Bebek Buhar Makinesi Nedir, Faydalı Mıdır? - Uni Baby
bebek buhar makinesi
22.09.2020 00:00:00

Bebek Buhar Makinesi Nedir, Faydalı Mıdır?

Bebek buhar makinesi kullanmanın faydaları, kullanırken dikkat edilmesi gerekenler ve merak ettiğiniz her şey yazımızda!

Normal şartlarda yaşanılan ortamda ideal nem seviyesinin %45 ile %50 arasında olması beklenir. Ancak ortam sıcaklığını değiştiren araçlar ya da iklim durumuna göre bu nem seviyesinde düşüşler meydana gelebilir. Böyle durumlarda bebekler için buhar makinesi kullanımı ortamın ideal nem seviyesinde tutulması adına önemli bir yardımcıdır.

Bebeğin yaşadığı, zamanını geçirdiği ve uyuduğu ortamın hijyeni ile hava kalitesi her zaman en optimum seviyede tutulmalıdır. Havadaki nem eksikliği kapalı ortamda burun, geniz ve bronşlarda kuruluğa neden olabilir. Bu durum bebekler açısından düşünüldüğünde hava kalitesinin ve içerdiği nemin önemi kat be kat artmaktadır. Bu nedenle hava temizliği ile nem seviyesini artıran buharmakinesi kullanımı aşırıya kaçmamak şartı ile en pratik çözüm olarak karşımıza çıkar.

Buhar makinesi gerekli midir?


Özellikle kış aylarında oda içerisinde kullanılan ısıtıcılar ya da kalorifer, ortamın havasını çok kuruttuklarından nem seviyesini ciddi oranda düşürmektedirler. Buna karşın bir yetişkine oranla daha fazla neme ihtiyaç duyan bebek cildi ve burun yapısı bu durumdan daha fazla etkilenecektir. Yoğun nemsiz ortam nedeniyle, bebeklerde cilt tahrişleri ve kuruluğu meydana gelebilir.  Bu tür durumlar için geliştirilen buhar makinesi, kaliteli oksijen ve nem seviyesi yaratırken; aynı zamanda gözle görülmeyen bakteri ve tozlara karşı da buharlı temizleyici görevi görürler.

Evinizin içerisinde özellikle bebeğinizin bulunduğu odanın nem seviyesini kontrol altında tutmak için nemölçer kullanabilirsiniz. Böylece en ufak nem değişimlerinde dahi, kolayca etkilenebilecek olan bebeğiniz için uygun bir oda nemlendiricisi kullanmanız gerektiğine karar vermeniz kolaylaşır.

Buhar makinesi kullanılırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?


Buhar makinesi çeşitleri, hassas bebek cildine zarar vermeyecek şekilde geliştirilirler. Üretiminde kullanılan iç ve dış malzemeler, genellikle insan sağlığına zarar vermeyen maddelerden üretilir. Suyun mekanik gücünü buhara çevirme mantığı ile çalıştıklarından distile denilen saf su kullanıldıklarında, odaya koku verme gibi bir durumla da karşılaşılmaz. Kireç sorunu ile karşılaşılmaması konusunda ise musluk suyu kullanılmaması önerilir. Ancak yine de belirli aralıklar ile hava nemlendirici parçalar, bakteri riskine karşın temizlenmelidir.

Buhar makinesi seçerken özellikle sessiz ve düşük desibel ile çalışarak gürültü çıkarmayan modellerin kullanılması tavsiye edilir. Halen anne karnındaki huzuru arayan, bu nedenle de zor uyuyan bebekler, yanlarında ses çıkaran bir buhar makinesi ile uyumak istemeyeceklerdir. Zaten bebeklerinizi zor uyutan anne ve babalar da, böyle bir gürültü problemi yaşamak istemezler.

Buhar makinesi seçimi yaparken, su haznesinin kapasitesi de önem taşır. Bazı modellerde 2 litre; bazılarında ise 5 litre hazne kapasitesi mevcuttur. Model ve markaya göre değişiklik gösteren bu durum için aslında en önemlisi tasarruftur. Bu nedenle içerisindeki su bittiğinde otomatik olarak kendini kapatan buhar makinesi kullanılmalıdır. Aksi halde gece boyu da çalışan buhar makinelerinde enerji tüketimi devam edecektir.

Buhar makineleri uzun süre çalıştıkları için enerji kullanımına da dikkat edilmesi gereklidir. Düşük seviyelerde elektrik kullanarak, maksimum performans sunan makineler bu konuda önem taşır. Aksi halde faturalarda yüksek tutarlar görülebilir.

Bebeklerde buhar makinesi kullanımının zararı var mıdır?


Yaşanılan ortamın nem seviyesinin %30'un altına düşmemesi gerektiği göğüs hastalıkları uzmanları tarafından belirtilse de, buhar makinesinin aşırı kullanımı ortamdaki nem seviyesini yükselteceğinden bazı durumlarda faydadan çok zarar yaratır. Özellikle hijyen koşullarının tam olarak sağlanmadığı ortamlarda, fazla buhar makinesi kullanımına bağlı oluşan yüksek nem oranı, üst ve alt solunum yolu ile akciğer enfeksiyonlarına davetiye çıkarabilir. Bu nedenle önemli olan nem dengesini korumak, ortamın ne çok ne de az nemli olmasına izin vermemektir.

Bebeklerde buhar makinesi kullanımı konusunda daima hassas olunmalı, kısa sürede nem seviyesini artırabilecek buhar makinelerinin kullanım zamanlarına dikkat edilmelidir. Ölçülen nem seviyesi çok yüksek seviyeye çıkarsa, pencereler açılarak oda havalandırılabilir. Alınacak küçük önlemler sayesinde oksijeni bol ve ideal nem oranına sahip ortamlarda bebekler çok daha huzurlu ve sağlıklı büyüyeceklerdir.