15 Aylık Bebeğin Gelişimi
9.06.2020 00:00:00

15 Aylık Bebeğin Gelişimi

Bebeğin sağlıklı büyümesi boy ve kilo artışı ile takip edilir. Her ay boyu uzayan ve kilo alan bebeğin sağlıklı kabul edilen yaşına uygun ortalama boy ve kiloya ulaşması beklenir.

15 Aylık Bebeğin Boy ve Kilosu Ne Olmalıdır?


Bebeğin sağlıklı büyümesi boy ve kilo artışı ile takip edilir. Her ay boyu uzayan ve kilo alan bebeğin sağlıklı kabul edilen yaşına uygun ortalama boy ve kiloya ulaşması beklenir. 15 aylık kız bebek kilosu 9,6 kilo, 15 aylık erkek bebek kilosu ise 10 kilodur. Bebeğin boyu da cinsiyetine göre farklılık gösterir. 15 aylık bir kız bebek ortalama 77 santimken erkek bebeğin boyu 79 santimdir.

Bebeğin Yapabildiği Hareketler Nelerdir?


- Desteksiz yürüyebilir.

- Bazı bebekler koşabilir.

- Çok yüksek olmayan yerlere tırmanabilir.

- Bardaktan su içebilir.

- Bloklarla kule yapabilir.

- Kalın boyaları tutarak boyama yapabilir.

15 Aylık Bebeğin Bilişsel Gelişimi Nasıl Seyreder?


15 aylık bebek kendini anlatma konusunda ustalaşmaya başlamıştır. İşaretlerle isteklerini güzel bir şekilde anlatabilen bebeğin kelime dağarcığı 3 ila 10 kelime arasındadır. Söylenenleri anlar. Bebeğin dil gelişiminin desteklenmesi ve mümkün olduğu kadar çok kelime öğrenebilmesi için doğumdan itibaren bebekle konuşulması, kitap okunması ve etrafındaki nesnelerin isimlendirilmesi oldukça önemlidir. Bu ay bebeğin günlük rutinleri öğrendiği fark edilebilir. Bu ay bebek birkaç parçalı yap-bozları yapabilir, söylenen birkaç hayvan resmini kitapta bulup gösterebilir, çözüm üretme becerileri gelişmeye başlar ve verilen talimatı anlayıp yerine getirebilir.

Sosyal ve Duygusal Gelişimde 15. Ayda Hangi Beceriler Kazanılır?


15 aylık bir bebeğin sosyal ve duygusal alandaki becerileri de gelişmektedir. Bebek bu ay anne ve babasıyla basit kurallara uyarak oyun oynamaya başlayabilir, evle ilgili kuralları da anlamaya başlar. İsteklerini vücut diliyle ve işaret ederek anlatabilen bebeğin etrafındaki insanları daha iyi anladığı ve daha iyi iletişim kurabildiği gözlemlenir. Bebek bu ay memnuniyetini gülerek, hareketlenerek veya alkış yaparak belli eder. Memnuniyetini belli etmek için alkış yapan bebek, bir şey başardığında da etrafındaki kişilerden alkış bekler. 15 aylık bebeğin sürekli ilgi istemesi, odadaki herkesi oyuna dahil etmeye çalışması ve kendisi ile ilgilenen kişinin odadan ayrılmasına karşı çıkması beklenen bir davranıştır. Bu aylar aynı zamanda bebeğin bağımsızlığını kazandığı ve bu bağımsızlığın sınırlarını öğrenmeye çalıştığı zamanlardır. Kendi işini kendi yapmak için diretecek, aklına koyduğunu yapmak için uğraşacaktır.

Bu yazı çocuk gelişim sitesi CocukluDunya.com iş birliği ile hazırlanmıştır.