22 Aylık Bebek Gelişimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler - Uni Baby
22 aylık bebek gelişimi
12.10.2020 00:00:00

22 Aylık Bebek Gelişimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

22 aylık bebek motor gelişimi, beslenmesi, diş gelişimi ve uyku düzeni hakkında aklınızda soru işaretleri mi var? 22 aylık bebek gelişim rehberimize mutlaka göz atın!

2 yaşını doldurmasına az kalmış 22 aylık bebeğin önceki aylara kıyasla daha hareketli olduğu, etrafını keşfetme arzusunun fazla olduğu ve kendi başına buyrukluğu dikkat çekecektir. Bebeğin gelişimi fiziksel, bilişsel, sosyal ve duygusal alanlarda devam eder ve bu alanlar birbirlerini etkiler. 22 aylık kız bebek gelişimi ve 22 aylık erkek bebek gelişimi seyri farklılık göstermez.

22 Aylık Bebek Gelişim Tablosu


22 aylık bebeğin gelişimi fiziksel, bilişsel sosyal ve duygusal alanı kapsar. Bebek her bir alanda sağlıklı bir gelişim seyretmelidir. Her bebeğin gelişimi kendine özgü olsa da sağlıklı ilerlemeyi takip edebilmek için belli becerilerin kazanılıp kazanılmadığı kontrol edilmelidir.

22 Aylık Bebek Diş Gelişimi


Önceki aylarda bebeğin ön kesici dişleri, yan kesici dişleri ve birinci azı dişleri çıkmıştır.

22. ayda bebeğin daha önce çıkmadıysa köpek dişleri çıkabilir. Köpek dişleri 17. ve 23. aylarda çıkar.

22 Aylık Bebek Gelişimi


22 aylık bebek boy ve kilo bilgisi ebeveynlerin bebeklerinin sağlıklı gelişimini takip edebilmek için bilmek istediği sorulardan biri. Boy ve kilo kız ve erkek bebeklerde farklılık göstermektedir. 22 aylık kız bebek kilo ve boyu, 22 aylık erkek bebek kilo ve boyundan biraz daha düşüktür.

22 Aylık Bebek Boy ve Kilo Tablosu


22 aylık kız bebek

22 aylık erkek bebek

Boy

85,5 cm

86,9 cm

Kilo

11,3 kg

12 kg

22 aylık bebek ne yapar sorusunun cevabı da bebeğin fiziksel gelişimine bağlıdır. Belli bir kilo ve boya ulaşan bebek,

- Merdiven çıkabilir.

- Zıplayabilir.

- Oyuncaklarını bir yerden bir yere taşıyabilir.

22 Aylık Bebek Beyin / Zeka / Bilişsel Gelişimi


Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Birol Saral 0-3 yaşın bebeğin beyin gelişimi için kritik olduğunu vurgulamaktadır. Bu nedenle bu dönemde bebeğin bilişsel gelişimini desteklemek oldukça önemlidir. 22 aylık bebeğin bilişsel gelişimini desteklemek için ebeveynlerin 22 aylık bebeğin zeka gelişimi nasıldır? sorusunun cevabını bilmesi gerekir.

Prof. Dr. Haluk Yavuzer çocuk gelişiminin basamaklarını anlattığı kitabında çocuğun 18-24 ay arasında sembolik düşünme becerisinin geliştiğini vurgular. 22 aylık bebeğin zihinsel becerilerinin arttığı görülür, artık daha komplike düşünebilmeye ve plan yapabilmeye başlar.

- Neden sonuç ilişkisi kurma becerisi gelişir.

- Hafıza becerileri gelişir. Olayları ve sonuçlarını hatırlar.

- Sembolik düşünme becerileri gelişir.

- Basit puzzle yapabilir.

22 Aylık Bebek Dil Gelişimi ve Konuşması


Bebeğin dil gelişimi bilişsel gelişim ile bağlantılı bir alandır. Uzman Psikolog Suna Polat, 18 ve 24 aylar arasında bebeğin kelime dağarcığının zenginleştiğini, 2 kelimelik cümleler kurmaya başlayacağını ve kendini ifadesinin kuvvetleneceğini belirtmektedir. Bebeğin sözcükleri anlayıp anlamadığı ebeveynler tarafından merak edilir. 22 aylık bebek sözcükleri algılar mı? sorusunun cevabı bebeğin çoğu sözcüğü anlayabildiğidir.

