10 Ay Bebek Oyun ve Aktiviteleri | Uni Baby
13.01.2022 00:00:006 DK Okuma Süresi

10 Ay Bebek Oyun ve Aktiviteleri

Gelişim evreleri, kas kabiliyetleri itibariyle büyük değişimler yaşayan 10 aylık bebeğinize uygun oyun ve aktiviteleri Uni Baby ile keşfedin!

Yakın bir zamana kadar kucağınızda besleyip uyuttuğunuz, küçük eğlenceli aktivitelerle beraber eğlendiğiniz bebeğiniz çoktan on aylık oldu. Gelişim evreleri, kas kabiliyetleri itibariyle büyük değişimler yaşayan bebeğiniz için hala değişmeyen en önemli şeylerden biri oyun. Oyun, bebeklerin gelişimini destekleyen, aynı zamanda onların keyifli vakit geçirmelerini sağlayan aktivitelerdir. Aynı zamanda ebeveynlerin bebekleriyle kaliteli ve eğlenceli paylaşımlarda bulunmalarını da sağlar. Bu bakımdan, ebeveyn-bebek bağının güçlenmesine yardımcı olur. Böyle düşünüldüğünde oyunun, bebeğinizin gelişimini her yönden destekleyen, anne - baba - bebek ilişkilerini pekiştiren ve bebeğinizin tüm vaktini meşgul eden çok önemli bir faaliyet olduğunu söyleyebiliriz.

On aylık bebek ile oynayabileceğiniz aktivite seçenekleri bir önceki dönemlere göre daha fazladır. Zira bebeğiniz pek çok yönden büyüyüp gelişti, ince ve kaba motor becerileri ile zihinsel kabiliyetleri önemli aşamalar kaydetti. Sosyal-duygusal yönü ile de gelişen bebeğiniz, konuşamasa da sizi anlaması ile dilsel becerilerinin de geliştiğinin sinyallerini vermeye başladı.

10 Aylık Bebek Aktiviteleri


Bebeğiniz ile 10 aylık bebek oyunları oynamaya başlamadan önce, bebeğinizin gelişim sürecini yakından takip etmeniz ve doğru kaynaklarla bilgilenmeniz faydalı olabilir. 10 aylık bebek gelişimi ile ilgili bilgi edinerek bebeğinizin gelişimini aktivitelerle destekleyebilirsiniz. 10 aylık bebek ne yapar sorusunun cevabını birkaç madde halinde şöyle özetleyebiliriz:

- 10 aylık bebeğinizin motor becerileri oldukça gelişmiştir. Bu dönemde bebeğiniz emekleyebilir, tutunarak ayağa kalkabilir, tutunarak ayakta durabilir ve sıralayabilir.

- Nesneleri karşısındaki kişiye vermeyi ve geri almayı sever ve bunu bir oyuna dönüştürür.

- Bebeğiniz taklit konusunda ustalaşmıştır. Etrafındaki kişilerin uğraşlarını dikkatle izler ve taklit eder.

- 10 aylık bebeğiniz artık söylenenleri anlamaya başlamıştır. Gel, al, tut, ver gibi basit ve yalın komutları anlar.

- Nesneleri kavrayıp bırakabilir.

- Bu dönemde bebeğiniz isteklerini artık ağlayarak değil, işaret ederek ifade etmeyi öğrenmiştir.

- Bebeğiniz, etrafındaki kişilerin konuşmalarını anlamsız sesler çıkararak taklit etmeye çalışır. Bu türden çabalarını gördüğünüzde sizin de onun bu sohbetine eşlik etmeniz dil gelişimi için faydalı olabilir.

Bebeğinizin kaydettiği gelişim basamaklarını gözlemledikten sonra ona en uygun bebek oyunları ve aktivitelerini belirlemeye başlayabilirsiniz. Bunun için aklınızda canlanan soruyu duyar gibiyiz: 10 aylık bebek hangi oyunları oynar?

10 aylık bebek aktiviteleri; bebeğinizin kaydettiği bilişsel, dilsel ve motor gelişimlerdeki ilerleme sebebiyle önceki aylara göre daha çeşitli olabilir. Bu yüzden onunla yapacağınız aktiviteleri belirlerken uyaranları bol olan ve bebeğinizin gelişen motor becerilerini ve dilsel yönünü destekleyen türde bebek oyuncakları ile faaliyetlerinizi zenginleştirmeye dikkat edin.


Oyuncak seçimi oldukça hassas bir konudur. Seçtiğiniz oyuncağın onun gelişimine uygun, ihtiyaç ve beğenilerine cevap veren, tehlikeli parçalar içermeyen ve güvenilir içeriklerle imal edilmiş olmasına özen gösterin. 10 aylık bebek oyuncak seçimi yaparken birden fazla duyuya hitap etmesine de dikkat edebilirsiniz. Hem işitsel, hem görsel, hem de dokunsal yönden zengin bir oyuncak, bebeğinizin duyularını daha iyi fark etmesine ve becerilerini geliştirmesine destek olur. Bu bakımdan 10 aylık bebek oyuncakları içerisinde sayabileceğimiz sesli kitaplar ve kumaş kitaplar oldukça faydalıdır. Bebeğiniz bu dönemde seslere oldukça duyarlı olduğu için dokunduğu tuşla ses çıkaran bu  sesli kitaplar ilgisini çekebilir. Kumaş kitaplar ise farklı ses ve dokularla bebeğinizin dokunsal yönünü destekleyebilir. Bebeğiniz diş çıkarma döneminde olduğu için sesli ve ilgi çekici diş kaşıyıcı oyuncaklar da bu dönem için oldukça uygundur.


