14 Aylık Bebeğin Gelişimi
9.06.2020 00:00:00

14 Aylık Bebeğin Gelişimi

Bebeklerin boy ve kiloları cinsiyetlerine göre değiştiği gibi her bebeğin büyüme hızı da farklıdır. Bununla beraber bebeklerin her ay ulaşması gereken ortalama bir boy ve kilosu vardır.

14 Aylık Bebek Neler Yapabilir?


-        Yürüyebilir.

-        Basamak çıkmaya başlayabilir.

-        Etrafındaki insanları taklit eder.

-        Alçak koltuğa, sandalyeye tırmanabilir.

-        Karalayabilir.

-        Nesneleri üst üste koyabilir.

-        Kalın kitap sayfalarını çevirebilir.

-        Daha anlamlı sesler çıkarır.

-        Adı söylendiğinde dönüp bakar.

14 Aylık Bebeğin Boy Ve Kilosu Nasıl Olmalıdır?


Bebeklerin boy ve kiloları cinsiyetlerine göre değiştiği gibi her bebeğin büyüme hızı da farklıdır. Bununla beraber bebeklerin her ay ulaşması gereken ortalama bir boy ve kilosu vardır. 14 aylık bir kız bebek kilosu 9,4 kilo, 14 aylık erkek bebek kilosu ise 10 kilodur. 14 aylık kız bebek boyu 76,4 santim ve 14 aylık erkek bebek boyu 78 santimdir.

14. Ay Motor Becerileri Nelerdir?


Çoğu bebek önceki aylarda bir yerlere tutunarak ayağa kalkmaya başlamıştır, bu ay ise desteksiz ilk adımları atma denemelerine başlayabilir. Önceki aylarda bir yerlere tutunarak ayağa kalkmayan bebekler bu ay bunu yapmaya başlayabilir. Her bebeğin gelişim seyrinin kendine özgü olduğu unutulmamalıdır. Bebeğin 18 aylık olana kadar desteksiz yürümeye başlamaması olası ve normaldir. Yürüme denemelerine başlayan ve bu konuda uzmanlaşmaya başlayan bebek merdiven çıkmaya da meraklıdır, yardım ile merdiven çıkabilir, kendisi emekleyerek basamakları çıkmayı deneyebilir. 14 aylık bebek oyuncaklarını kutusundan çıkarıp kutuya geri koyabilir.

Bebeğin Bilişsel Gelişimi Nasıl İlerler?


14 aylık bebeğin çevresine olan merakı önceki aylara göre daha çok canlanmaya başlar. Etrafını gözlemler, gördüklerini dener ve taklit eder. Bu şekilde öğrenir. Bebeğin öğrenmesini destekleyen en önemli aktivite oyundur. Renkleri, konuşmayı, yeni kavramları ve becerileri oyun ile öğrenir. Çevresini gözlemleyen bebek oyunlarının da yardımıyla neden sonuç ilişkisi kurmaya bu ay başlar. Bebeğin söyleyebildiği kelime sayısı artar, anladığı kelime sayısı ise söyleyebildiğinden çok daha fazladır.

14 Aylık Bebek Hangi Sosyal ve Duygusal Becerileri Kazanmalıdır?


Bu ay bebeğin etrafındaki insanların duygularını anlama becerisi gelişmiştir. Kızgınlık ve üzüntü gibi duyguları insanların tepkilerinden anlayabilir ve bu duyguları anladığını uygun davranışlarıyla belli eder. Üzülen bir yakınına sarılabilir, kızgın birini sakinleştirmek için şirinlik yapabilir. Duyguları iyi anlayabilen bebek yaşıtlarıyla birlikte oynamak için henüz küçüktür. Yaşıtlarıyla yan yana olmaktan hoşlanır, çocukları sever ancak ortak bir oyun oynayamaz. Bu yaştaki çocuk kendi kendine oynar. Yabancı korkusu bu aylarda da devam edebilir. Bebeği hem yaşıtlarına hem de diğer insanlara alıştırmak için sosyal ortamlarda bulunmak, sık sık parka, markete ve yaşıtları ile buluşabileceği etkinliklere götürmek sosyal gelişimini desteklemek için önemlidir.

Bu yazı çocuk gelişim sitesi CocukluDunya.com iş birliği ile hazırlanmıştır.