13 Aylık Bebeğin Gelişimi
8.06.2020 00:00:00

13 Aylık Bebeğin Gelişimi

13 aylık bebek kendi kendine bir yere tutunarak ayağa kalkabilir ve elinden tutulduğunda adım atabilir. Bebeğin ince motor becerileri de gelişmiştir.

13 Aylık Bebeğin Fiziksel Becerileri Nelerdir?


13 aylık bebek kendi kendine bir yere tutunarak ayağa kalkabilir ve elinden tutulduğunda adım atabilir. Bebeğin ince motor becerileri de gelişmiştir. Bebek artık iki parmağını kullanarak objeleri rahatlıkla tutabilir, iki küpü üst üste koyabilir, kalem tutara karalama yapabilir ve küçük nesneleri tutabilir.  İnce motor becerisi gelişen bebek yemeğini kendi kendine yemek için de heveslidir. Dökerek de olsa yemeğini kendi yemesine izin vermek önemlidir. Yemek vaktinde bebeğin eline de bir kaşık vermek o kendi kendine yemeye çalışırken bir yandan da anne babanın yedirmesi hem bebeğin kendi çabasına izin vermek hem de karnını doyurmak için ideal bir yöntemdir.

13 aylık bebek gelişiminde boy ve kilo da takip edilmesi gereken alanlardır. 13 aylık bebek kilosu erkek bebeklerde 10,5 kız bebeklerde ise 9,5tur. 13 aylık bebek boyu ise erkek bebeklerde 79 santim, kız bebeklerde 77,5 santimdir.

13 Aylık Bebek Zeka Gelişimi Nasıl İlerler?


Bu ay bebek etrafında gördüklerini taklit ederek öğrenmesini hızlandırır. Çok iyi bir gözlemci olan bebek, gözlemlediklerini taklit ederek öğrenir. Anladığı kelimeler söyleyebildiği kelimelerden daha fazladır ve verilen al-ver gibi çoğu talimatı anlar. Hayvan adlarını, günlük hayatta sıklıkla kullandığı eşyaların adlarını bilir ve sorulduğunda gösterebilir. Kendini işaretlerle ve mimikleriyle daha iyi iade etmeye başlar.

Sosyal ve Duygusal Gelişim 13. Ayda Nasıldır?


Bir şey başardığında, bir şirinlik yaptığında etrafındaki kişilerin ilgisini ister alkışlanmayı bekler. Bu ay bebek anne-babasının ve bakım verenlerinin onayını almak ister. Gürültü ve ani seslerden bu ayda korkmaya devam eder. 13 aylık bebeğin sevdiği insanların duygularına olan duyarlılığı artar. Annesi üzüldüğünde, babası ona kızdığında etkilenir, annenin üzüntüsünü geçirmek için ona sarılıp öpebilir veya kızgın babasını sakinleştirmek için şirinlikler yapabilir. Bebeğe duyguları sözlü olarak ifade etmek öğrenmesi ve kendini ilerde ifade edebilmesi için oldukça önemlidir.

13 Aylık Bebek Neler Yapabilir?


-        El çırpabilir.

-        El sallayabilir.

-        Karalama yapabilir.

-        Bir yerlere tutunarak ayağa kalkabilir.

-        Elinden tutulduğunda adım atabilir.

-         Söyleneni anlar, hareketleriyle cevap verebilir.

-        Etrafındaki insanları taklit eder.

-        Duyguları anlar.

-        Kendi duygularını daha iyi ifade eder.

-        Kendi kendine yemek yemeye çalışır.

-        İstediği şeyleri parmağı ile işaret ederek gösterebilir.

Bu yazı çocuk gelişim sitesi CocukluDunya.com iş birliği ile hazırlanmıştır.