10 Aylık Bebeğin Gelişimi
8.06.2020 00:00:00

10 Aylık Bebeğin Gelişimi

10 aylık bebek hareketleri çeşitlenmiş, bebek çoğu harekette ustalaşmıştır. 10 aylık bebek artık hızlı emekleyebilir.

10 Aylık Bebeğin Fiziksel Gelişimi Nasıl Olmalıdır?


10 aylık bebek hareketleri çeşitlenmiş, bebek çoğu harekette ustalaşmıştır. 10 aylık bebek artık hızlı emekleyebilir. Çoğu bebek bu ay bir yere tutunarak kalkabilir, tutunarak ayakta durabilir ve tutunarak yürüyebilir. Elindeki nesneyi atıp yanındaki kişinin ona vermesini bekleyerek oynamayı sever. Ona verilen nesneyi tekrar tekrara yere atar. Bu ay bebeğin el becerisi de gelişir bardakları, içi içe geçen oyuncakları iç içe koyabilir. Bu ay basamak ve merdivenler bebeğin ilgisini çeker tutunarak ve sürünerek merdivenleri çıkmaya çalışır.  10 aylık bebeğin gelişimini boy ve kilosundan da takip etmek mümkündür. 10 aylık bir erkek bebek ortalama 9,5 kilo ve 73 santim boyunda, 10 aylık bir kız bebek ise ortalama 9 kilo ve 71 santim boyundadır.

Zeka Gelişimi 10. Ayda Nasıl Seyreder?


Bu ay bebek etrafındaki insanların ve bakım verenlerinin günlük hayattaki hareketlerini ve uğraşlarını taklit etmeye başlar ve bu şekilde öğrenir. Yemek yerken, dişlerini fırçalarken, saçını tararken veya telefonda konuşurken etrafındaki insanları izler ve bu davranışları taklit eder. Bebek bu ay kendisine söylenenlerin çoğunu anlayabilir. İsteklerini işaretlerle, çıkardığı seslerle ve jestlerle anlatmaya başlar. Bebek sanki konuşuyormuş gibi anlamsız sesler çıkarır bu seslere karşılık vermek ve bebekle sohbet ediyor gibi diyalog kurmak bebeğin dil gelişimini destekler.

10 Aylık Bebeğin Sosyal ve Duygusal Gelişimi Nasıldır?


Bu ay bebek etrafındaki kişilerin hareketlerini taklit etmeye başlar. İnsanlarla iletişim kurmaktan hoşlanır. Yüz ifadelerini ve duyguları anlamakta daha da ustalaşan bebek kendi duygularını daha iyi ifade etmeye başlar. Yabancı ve ayrılık kaygısı bu ayda da devam eder.

10 Aylık Bebek Neler Yapabilir?


- Hızlıca emekler.

- Bir yere tutunarak ayağa kalkabilir.

- Tutunarak yürüyebilir.

- İsteklerini ağlamadan anlatabilir.

- Taklit eder.

- Konuşuyor gibi sesler çıkarır.

- Kendisine söylenenleri anlayabilir.

10 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?


Bebeğin en önemli besini hala anne sütü veya formül mamadır. Bunun yanında bebeğin tükettiği ek gıda miktarı artmaya başlar. Bebek evde pişen yemeklerin çoğunu bu ay yiyebilmeye başlar. 10 aylık bebek yemekleri arasında balık, sebze çorbası, köfte ve yoğurt gibi yiyecekler olabilir. Bebeğin 1 yaşını doldurana kadar yememesi gereken gıdalar olduğu unutulmamalıdır. Bu gıdalar; inek sütü, bal, işlenmiş et, yumurtanın beyazı gibi gıdalardır.

10 Aylık Bebek Oyunları ve Oyuncakları Neler Olmalıdır?


Bebekler oyunla öğrenir, doğru oyun ve oyuncaklar bebeğin gelişimini destekler. 10 aylık bebek oyuncakları üst üste konulan bloklar, iç içe geçen oyuncaklar, düğmelerine basıldığında ses çıkaran kitap ve oyuncaklar, oyuncak enstrümanlar ve hareket ettirebildiği top ve tekerlekli oyuncaklar olabilir. 10 aylık bebek oyunları arasında ise birlikte bir şarkıya eşlik ederek el çırpmak, ce-e, saklanan oyuncağı bulmak ve karşılıklı oturup birbirine top ve tekerlekli oyuncak atmak gibi oyunlar bebeğin keyif alacağı oyunlardır.

Bu yazı çocuk gelişim sitesi CocukluDunya.com iş birliği ile hazırlanmıştır.