1-2 yaş bebeklerde fiziksel gelişim | Uni Baby
7.02.2019 00:00:006 DK Okuma Süresi

1-2 yaş bebeklerde fiziksel gelişim

Bir yaşına giren çocuk artık oldukça hareketlidir ve anne-babadan bağımsızlaşmaya başlamıştır. İlk yılda olduğu kadar olmasa da bu yıl da fiziksel gelişim oldukça hızlıdır.

1-2 yaş bebeklerde fiziksel gelişim


Bir yaşına giren çocuk artık oldukça hareketlidir ve anne-babadan bağımsızlaşmaya başlamıştır. İlk yılda olduğu kadar olmasa da bu yıl da fiziksel gelişim oldukça hızlıdır. Hareketlenen çocuk etrafını keşfetmek, anlamak ve sürekli yeni şeyler deneyimlemek ister. Anne-babaların bu dönemde daha çok ilgili ve dikkatli olması gerekir. Çocuk vücudundaki ince ve motor kasların kontrolünde ustalaşmaya başlar ve sürekli yeni yeteneklerini denemek ve geliştirmek için sürekli hareket halinde olmak ister ve artık yemek yemek, altını değiştirmek gibi aktivitelerde bile uzunca süre sabırla bekleyemeyecek, harekete geçmek isteyecektir.

Bir yaşındaki çocuk yürüme denemelerine başlamış olur. Önceki aylarda destek alarak ve desteksiz dik durabilen ve bir yere tutunarak adım atabilirken artık yürümeye başlar. Yürümeyi desteklemek için güvenli bir alanda, çocuğun karşısına geçmek, elinize sevdiği bir oyuncağını alarak onu size doğru adım atıp, oyuncağı almaya yüreklendirmek çocuğun yürüme denemelerini zenginleştirir ve anne-babanın desteği ile daha cesaretli bir şekilde yürümeyi denemesine yardımcı olur. Çocuk birinci yaşında ellerini kendini yukarı itmek için kullanarak oturur pozisyondayken ayağa kalkabilir, on beş aylıkken ayağa kalkmak için ellerinden yardım almaya ihtiyaç duymaz. Bu yaşta artan hareketlilik uyku düzenini de etkiler. Önceden uzun süreler uyuyan çocuk, geceleri sıklıkla uyanır, gün içindeki uyku süreleri kısalır. Bebek uyumasa da uyku saatlerinde beşiğinde olması gerekir, böylece uyku vaktini ve evin kurallarını öğrenecektir.

Ayakta durup yürüyebilen çocuk bir yaşındayken eğilip yerdeki bir nesneyi alabilir. On beşinci aydan sonra yürümede ustalaşan çocuk artık yürürken dengesini kaybetmez, elinde bir şeyler tutabilir, etrafına bakabilir ve başka şeylerle ilgilenebilir. Birinci yaşın son aylarında çocuk zıplamaya, dans etmeye ve koşmaya başlar. İnce motor becerileri de gelişen çocuk on dördüncü ayda iki parmağını kullanarak küçük nesneleri tutup alabilir, kalem tutup bir kağıda karalamalar yapabilir ve bloklar ile oynayabilir, blokları üst üste dizerek kule yapabilir. Bloklardan kule yapmak, onları dengeli bir biçimde üst üste dizmek ilk zamanlarda kolay değildir. Bloklar sıklıkla düşecek ve çocuk bu duruma öfkelenecektir. Zamanla denge kurmayı öğrendikçe bu oyundan daha çok zevk almaya başlar.

El-göz koordinasyonu artan ve el becerileri kazanan çocuk bu yaşta kaşık, çatal tutabilir ve yemeğini kendi yemek, suyunu kendi içmek istemeye başlar. Çocuğu engellememek ve döke saça da olsa yemesini desteklemek çocuğun motor becerilerini, bağımsızlığını ve özgüvenini arttırır. Bir yaşında oldukça hareketli olan bebek mama sandalyesinde uzun süre oturmak istemeyecek dolayısı ile yemeklerini bir süre sonra yemek istemeyecektir. Bebeği zorla mama sandalyesinde tutmak ve zorla yemek yedirmek doğru bir davranış değildir. Bebek artık mama sandalyesinde duramadığı zaman onu indirmek gerekir, çocuk ilerleyen aylarda tekrar uzun süre sofrada oturup yemeğini yemeye başlayacaktır.

Bir yaşındaki çocuk anne-babasına önceden olduğu gibi bağımlı değildir, anne-babanın yapması gereken çocuğun bağımsızlığını desteklemek, yürümeye ve daha çok merak etmeye başlayan bebeğin keşfetmesi için uygun ortamı sağlamaktır. Bu dönemde çocuğa evde yasaklar koymak yerine çevreyi onun zarar görmeyeceği şekilde düzenlemek ve keşfetme isteğinin önüne geçmemek gerekir. Çocuğun tek başına yapmak istediği şeylere, güvenli olmak kaydı ile, izin verilmeli, gerekli noktalarda yönlendirme ve yardımlar ile çocuğa destek olunmalıdır. Bloklar ve ince motor becerilerini güçlendirecek oyuncaklar, yürüme ve tırmanma alıştırmaları, uzaktaki bir nesneyi alıp size getirmesini istemek, merdivenlere çıkmak bu yaşta yapılabilecek ve fiziksel gelişmeyi destekleyen aktivitelerdir.

Bu yazı çocuk gelişim sitesi ÇocukluDünya iş birliği ile hazırlanmıştır.

İlginizi Çekebilecek Ürünler