11 Aylık Bebeğin Gelişimi
8.06.2020 00:00:00

11 Aylık Bebeğin Gelişimi

11 aylık çoğu bebek desteksiz ayakta durabilmeye ve destekle yürüyebilirken bazı bebekler desteksiz yürüme denemelerine başlar.

Fiziksel Gelişim 11. Ayda Nasıl Olmalıdır?


11 aylık çoğu bebek desteksiz ayakta durabilmeye ve destekle yürüyebilirken bazı bebekler desteksiz yürüme denemelerine başlar. Hareketlenen ve etrafta dolaşmaya başlayan bebek bu ay etraftaki dolap kapaklarını ve çekmeceleri açmaya başlar. El göz koordinasyonu gelişmiş olur, tek eliyle nesneleri tutup kaldırabilir istediği yere koyabilir ve küçük nesneleri ustalıkla iki parmağıyla kavrayabilir.11 aylık bebek gelişim tablosunda kilo bebekler için ortalama 8,7 kilo erkek bebekler için ortalama 9,4 kiloyken boy kız bebekler için 73 santim ve erkek bebekler için 75 santimdir.

11 Aylık Bebeğin Bilişsel Gelişimi Nasıldır?


Bilişsel gelişim 11 aylık bebek gelişiminde önemli bir alandır. Bebeğin bilişsel gelişimi diğer alanlarda olduğu gibi doğumdan itibaren devam eder. Önceki ayda başlayan etrafındakileri taklit etme davranışı bu ay da devam eder. Söylenenleri oldukça iyi anlayan bebek bu ay birkaç kelime söyleyebilse de henüz tam olarak konuşmaya başlamaz. Bebek doğrusuna çok yakın seslerle kelimeler söylemeye başlar ve kendisini bu şekilde anlatabilir. İşaret parmağını iletişim aracı olarak kullanır. Çözüm üretme becerisi gelişir. Bu ay çevresini daha dikkatli izlemeye, incelemeye ve öğrenmeye başlar.

11 Aylık Bebeğin Duygusal ve Sosyal Becerileri Nelerdir?


Bu ay bebek sosyal ipuçlarını daha iyi okumaya başlar. Bir davranışı onaylanmadığında, kendisine kızıldığında veya yapmaması gereken bir şey yaptığında etrafındakileri kızdırdığını bilir, kendini affettirmek için şirinlikler yapar. Bu ay benlik algısı gelişen bebek kendi becerilerini ve etrafındaki kuraların sınırlarını öğrenmek ister bunun için sınırları aşmayı dener. Engellenmeyi sevmez, engellendiğinde ağlayabilir, bağırabilir ve elindekini fırlatabilir. Bu şekilde hoşnutsuzluğunu gösterir.

11 Aylık Bebeğin Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?


Bebeğin en az 12 ay boyunca anne sütüne devam etmesi önerilir. Bebek anne sütü alamıyorsa formül mamaya devam etmelidir. Günde ortalama 3 ve 5 defa anne sütü veya formül mama ile beslenmesi gerekir. 6. ayda ek gıdaya başlayan bebeğin 11. ayda anne sütü dışındaki besinler ağırlıklı olarak menüsünü oluşturmaya başlar. Bebeğin yemek saatlerinin aile bireylerinin yemek saatiyle paralel olması bebeğin bir yemek düzeni olmasını ve ailenin düzenine alışmasını sağlar ve aile bireyleriyle sosyalleşmesine, gözlemleyerek yemek yemeyi öğrenmesine yardımcı olur. Bebek bu ay da önceki aylarda yediği besinleri yiyebilir. 11 aylık bebek yemekleri sebze çorbaları, makarna, et, yoğurt, sebze ve meyve gibi gıdalardan oluşur.

Bu yazı çocuk gelişim sitesi CocukluDunya.com iş birliği ile hazırlanmıştır.