18 Aylık Bebek Gelişimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler - Uni Baby
18 aylık bebek gelişimi
8.10.2020 00:00:00

18 Aylık Bebek Gelişimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

18 aylık bebek gelişimi, beslenmesi, diş gelişimi hakkında aklınızda soru işaretleri mi var? 18 aylık bebek gelişim rehberimize mutlaka göz atın!

18 aylık kız bebekler ve 18 aylık erkek bebeklerin gelişim basamaklarında bir farklılık yoktur. 18 aylık bebek artık daha bağımsız, birçok şeyi kendi başına yapmayı deneyen ve bazı şeyleri tek başına yapmayı başaran, etrafındaki insanlarla çok daha etkili iletişim kurabilen biri olmuştur. 18. ayda bebek koşabilir, kaşık tutabilir ve suyunu içebilir.

18 aylık bebek gelişiminde dikkati en çok bilişsel beceriler çekmeye başlar. Haluk Yavuzer “Çocuğunuzun İlk 6 Yılı” kitabında bu ay bebeğin anlama kapasitesinin geliştiğini, oyunlarının anlamlandığını ve neden sonuç ilişkisini daha iyi kurabildiğinin gözlemlenebileceğini vurgular.

18 Aylık Bebek Boy ve Kilo Gelişimi


Bebeğin gelişimi birçok alanda devam eder. Bilişsel, fiziksel, sosyal ve duygusal alandaki gelişimini takip etmek oldukça önemlidir. Bunun için ebeveynlerin 18 aylık bir bebeğin gelişim tablosunda önemli basamakları bilmesi gerekir.

18 Aylık Bebek Gelişimi


Fiziksel gelişim alanında bebeğin boy ve kilo gelişimi de oldukça önemli bir alandır. Boy ve kilo ile bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişip gelişmediği takip edilebilir. Her bebeğin gelişim seyri farklı olmakla beraber 18 aylık bebeğin ortalama kilosu ve ortalama boyu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. 18 aylık bebek kilosu kız ve erkek bebekler için farklıdır. 18 aylık bir kız bebeğin kilosu ortalama 10,2 kg, 18 aylık erkek bebeğin kilosu ortalama 10,9 kg olur.

18 aylık bebek boyu da kiloda olduğu gibi kız ve erkek bebekler için farklıdır. 18 aylık bir kız bebeğin boyu ortalama 80,7 cm,18 aylık bir erkek bebeğin boyu ortalama 82,3 cm olur.

18 Aylık Bebek Motor Gelişimi


Motor gelişim bebeğin fiziksel gelişimi ile kazandığı becerilerdir. Bebeğin vücudunu kullanması, yürüme ve ellerini kullanma becerisi motor becerilerdir. 18 aylık bebeğin motor gelişiminde koşmayı başarmak gibi önemli basamaklar vardır. Prof. Dr. Haluk Yavuzer kitabında 18 aylık bir bebeğin kazanacağı motor becerileri aşağıdaki şekilde vermiştir;

- 18 aylık bir bebek koşar.

- Çatal kaşık kullanabilir.

- Topa tekme atabilir.

- Bardağı iki eliyle tutarak suyunu içer.

- Çoraplarını çıkarabilir.

18 Aylık Bebek Diş Gelişimi


- 18 aylık bebeğin diş çıkarma sırası önce kesici dişler ardından köpek dişleri ve azı dişleri şeklindedir.

- 18 aylık bebeğin alt ön ve yan kesici dişleri ve üst ön ve yan kesici dişleri tamamlanmış veya tamamlanmak üzeredir.

- 18. ay ile birlikte eğer henüz çıkmadıysa köpek dişleri ve birinci azı dişleri çıkmaya başlar veya tamamlanır.

- Her bebeğin gelişim seyri ve hızının farklı olduğu unutulmamalıdır.

- Diş çıkaran bebeğin huysuz olması, ağız çevresinde döküntüler olması, salya miktarında artış ve hafif ateş olağan belirtilerdir.

- Diş çıkaran bebeği rahatlatmak için buzdolabında soğutulmuş havuç ve kereviz gibi sebzelerin ve meyvelerin dişlerini kaşıması için bebeğe verilmesi, diş kaşıma oyuncağının aynı şekilde dolapta soğutulup verilmesi bebeğin ağrısını ve rahatsızlığını giderecek bir yöntemdir. Bir başka yöntem ise anne sütünü küçük küpler şeklinde dondurmak ve bebeğe vermek olabilir.

