12 Ay (1 Yaş) Oyun ve Aktiviteleri | Uni Baby
11.05.2022 00:00:004 DK Okuma Süresi

12 Ay (1 Yaş) Oyun ve Aktiviteleri

Bebeklerin çoğu ilk bağımsız adımlarını bir yaşında atar ve artık yeni bir dönem başlar. Onunla oynayacağınız 1 yaş oyunlarını Uni Baby ile keşfedin!

Daha dün gibi hatırladığınız doğum anınızın üzerinden tam 12 ay geçti ve minik bebeğiniz artık 1 yaşında. Oldukça hızlı geçen günlerinden ardından şimdi sizi ve bebeğinizi yepyeni bir evre bekliyor. Çünkü 1 yaş, bebeğinizin pek çok alanda yeni gelişimsel adımlar attığı bir dönem. Henüz bebeğinizin ilk adımlarını görmediyseniz yakın bir zamanda şahit olma ihtimaliniz oldukça yüksek.

Elbette bu yeni evrenin kendine has ihtiyaçları da olacak. Bebeğinizin değişen evresine ve ihtiyaçlarına özel geliştirilen Uni Baby ürünlerini inceleyerek bu dönemde de ihtiyaçlarını eksiksiz karşılayabilirsiniz. Unutmayın bebeklerin dört evresi, her evrenin bir Uni Baby’si var!

Bebeklerin çoğu ilk bağımsız adımlarını bir yaşında atar ve artık yeni bir dönem başlar. Çünkü minik yavrunuz ilk adımlarını atarken aslında özerkleşme yolunda da adım adım ilerler. Tam bir oyunbaz olan bebeğiniz için oyun, her şey demektir. Onunla 1 yaş oyunseçenekleri üzerinden hem keyifli hem de kaliteli vakit geçirebilirsiniz.

1 Yaş Bebek Gelişim Özellikleri Nelerdir?


Bebeğiniz ilk adımlarından sonra yürüme ve bağımsız hareket edebilmenin tadına varır. Yürürken durmayı ve yön değiştirmeyi de deneyimleyebilir. Her yere ulaşmak, her yeri karıştırmak ister. Oldukça meraklıdır, yeni şeyler keşfetmeye bayılır. Aynı zamanda çok iyi bir gözlemcidir. Etrafında olup bitenleri merakla izler.

Çevresindekilerin her hareketini büyük bir titizlikle takip eder ve olağanüstü taklit yeteneği ile birebir uygular. Elinde kumanda ile televizyon açmaya çalıştığını, telefonla konuştuğunu, bez bulduğu anda bir yerleri silmeye çabaladığını gözlemleyebilirsiniz. El sallamak, öpücük yollamak gibi bazı hareketleri de taklit yönüyle öğrenebilir ve söylenildiğinde yapabilir. Kendi kendine yemek yeme denemelerinde bulunabilir.

Bu dönemde dil gelişiminde de önemli aşamalar kaydedilir. İfade edici dil henüz tam manasıyla olgunlaşmış olmasa da alıcı dil, yani söyleneni anlama, son derece iyi bir durumdadır. Artık bebeğinizin anlayabilmesi için söylemek istediğiniz şeyi işaret ederek ifade etmenize gerek kalmaz.

Bebeğiniz ise size isteklerini iletirken jest ve mimiklerini kullanmaya devam edecektir. İstemediği şeyleri de yine jest ve mimiklerini kullanarak ifade edebilir. 1 yaş itibariyle bebeğinizden anlamlı ve anlaşılır şekilde sözcükler duyabilirsiniz. Yaşıtları ile aynı ortamı paylaşmak onu mutlu edebilir. Dilerseniz bu dönemde 1 yaş oyun grubu etkinliklerine katılabilirsiniz.

12 Ay Sonrası Oyuncak Alternatifleri Nelerdir?


Bebekler ve çocuklar için en anlamlı, faydalı ve eğlenceli uğraş elbette oyun oynamaktır. Bıkmadan, yılmadan ve tekrar tekrar yapmak isteyecekleri tek şey belki de oyundur. Bebeğinizi büyütürken hem onun gelişimine katkı sağlamak hem de geçirdiğiniz zamanı olabildiğince kaliteli hale getirmek için 1 yaş oyun alternatifleri üretebilirsiniz. Bunun için ise öncelikle 12 aylık bebek oyuncakları neler, 1 yaş oyuncakları arasında en sık kullanılanlar hangileri, bilmeniz faydalı olabilir.