Çocuk Psikiyatristi Elvan Karacan, dil gelişiminin birçok faktörden etkilendiğini vurgular. Genetik, fizyoloji, bilişsel gelişim,fiziksel ve ruhsal durumun yanında ebeveyn-bebek etkileşimi ve sosyal çevre önemli faktörlerdir. Bebeğin etrafındaki yetişkinlerin bebek ile kurdukları iletişim bebeğin dili öğrenme hızını ve kazandığı dil becerisini doğrudan etkilemektedir. Araştırmalar bebeğin maruz kaldığı sözel uyaran kaynağının zengin olması gerektiğini göstermekte, bebek ile ilk aylardan itibaren ne kadar sık ve sözcük bakımından zengin iletişi kurulursa dil ve bilişsel becerilerinin o ölçüde geliştiğini vurgulamaktadır.

22 aylık bir bebeğin dil becerileri aşağıdaki gibidir;

- 2 kelimelik cümleler kurar.

- Söyleneni anlar ve uygun tepki verir.

- Aile üyelerini resimde tanıyıp, kim olduğunu söyleyebilir.

- Konuşma sırasında duyduğu yeni kelimelerin anlamlarını anlayabilir, öğrenebilir.

22 Aylık Bebek Motor Gelişimi


22 aylık bebeğin motor becerileri kaba motor ve ince motor beceriler olarak ayrılır. 2 yaşına yaklaşan bebek birçok gelişim adımını geçmiştir. 22 aylık bebek;

- Zıplayabilir.

- Merdiven çıkabilir.

- Yardımla merdiven inebilir.

- Küplerle kule yapabilir.

- Boya kalemleriyle kağıda karalama yapabilir.

- Kaşığını tutarak kendi yemek yiyebilir.

- Ellerini yıkayabilir.

22 Aylık Bebek Aktiviteleri ve Oyunları


Oyun bebeğin gelişiminin ayrılmaz bir parçasıdır. Birçok beceri oyun ile kazanılır bu nedenle ailelerin bebeğin yaşına uygun aktivite ve oyunları sunması bebeğin gelişimini destekleyecektir. 22 aylık bebeğin gelişimini desteklemek için yapılabilecek aktivite ve oyunlar;

- Sembolik oyunlara başlayan 22 aylık bebek ile taklit oyunları oynanabilir. Bu bebeği hem eğlendirir hem de yeni şeyler öğrenmesine katkı sağlar.

- Kitap okumak, kitabın resimlerine bakmak bebeğin dikkat becerilerini geliştirir.

- Küplerle kule yapmak bebeğin ince motor becerilerini destekler.

- Puzzlelar ve ses çıkaran tak çıkar oyuncaklar bebeğin bilişsel becerilerini besler.

22 Aylık Bebek Neler Yapabilir?


- Merdiven çıkabilir.

- Zıplayabilir.

- Karalama yapabilir.

- Bloklarla kule yapabilir.

- Az parçalı puzzle yapabilir.

- İki kelimelik cümle kurar.

- Neden sonuç ilişkisini anlamaya başlar.

- Çözüm üretme becerisi gelişmeye başlar.

- “Bu ne?” diye sorar.

22 Aylık Bebek Sosyal Gelişimi


İki yaşına yaklaşan 22 aylık bebek hırçınlaşmaya ve inatçı olmaya başlayabilir. Çevresindeki kişilerle iletişimi ve bağı gelişen bebeğin 22. ayda sosyal gelişimi aşağıdaki gibi seyreder.

- İnatçı bir yapısı olabilir.

- Sık sık “Hayır.” diyebilir.

- Başaramadığında öfkelenir.

- Aile bireylerini gözlemler ve rolleri öğrenir.