18 Aylık Bebek Beyin / Bilişsel / Zeka Gelişimi


Bilişsel beceriler bebeğin dünyasını ve çevresini öğrenmesini, anlamasını ve iletişim kurmasını sağlayan zihinsel faaliyetlerdir. Çocuk gelişimi ve özellikle bilişsel gelişim üzerine çalışmış Piaget, bilişsel gelişimi 4 döneme ayırmıştır ve 18 aylık bebek ilk dönemi bitirmek üzeredir. 0-18 aylık dönemi duyusal-motor dönem olarak adlandıran Piaget’e göre bebek bu dönemde dış dünyayı duyuları ve motor becerileri aracılığı ile keşfeder.

- 18 aylık bir bebeğin düşünmeye başladığı ve daha karmaşık zihinsel beceriler kazandığı gözlemlenebilir.

- Bebek kaybolan bir nesnenin sembolünü zihninde tutabilmeye başlar.

- Taklit ederek öğrenir.

- Önceki aylarda deneme-yanılma yöntemiyle hareket eden bebeğin artık neden-sonuç ilişkisi ile hareketlerini belirlemeye başladığı görülür.

- Problem çözme ve çözüm üretme becerileri gelişir.

- Yaratıcılığı artar.

- Sembolik oyunun ilk hali başlar.

18 Aylık Bebek Dil Gelişimi


Dil bebeğin çevresindeki insanlarla etkili bir şekilde iletişim kurabilme aracıdır. Bu nedenle her aile bebeğinin bir an önce konuşmaya başlamasını ister ve 18 aylık bebek konuşması ve dil gelişimi ebeveynlerin en çok merak ettiği konulardan biridir. 18 aylık bebek konuşur mu? en çok sorulan sorudur.

Araştırmalar ve çalışmalar sonucu uzmanlar konuşma gelişimini iki döneme ayırmıştır. Bu dönemler konuşma öncesi dönem ve konuşma dönemidir.

18 aylık bebek konuşma dönemindedir. 9.-12. ayları kapsayan ses, sözcük dönemini ve 12-18. ayları kapsayan tek sözcük dönemini geçmiş 18. ayda başlayıp 24. aya kadar devam eden iki sözcüklü ifadeler dönemindedir. Bu dönemde çocuk hızlı bir şekilde kelime öğrenir, bir ifadeyi birden fazla anlam için kullanır ve iki kelimelik cümleler kurabilir.

Bir buçuk yaşına gelen bebeğin dil becerileri aşağıdaki gibidir.

- 3 kelime kullanır.

- Kendisine söylenen ve istenen nesneyi gösterir.

- İki aşamalı bir komutu beden diliyle desteklenmeden yalnızca kelimelerle söylendiğinde anlayabilir.

- Vücudunun bölümleri sorulduğunda gösterebilir.

- Bir resimde söylenen nesneyi bulup gösterebilir.

- 18. ayın sonunda bazı bebekler 50 ve daha fazla kelime anlayabilir.

- 18 aylık bebek henüz tam olarak konuşmaya başlamasa da konuşmaya benzer sesler çıkarır, kullandığı kelime sayısı oldukça artar ve kendini sesler ve hareketlerle oldukça iyi ifade edebilir.

- 18 aylık bebek konuşmuyorsa kaygılanmaya gerek yoktur ancak 3 sözcük kullanamıyor ve söylenen nesneyi gösteremiyorsa çocuk doktoruna danışmak gerekmektedir.

18 Aylık Bebek Sosyal Gelişimi


- Çevresini inceler.

- Kazanma-kaybetme, başarma-başarısızlık kavramlarını öğrenmeye başlar.

- Tanıdığı kişilere selam verir.

- Yemek yemek, diş fırçalamak gibi şeyleri kendi kendine yapmak ister.

- Bazı günler annesine, bazı günler babasına düşkün olur.

- Oyun oynarken, bir şey yapmaya uğraşırken yapmak istediğini başaramadığında, sinirlendiğinde kızgınlığını gösterir, elindeki oyuncakları fırlatabilir. Bebeğin oyuncakları atmak ve vurmak gibi davranışlarını engellemek ve izin vermemek bu davranışı devam ettirmesinin önüne geçmek için önemlidir.