Bebeğinizin muhtemelen ilk adımlarını attığı bu dönemde ona bir yürüme arkadaşı temin edebilirsiniz. Yürüme arkadaşı, bebeğinizin yürümesine destek olurken eğlenceli müzikleri ve tuşları ile de ilgisini çekecektir. Aktivite masaları 12 ay oyuncakları içerisinde hem motor hem de dil gelişimine katkı sağlayan oyuncaklardandır. Yürümeye çabalayan, emekleyen dur durak bilmeyen bebeğiniz için oyun matları ve çitleri ile güvenilir oyun alanları oluşturabilirsiniz.

Yumuşak toplar, sesli/tuşlu/müzikli arabalar ve oyuncaklar, yumuşak ve dokulu kitaplar, sesli kitaplar, küpler, halkalar en sevilen 1 yaş oyuncakları arasında yer alır. Bu dönemde bebeğiniz pelüş oyuncaklardan da hoşlanabilir. Bebeğinizde yavaş yavaş sembolik oyun (-mış gibi yaparak oynama) denemeleri gözlemleyebilirsiniz.  Bebeğim için eğitsel olarak ne tür oyuncaklar kullanabilirim diyorsanız o halde 1 yaş eğitici oyuncak tavsiyesinde de bulunalım. Bu dönemde iri parçalı yapbozlar, kitaplar, bul tak oyuncaklar, kavram kartları, eşleştirme kartları bebeğinizin bilişsel gelişimini destekleyen eğitici 1 yaş oyuncakları arasında yer alır.

1 Yaş Bebek Oyun Önerileri Nelerdir?


Bebeğinizle 1 yaş oyun aktiviteleri yapmak istiyor, ancak alternatif üretmekte zorlanıyorsanız, işte 12 aylık bebeğinizle geçirdiğiniz zamanı kaliteli ve eğlenceli kılacak 1 yaş oyun etkinlikleri önerilerimiz;

- Emekleyen ve yürüme denemeleri yapmaya başlayan bebeğiniz için motor gelişimi destekleyen 12 aylık bebek aktiviteleri planlayabilirsiniz. Geniş ve güvenilir bir ortam oluşturup minder ve yastıklarla bir engelli parkur hazırlayabilirsiniz. Minik yavrunuz engelleri aşmaya çalışırken hem eğlenecek hem de kaslarını geliştirecektir.

- Bebekler küçük ve kuytu alanlara bayılırlar. Zemini minderlerden oluşan küçük bir çadır kurarak ona böyle bir ortam yaratabilirsiniz. Bu ortama siz de dâhil olarak bebeğinize kitap okuyabilirsiniz.

- Bebekler için bir tencere, cezve ya da kepçe hazır bir oyuncaktan çok daha keyifli olabilir. Mutfakta iş yaparken bebeğinizin dolapları karıştırıp tencere, tava ne varsa bulup oynamaya başladığını görebilirsiniz. İşte size kendiliğinden gelişen bir oyun ortamı… Çeşitli ebatlarda, farklı sesler çıkaran eşyaları koyup üzerlerine vurarak çıkan sesler eşliğinde eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

- 12 aylık bebek oyun aktivitelerinde mümkün olduğunca dilsel gelişimi desteklemek önemlidir. Bunun için kukla oyunları idealdir. Çeşitli hayvan figürlerinden oluşan kuklaları seslendirerek hem eğlenceli vakit geçirebilir hem de bebeğinizin dil becerisinin gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.

- Seslerden hoşlanan bebeğiniz için taş, makarna, şehriye, kum gibi farklı doğal malzemelerden oluşan duyu şişeleri yapabilirsiniz. Bebeğiniz vakit kaybetmeden şişeleri sallamaya ve sesleri keşfetmeye başlayacaktır. Bu arada 1 yaş bebek oyun aktiviteleri hazırlarken kullandığınız küçük parçaları nesneleri açıkta bırakmamaya dikkat edin. Oral dönemde olan bebeğiniz küçük nesneleri kaşla göz arasında yutmaya çalışabilir.

- Farklı ebatlardaki kapaklı mutfak eşyalarınızı bebeğinizin önüne dizerek doğru kapak-tencere eşleştirmesini yapması konusunda onu teşvik edebilirsiniz. Bu oyunu, bebeğinizin neden-sonuç ilişkisini kurmasını sağlayan ve böylece bilişsel becerilerini destekleyen 1 yaş oyun önerileri içerisinde değerlendirebiliriz.

- Bebeğinizin bir oyuncağını ya da bir nesneyi örtü altına gizleyin ve “Nerede?” diye soru sorup merak uyandırın. Minik yavrunuz nesneyi buldukça her defasında sevinecek ve defalarca oynamaktan bıkmayacaktır.

- 1 yaş oyunlarınızı mümkün olduğunca dış ortamda gerçekleştirmeye çalışın. Yürümeye oldukça hevesli olan bebeğinizi açık havada ellerinden destekleyerek yürütebilir, doğa keşfi yapabilir, bu esnada onunla bol bol konuşabilirsiniz.