22 Aylık Bebek Uyku Düzeni


22 aylık bebeğin uyku düzeni artık oluşmuştur. Bebeğin 13-14 saatlik gece uykusu artık yavaş yavaş 12-13 saate düşmeye başlar.22. ayda bazı bebekler hala gündüz uykusuna ihtiyaç duyarken bazı bebekler gündüz uyumazlar. 22 aylık bebek kaç saat uyur sorusunun cevabı gündüz uykusu ile beraber toplam 12-14 saattir. Bebek gündüz uykusu uyumuyorsa alması gereken uykuyu gece tamamlamalıdır.  Uzmanlar bebeğin uykusunun 22. ayda hayal gücünün gelişmesi, gelişimsel dönem nedeniyle ayrılık kaygısının artması gibi sebeplerle gece uyanmalarınn artış gösterdiğini ve bebeğin bağımsızlık ve otonomi kazanmaya başlaması nedeniyle yatağa girme ve uykuya geçiş konularında sorunlar başlayabileceğini vurgulamaktadır.

22 Aylık Bebek Beslenmesi


Bebek büyüdükçe beslenme düzeni ve alışkanlıkları bir düzene oturmaya başlar aynı zamanda sevdiği ve sevmediği yemekler de belirginleşir.. Büyürken alması gereken tüm besinleri aldığından emin olmak isteyen ebeveynler 22 aylık bir bebeğin beslenme menüsünün nasıl olması gerektiğini uzmanlardan duymak ister.

- 22 aylık bebeğin yemekleri 3 ana öğün, 2 ara öğün şeklinde düzenlenebilir.

- Dünya Sağlık Örgütü 24 aya kadar anne sütüne devam etmeyi önermektedir. Bu nedenle anne sütü hala bebeğin yemeklerinde önemli bir yere sahiptir. Ara öğünlerde anne sütü vermek iyi bir alternatiftir.

- 22 aylık bebek özel bir durum veya alerjisi yoksa tüm besinleri tüketebilir.

- Bebeğin yemeklerinin alması gereken tüm besin ögelerini, vitamin ve mineralleri alabileceği şekilde ayarlanması gerekmektedir.

- 22 aylık bebek kalsiyum, demir, omega 3 ve 6, magnezyum ve potasyum almalıdır. Bebeğin alması gereken vitaminler ise A, C, D ve E vitaminleridir.

- Çocuk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Gülbin Gökçay günde en az bir iki öğününde çiğ veya pişmiş sebze olmasının bebeğin vitamin ve lif ihtiyacının karşılanması için önemli olduğunu vurgulamaktadır.

22 Aylık Bebek Yemek ve Kahvaltı Tarifleri


Bebeğin beslenmesi alması gereken vitamin, mineral ve besin öğelerinin düzenlenmesi için önemlidir. Anne babalar bebeğin doğru miktarda bütün ihtiyacı olan besinleri aldığından emin olmak için 22 aylık bebek neler yemeli? sorusunun cevabını merak etmektedir. 22 aylık bebeğin yemekleri 3 ana 2 ara öğün şeklinde düzenlenebilir.

- Kahvaltıda peynirli omlet, süt ve tahıllı ekmek,

- Öğle yemeğinde sebze yemekleri, çorbalar makarna ve yoğurt

- Akşam yemeğinde et yemekleri, sebze yemekleri, tahıllı ekmek gibi besinler tüketilebilir.

- Meyveler, kuru meyveler, yoğurt ve muhallebi gibi yemekler de ara öğünler için idealdir.

- Ara öğünlerde ya da ana öğünlerde anne sütü vermek unutulmamalıdır.

22 Aylık Bebek Tuvalet Eğitimine Hazır Mıdır?


Uzman Pedagog Belgin Temur tuvalet eğitimine başlamanın ideal zamanının 2 yaş civarında olduğunu belirtmektedir. Tuvalet eğitimine hazır olması için bebeğin fiziksel ve psikolojik gelişiminin uygun olması gerekir. Tuvalet eğitimine başlayıp başlamamanın kararı yaştan çok bebeğin hazır olduğu işaretlere göre verilmelidir. Bebek hazır olmadan başlanan tuvalet eğitiminin etkileri olumsuz olacaktır.

Bebeğiniz,

- Bezi kirlendiğinde rahatsız oluyorsa,

- Tuvaletinin geldiğini söylüyor veya yaptıktan sonra haber veriyorsa,

- Tuvaletini yapmak için saklanıyorsa,

- Bağırsak hareketleri düzenliyse,

- Bezi bir iki saat temiz kalmaya başladıysa

- Kilodunu ve pantolonunu kendi kendine indirip giyebiliyorsa tuvalet eğitimine hazırdır.