18 Aylık Bebek Kalabalıktan Korkar mı?


18 aylık bebeğin yabancılardan ve kalabalıktan korkması, tedirgin olması ve ebeveynine yaklaşıp yapışması normaldir. Bebek korkup tedirgin olduğunda yanında olmak, kucağa almak ve bebeği rahatlatarak güven vermek gerekir. Bebek ebeveynlerinin rahatlığını ve diğer insanlarla iletişimini gördükçe diğer insanlara ve kalabalığa alışacaktır.

18 Aylık Bebek Neler Yapabilir?


- 3 kelime kullanır.

- Söylenen nesneyi gösterir.

- Vücudunun birkaç bölümü sorulduğunda gösterir.

- Çatal kaşık kullanabilir.

- Topa tekme atarak ileri atabilir.

- Taklit ederek öğrenir.

- Neden-sonuç ilişkisi kurar.

18 Aylık Bebek Beslenmesi


Beslenme bebeğin gelişiminin sağlıklı ilerlemesinde kritik bir etkiye sahiptir. Bebeğin alması gereken bütün besinleri doğru miktarda alıp almaması özellikle zihinsel ve fiziksel gelişimini doğrudan etkiler. Uzmanlar sağlıklı bir gelişim için 18 aylık bir bebeğin beslenmesinde mutlaka doğru vitamin ve minerallerin olması gerektiğini, besin değeri yüksek gıdalarla alınması gereken her besinin tüketilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Sağlık Bakanlığı bebeğin alması gereken besinler arasında protein, amino asitler, kompleks karbonhidratlar, şekerler ve yağlarla birlikte vitamin ve mineralleri de saymaktadır.

- 18 aylık bebek hala anne sütü ile beslenmeye devam edebilir. Uzmanlar ve Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisi 2 yaşına kadar anne sütüne devam edilmesi yönündedir.

- 18 aylık bebeği yalnızca anne sütü ile beslenmek elbette yeterli olmaz. 6. aydan bebeğe verilmeye başlanan ek gıdaların çeşitleri de 18. ayda zenginleşmiş olur.

- Bebeğin öğünleri 3 ana yemek ve 2 ya da 3 ara öğün şeklinde düzenlenebilir.

- Bir yaşını geçen bebek neredeyse tüm besinleri tüketebilmeye başlamıştır.

- Bebeğin öğünleri düzenlenirken alması gereken vitamin, mineral ve besinlerin göz önünde bulundurulması gerekir.

- 18 aylık bebek kalsiyum, demir, omega 3 ve 6, magnezyum ve potasyum almalıdır. Bebeğin alması gereken vitaminler ise A, C, D ve E vitaminleridir.

Besinlerde bulunan vitamin ve mineraller aşağıdaki tabloda verilmiştir.

KALSİYUM

Süt ürünleri, tahin, pekmez, ıspanak

DEMİR

Mercimek, kuru fasulye, dana eti, nohut, pekmez

OMEGA 3

(Omega-6 çoğu besinde bulunur.)

Balık

MAGNEZYUM

Fıstık, ıspanak, kuru üzüm, mercimek, muz

POTASYUM

Patates, erik suyu, kuru üzüm, domates suyu, portakal suyu, muz

A VİTAMİNİ

Yumurta sarısı, balık, havuç, kayısı, brokoli, domates, ıspanak

C VİTAMİNİ

Kivi, çilek, kızılcık, kuşburnu, maydanoz, yeşilbiber, ıspanak, brokoli, koyu yeşil sebzeler, turuncu meyveler,

D VİTAMİNİ

Yumurta sarısı, somon balığı

E VİTAMİNİ

Badem, ceviz, fındık, kuru baklagiller ve yeşil yapraklı sebzeler

- İki yaşa yaklaşıyor olmanın getirdiği bir durum olarak bebek bu aylarda inatlaşmaya, kendini ispat etmeye çalışmaya ve her şeye hayır demeye başlayabilir. Bu durum yemek yeme düzenine de yansır. Bebek bazı yemekleri reddetmeye, yemek yerken zorluk çıkarmaya başlayabilir.