Bebek oyun halısı çeşitleri, bebeğinizin ince ve kaba motor becerileri için oldukça fonksiyonel bir oyuncaktır. Halı üzerinde dönen, oturan, uzanan ve oyuncakları keşfeden bebeğiniz bu sayede beden hareketlerini güçlendirme fırsatı bulur.

Ayakta durmayı öğrenen bebeğiniz için aktivite masaları da oldukça kullanışlıdır. Aktivite masaları ile bebeğiniz bir yandan çeşitli fonksiyonlara sahip tuşları keşfetmeye çalışırken yeni kavramlar ve sesler duyar, bir yandan da ayakta durma becerisini pekiştirme imkânı bulur. Bunların dışında büyük bloklar, yumuşak toplar, iç içe geçen ya da üst üste konabilen kaplar ve kutular, halkalar, kalın sayfalı kitaplar, şarkı içeriklerine sahip hayvanlı ya da kumandalı oyuncaklar da 10 aylık bebek için oyuncak alternatifleri arasında yer alır.


10 aylık bebek zekâ oyunları, bu dönemde bebeğinizin bilişsel gelişimini destekler. Eğitici oyun kartları, ilk kelimeler kitabı, basit düzeydeki bul tak oyuncaklar, kumaş kitaplar bebeğinizin bilişsel yönünü desteklemeye yardımcı olacak oyuncaklar arasında sayılabilir.

10 aylık bebeğiniz için yararlı olabilecek ve gelişimini desteklemeye yardımcı olacak oyuncak seçeneklerini sunduktan sonra gelelim aktivite alternatiflerine… Bilişsel, dilsel, sosyal ve motor becerileri ile büyük gelişmeler kaydeden ve büyüyen bebeğinizle oynayabileceğiniz oyunlar oldukça fazla. Şimdi gelin bunları sıralayalım:

- Bundan önceki dönemlerde olduğu gibi yine kitap okumak bebeğinizle yapacağınız en güzel aktivitelerden biri. Onu kucağınıza alıp kitap okuyarak bir yandan yeni kavramlar öğrenmesine vesile olurken bir yandan da bebeğinizle olan bağınızı güçlendirebilirsiniz. Kitaba dokunmasına, sayfaları çevirmesine izin vererek ince motor becerilerini destekleyebilirsiniz.

- Bu dönemde bebekler el sallamayı, alkışlamayı, ‘ce-e’ yapmayı çok severler. Bebeğinizle bu tür taklit becerisine yönelik aktiviteler yapabilirsiniz.

- Parmak kuklaları bebeğinizin dikkatini çekebilir. Sıra dışı seslendirmeler yaparak ilgisini canlı tutabilir, hayal gücünü destekleyebilirsiniz.

- Bebeğiniz suyu seviyorsa banyoyu, banyo oyuncakları ve köpüklerle bir aktivite alanı haline getirebilirsiniz. Bebeğinizi Uni Baby Aloevera Özlü Şampuan ile yıkarken bedeninin bölümlerini söyleyerek dil gelişimini destekleyebilirsiniz.

- Bebeğinizi oyun halısına koyup kendi kendine zaman geçirmesine fırsat verebilirsiniz. Böylelikle yavaş yavaş kendi kendine oyalanmayı da öğrenmeye başlayacaktır.

- Bebeğinizi kollarından destekleyerek yürütebilirsiniz. Böylelikle hem etrafı keşfetmesine hem de yürüme egzersizleri yapmasına yardım etmiş olursunuz.

- Gün içerisinde bebeğinizin cildi kirlenebilir. Narin cildini Uni Baby Hassas Dokunuş Islak Mendil ile temizlerken vücudunun bölümlerini tanımasına yardımcı olabilir, bu rutini bir aktiviteye çevirebilirsiniz.

- Emeklemeye başlayan bebeğiniz için engellerden oluşan bir zemin oluşturabilirsiniz. Bunun için yastık ya da minderleri zemine dizip üzerini bir örtü ile kapatın. Bebeğinizin bu engebeli alanda mücadele ederek emeklemesini ya da ilerlemesini destekleyin. Bu faaliyet, onun kaba motor becerilerini desteklemeye yardımcı olacaktır.

- Ona herhangi bir nesne verin. Büyük bir olasılıkla nesneyi size geri verecektir. Bunu bir döngü halinde sürdürün, bıkmadan oynayacaktır. Bu esnada ‘al’ ve ‘ver’ kelimelerini kullanarak dil gelişimini destekleyebilirsiniz.

- Bir kutu alıp içerisine oyuncaklarını doldurun. Sonra onları kutunun içinden çıkarması için onu teşvik edin. Aktivite esnasında ‘içinde’ ve ‘dışında’ kelimelerini kullanabilirsiniz.

- Bebeğinize tekerlemeler, şarkılar söyleyebilirsiniz. Bu esnada şarkıda söylenenlere uyumlu figürler yaparak ilgisini canlı tutabilirsiniz.

- Çeşitli kaplar içerisine makarna, nohut, fasulye gibi doğal nesneler doldurun. Mümkünse yüksek ses oluşturacak kapların içerisine koyun. Kaplar içerisine nesneleri doldurup boşaltarak çıkardığı sesleri duyumsamasını sağlayabilirsiniz.

- Farklı dokulara sahip çeşitli nesneleri duyumsamasını sağlayabilirsiniz. Bunun için poşet, kadife kumaş, tüy, sünger, fırça gibi nesneleri seçebilirsiniz. Bunları bir kutunun içine koyarak dokunmasını ve kutu içinden çıkarmasını teşvik edebilirsiniz.