlidir. 6 aylık bebek zeka geliştirici oyunlar da bebeğin bilişsel gelişimine önemli ölçüde katkı sağlamaktadır.

6. Ayda Duygusal ve Sosyal Gelişim Adımları Nelerdir?


6 aylık bebek özelliklerinin en belirgini bebeğin yabancıları ve tanıdığı insanları birbirinden ayırmaya başlamasıdır. Tanıdığı kişilerin yanında olmayı tercih eder ve yabancıların yanında huzursuz olabilir. Bebek tanıdığı birini gördüğünde yüzü aydınlanır, heyecanlanır ve o kişiyi tanıdığını, hatırladığını belli eder. Bebeğin duygularını önceki aylara göre daha iyi göstermeye başlaması da 6. ay ile başlar. Tepkileri ve çıkardığı seslerle duygularını anlatmaya başlayan bebeğin neyi sevip, neyden hoşlanmadığını anne-baba rahatlıkla anlamaya başlayacaktır. Önceki aylarda da etrafındaki insanlardan ilgi bekleyen bebeğin ilgi arayışı bu ay artar ve bu ilgiyi almayı başardığında fark edilir şekilde mutlu olur ya da bu ilgiyi almayı başaramadığında mutsuzluğunu belli eder.

6 Aylık Bebeğin Uyku Düzeni Nasıldır?


Alt aylık bebeklerin çoğu artık geceleri kesintisiz uyumaya başlar. Günün büyük bir kısmında uyanık olan bebek, gün içinde 2 veya 3 kez uyur. Bebeğin uyku ihtiyacı günde ortalama 11-14 saattir. Etraftaki uyaranlara açık ve hassas olan bebeğin daha az uyaranın olduğu sakin ortamlarda yatırılması uykuya dalmasını kolaylaştıracaktır.

6 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?


6. ay bebeğin ek gıdaya başladığı aydır. Bu ay bebeğe yalnızca anne sütü veya formül mama yeterli olmaz ve ek gıdaya başlanması gerekir. Ancak anne sütü veya formül mamanın hala ana besin kaynağı olduğu unutulmamalı, bu besinlere devam edilmelidir. Ek gıdaya başlamadan önce bebeğin hazır olup olmadığını anlamak önemlidir. Bebeğin hazır olduğu, dik oturmaya başlamasından ve çiğneme ve yutma refleksinin güçlenmesinden anlaşılabilir. Ek gıdaya önce sıvı besinlerle başlamak, daha sonra katı şekilde hazırlamak bebeğin alışması için yardımcı olacaktır. Ek gıdaya başlanırken verilen yemeklerin azar azar verilmesi olası bir alerji durumuna karşı önlem almak adına önemlidir.  12. Aya kadar bebeğin sindirim sistemi yeterince gelişmediği için bazı besinlerin verilmemesi gerekir. Bu besinler; inek sütü, tuz, şeker, şarküteri ürünleri, bal, patlıcan, bakla, kivi ve çilek gibi besinlerdir.

Bu yazı çocuk gelişim sitesi CocukluDunya.com iş birliği ile hazırlanmıştır.