- Porsiyon miktarları da değişkenlik göstermeye başlar. Bebek bir öğünde çok, bir öğünde az yiyor, bazı öğünleri tamamen reddediyor olabilir. Bu oldukça doğal bir davranıştır. Ebeveynlerin bebeğin yeterince yemiyor oluşundan kaygı duyarak zorla yemek yedirmesi olumsuz sonuçlar doğurur. Ancak 18 aylık bebek kilo almıyorsa endişelenmek için doğru zamandır ve mutlaka doktora danışmak gerekir.

- 18 aylık bir bebek kendi yemeğini kendi yiyebilir. Bebeğe bunu yapması için mutlaka fırsat verilmeli, yemeğini kendi kendine yeme becerisini kazanması sağlanmalıdır.

18 Aylık Bebek Yemek ve Kahvaltı Tarifleri


18 aylık bebek ne yemeli sorusu anne babaların öğünleri planlarken cevabını bilmek istediği bir sorudur. Bebeğin alması gereken besinler göz önünde bulundurularak aşağıdaki örnekler gibi öğünler hazırlanabilir.

- 18 aylık bebeğin yemekleri 3 ara öğün ve 3 ana öğün şeklinde planlanmalıdır.

- Ara öğünlerde kuru meyve, yoğurt, meyve ve muhallebi gibi gıdalar yapılabilir.

- Kahvaltı için omlet, haşlanmış yumurta, pekmez ve tahin, salata ve domates gibi yiyecekler verilebilir.

- Öğle ve akşam yemekleri çorba ve sulu yemekler yanında da pilav ve makarna gibi yiyeceklerle yapılabilir.

18 Aylık Bebek Uyku Düzeni


Uyku da beslenme gibi bebeğin gelişiminin sağlıklı ilerlemesi için olmazsa olmazdır. Sağlıklı bir uyku düzeni sağlıklı bir gelişimi destekleyecektir. Uykunun bebek gelişimi üzerindeki etkilerini araştıran çalışmalar bebeklerin beyin gelişiminin önemli bir kısmının REM uykusu döneminde gerçekleştiğini göstermiştir. REM uykusu aktif uyku olarak adlandırılır ve uyku ile uyanıklık arasında olunan süreçtir. Beyindeki nöronlar arasındaki bağlantıların kurulması ve güçlenmesi için ve öğrenmenin kalıcı hale gelebilmesi için sağlıklı bir uyku düzeni ve kesintisiz bir REM uykusu gereklidir.  Bu nedenle 18 aylık bebek uykusu ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler ve 18 aylık bebek kaç saat uyur? gibi soruların cevabı bilinmelidir.

- 18 aylık bebek gece uykusu ortalama 11-12 saattir.

- Bebeğin gündüz uykusu 1-2 saat olabilir.

- 18 aylık bebek nasıl uyutulur sorusunun cevabı her bebek için değişkenlik gösterebilecek olsa da uykuya geçişi kolaylaştırmak için uyku saatinden belli bir süre önce sakin bir ortam yaratmak, ılık bir banyo ve rahatlatıcı bir masaj yapmak, kitap okumak gibi yöntemler bebeğin uykuya geçişini rahatlatabilir.

- Bazı bebeklerin uymakta zorlanması ve uykuya geçişinin zaman alması,18 aylık bebek neden uyumaz? sorusunu akıllara getirir. Bebeğin uyumamasının nedeni, bir sağlık sorunu yoksa genelde çevresinin ona artık daha ilginç gelmesi ve oyunu bırakmak istememesidir.

- Bebeğe uyan ve düzenli bir uyku rutini oluşturmak uykuya geçişleri kolaylaştıracaktır.

18 Aylık Bebek Aktiviteleri ve Oyunları


- Kitap okumak 18 aylık bebeğin keyif almaya başladığı bir aktivitedir.

- 18 aylık bebek hikaye kitapları hayvanları, taşıtları, doğayı ve çevresini tanıtan resimli kitaplar olması uygundur. Düğmeleri olan ve basıldığında sesler çıkaran kitaplardan da keyif alır.

- Pelüş oyuncaklara ve oyuncak bebeklere yemek yapmak, yemek yedirmek, bebeği uyutmak giydirmek gibi oyunlar oynanabilir.

- Yap-boz, blok, parçaları çıkarılıp takılan oyunlarla oynamak bebeğin bilişsel gelişimini destekler.

- Topu birbirine yuvarlamak, saklambaç ve şarkı söyleyip dans etmek bebeğin keyif alacağı ve ebeveyn ile ilişkilerini güçlendiren aktivite ve oyunlardır.