12 Aylık Bebeğin Gelişimi
8.06.2020 00:00:00

12 Aylık Bebeğin Gelişimi

1 yaşına gelen bebek artık çok daha hareketlidir. El-göz koordinasyonu gelişmiştir. Bir yerlere tutunarak yürüyebilir, bazı bebekler desteksiz yürümeye başlar. Koltuklara tırmanabilir, inerken desteğe ihtiyaç duyar. El becerileri de gelişen bebek oyuncakları rahatlıkla kavrar, çevirir, iter, fırlatıp atar.

12 Aylık Bebek Neler Yapabilir?


1 yaşına gelen bebek artık çok daha hareketlidir. El-göz koordinasyonu gelişmiştir. Bir yerlere tutunarak yürüyebilir, bazı bebekler desteksiz yürümeye başlar. Koltuklara tırmanabilir, inerken desteğe ihtiyaç duyar. El becerileri de gelişen bebek oyuncakları rahatlıkla kavrar, çevirir, iter, fırlatıp atar. Bebeğin motor becerilerini geliştirecek 12 aylık bebek oyuncaklarının bebeğe sunulması önemlidir. Bu oyuncaklar delikten atılan geometrik şekiller, sırayla geçirilen renkli halkalar, bloklar ve kalemler gibi oyuncaklardır. Hareketlenen bebeğin kilo artışı önceki aylara kıyasla yavaşlar. 12 aylık bebek kaç kilo olmalı sorusunun cevabı cinsiyete göre farklılık gösterir. 12 aylık kız bebek kilosu ortalama 9,5 kilo, erkek bebek ise ortalama 10,5 kilodur.

Bebeğin Zihinsel Gelişimi 12. Ayda Nasıl Olmalıdır?


Bu ay bebek etrafındaki konuşmalarını dikkatle dinleyerek öğrenir, taklit etmeye çalışır. “Anne”, “baba” gibi birkaç kelimeyi anlamına uygun bilinçli bir şekilde kullanmaya başlar. “Al-ver” gibi basit talimatları anlar ve yerine getirir. Nesneleri kendi uydurduğu sözcüklerle adlandırır. Adını öğrenmeye hazır olan bebek adını duyduğunda tepki verebilir, başını adını duyduğu kişiye çevirebilir. Bebeğin dikkat süresi henüz kısadır, bir yapbozu bitirmek, kitabı sonuna kadar dinlemek ve incelemek zor gelir. Bebeğin dikkat süresi zamanla artar. Keşfetme hevesi önceki aylara göre daha yüksektir. Yeni gördüğü oyuncak ve eşyaların ne işe yaradığını çözmeye çalışır. Yeni şeyler tanırken önceki bilgilerini kullanır.

12 Aylık Bebeğin Duygusal ve Sosyal Gelişimi Nasıldır?


Bebek henüz diğer çocuklarla birlikte oynamaya hazır olmasa da başka çocukların olduğu ortamlarda bulunması sosyal gelişimi için oldukça önemlidir. Sosyal be duygusal gelişim 12 aylık bebeğin gelişimi için önemli alanlardır. Bu ay bağımsızlaşmaya başlayan bebeğin sosyal ortamlara alışması, anne-babadan bir süre ayrı kalmayı başarabilmeyi öğrenmesi ilerleyen yaşlardaki özgüvenini etkiler. Bebeğin park ve oyun alanları gibi ortamlarda başka çocuklarla yan yana oynaması onlarla iletişim kurması gerekir ve bebek de bu ortamlardan hoşlanır.

12 Aylık Bebek Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır?


1 yaşını dolduran bebek artık önceki aylarda yememesi gereken inek sütü ve bal gibi besinleri yiyebilmeye başlar. 12 aylık bebek beslenmesinde anne sütüne hala devam edilebilir. Bu ay bebek yemek konusunda önceki aylardan daha seçici olabilir, kendi kararlarını vermek istediğini gösterebilir. Bazı yemekleri yemeyi reddedebilir. Bu ay bebek kendi kendine yemeye de başlar.

Bu yazı çocuk gelişim sitesi CocukluDunya.com iş birliği ile hazırlanmıştır.