9 Aylık Bebeğin Gelişimi
5.06.2020 00:00:00

9 Aylık Bebeğin Gelişimi

Bebek farklı pozisyonlara geçmeyi artık rahatlıkla yapabilmeye başlar, ayaktayken veya emeklerken oturabilir, otururken rahatlıkla emekleme pozisyonuna geçebilir

9 Aylık Bebeğin Fiziksel Gelişimi Nasıl Olmalıdır?


Bebek farklı pozisyonlara geçmeyi artık rahatlıkla yapabilmeye başlar, ayaktayken veya emeklerken oturabilir, otururken rahatlıkla emekleme pozisyonuna geçebilir. Önceki ay yavaş yavaş ayağa kalkma denemelerine başlayan bebek, bu ay da bu çalışmalara devam eder. Bir yerlere tutunarak ayakta durabilir, adım atma denemeleri yapabilir. Bebeğin iki elinden tutup yürütmek bebeğin yürümeye başlamasına yardımcı olur. Bebeğin ince motor becerileri de gelişmeye devam eder. 9 aylık bebek küçük objeleri ve yemek parçalarını iki parmağıyla tutabilir. 9 aylık bebek kilosu kız bebeklerde ortalama 8,6 kilodur, 9 aylık erkek bebek kilosu ise 9 kilo civarındadır.

9 Aylık Bebek Hareketleri Nelerdir?


• Emekleyebilir.

• Ellerini çırpabilir. Yüzüstü yatarken oturur pozisyona geçebilir.

• Tutunarak ayakta durabilir, tutunarak adım atabilir.

• Bardağından suyunu, sütünü kendisi içebilir.

• Küçük objeleri iki parmağı ile tutabilir.

• İki elinde aynı anda farklı nesneler tutabilir.

Bilişsel Gelişim 9. Ayda Nasıl Olmalıdır?


Bu ay bebeğin nesne devamlılığı algısı tam olarak gelişmiş olur yani göremediği bir şeyin hala var olduğunun bilincindedir. Çözüm üretme becerileri de gelişen bebek ulaşmak istediği oyuncağını almak için uğraşmaya başlar. 9 aylık bebek duyduğu kelimeleri taklit etmeye çalışmaya başlar, bazen duyduğu bir kelimenin bazı hecelerini doğru tekrarlar. Konuşuyormuş gibi sesler çıkarır. Böyle durumlarda bebek ile konuşmak, çıkardığı sesleri anlamlandırmak ve etrafındakileri isimlendirmek dil gelişimini destekler. 9 aylık bebek eğitimi ve zihinsel gelişimi için uyaran bakımından zengin bir çevrede olması oldukça önemlidir. Bebekle konuşmak, çözüm üreteceği, neden sonuç ilişkisi kurabileceği ortamlar yaratmak, şarkılar söyleyip kitaplar okumak bebeğe zengin uyaran sağlamanın yollarıdır.  Ce-e, vücut bölümlerine dokunarak isimlendirme ve el-ver gibi talimatlarla kurulan 9 aylık bebek oyunları bebeğin dil ve zihinsel gelişimini destekler.

9. Ayda Kazanılan Sosyal Ve Duygusal Beceriler Nelerdir?


Bebeğin yabancı korkusu bu ay da devam eder. Nesne sürekliliği algısı tamamlanmış olan bebek bu ay anne-babasının yanında olmadığı zamanda da var olduğunu bilir, onların yokluğunda huzursuz olur, gelmelerini ister. Yeni şeyler deneyen bebek anne-babasının onayına ve desteğine ihtiyaç duyar bu nedenle denediği her beceri ve yeni şey sırasında anne-babasına bakar, tepkilerini ölçer. Anne-babanın destekleyici tavrı bebeğin gelişmesi, bağımsızlığını kazanması ve özgüvenini geliştirmesi için önemlidir. Bu ay emekleyerek hareketlenen ve yeni şeyler denemeye başlayan bebek engellenmekten hoşlanmaz, böyle bir durumda hoşnutsuzluğunu belli eder.

Bu yazı çocuk gelişim sitesi CocukluDunya.com iş birliği ile hazırlanmıştır.