Bebekler Neden Terler? - Uni Baby
Bebekler Neden Terler?
15.03.2021 00:00:00

Bebekler Neden Terler?

Bebeklerde terleme hangi durumlarda normaldir, hangi durumlarda bir uzmana danışmak gerekir? Tüm sorularınızın yanıtı yazımızda.

Terleme insan vücudunun ısısını sabit tutmaya yarayan fizyolojik bir olay olup bir nevi vücudun soğutma sistemidir. Yetişkinler gibi bebeklerde de görülebilen bir durum olan terleme, annelerin en sık karşılaştığı durumlardan biridir. Bu sebeple aileler sıklıkla peki bebekler neden terler sorusunu uzmanlara sormaktadır.

Bebeklerin terlemesi aynı yetişkinlerde olduğu gibi oldukça normal bir durumdur. Vücut ısısı artış gösteren bebekler, soğumayı sağlayarak ısı dengesini koruyabilmek için daha fazla ter üretirler. Ayrıca bebeklerin ter bezleri doğumdan sonra çalışmaya başlayarak bir düzen oturtmaya çalışır. Bebeklerin vücutlarında yüzey alanına düşen ter bezi sayısı yetişkinlere oranlara daha fazla olduğu için bu durum size aşırı terleme gibi gelebilir. Özellikle ellerin içi, baş kısmı ve boyun bölgesinde daha fazla terleme görülür. Kısacası bebekler daha sık terlerler ve oldukça normaldir.

Bebeklerde Soğuk Terleme Neden Olur?


Bebeklerde soğuk terleme nedenleri arasında en önemlisi aşırı efor sarf etmeleridir. Çok hareketli bebeklerde soğuk terleme durumu sıklıkla görülebiliyor. Efor sarf etme dışında soğuk terlemeye neden olan diğer faktörler ise, burun tıkanıklığı, emerken zorlama ve bebeğin aşırı kalın giydirilmesi ancak ortamın serin olması gibi basit sebeplerdir. Soğuk terleme genellikle büyük bir sorun teşkil etmez. Fakat özellikle alın bölgesinde soğuk terleme ile karşılaşıldığında mutlaka doktora danışılmalı ve bebeğin kalp değerlendirilmelerinin yapılması öneriliyor.

Bebeklerde terleme ile ilgili sıklıkla ailelerin sorduğu sorulardan bir tanesi de bebeklerde kafa terlemesi neden olur sorusudur. Bebeklerde kafa terlemesi nedenlerinden en bilineni D vitamini ve demir eksikliğidir. Bunlar dışında emerken çok efor harcaması, kabız olması gibi durumlar da kafa terlemesine sebep olabilir. Bebeklerin emerken ya da uyurken kafasının terlemesi aslında normal bir durumdur. Ancak kafası sürekli olarak terliyorsa bir doktora danışmak faydalı olabilir. Doktorunuz size en sağlıklı bilgiyi verecektir.

Günümüzde birçok aile bebeklerde terleme ile ilgili soru sorarken bebeklerde emerken terleme neden olur sorusunu uzmanlara yöneltmektedir. Emerken terlemenin en bilinen nedenleri aşağıda gösterilmiştir:

- Bebeğin yanlış emzirme pozisyonu nedeniyle memeyi kavrayamaması ve emerken zorlanması nedenlerden birisidir.

- Anneyle bebeğin ten temasından dolayı vücut ısısının artması bir neden olarak gösterilebilir.

- Bebeğin kalın kıyafetlerle emzirilmesi, emerken terlemeye sebebiyet verebilir.

Tüm bu nedenler bebeklerde emerken terleme sebepleri arasında gösterilse de bebeklerde emerken terleme ile ilgili dikkat edilmesi gereken bir konu daha vardır. Bebeklerde emerken terleme durumunun bir diğer nedeni de kalp hastalıkları olabilmektedir. İstisnai bir durum olsa bile emerken aşırı terleyen bebekler mutlaka muayene edilmelidir. Emerken terleme, kalp yetmezliğinin bir belirtisi olabilir. Bunun için doktorunuza şikayetlerinizi ihmal etmeden söylemeniz gerekmektedir. Doktorunuz bebeğinizin emerken neden terlediğine dair sizi en doğru bir şekilde bilgilendirecektir. Eğer bir tetkik isterse bu tetkiki vakit kaybetmeden yaptırmanız gerekir. Tetkik sonuçlarına göre doktorunuz size uygun tedavi planını söyleyecektir.

Bir diğer bebeklerde terleme ile ilgili sıklıkla sorulan sorulardan bir tanesi de bebeklerde terleme ne gibi sorunlara yol açabilirdir. Bu hususta söylenmesi gereken bir cevap varsa o da şudur: Terleme herkeste görülen olağan bir durumdur fakat fazla terleyen bebeklerde terleme sıklığı ve miktarına bağlı olarak bazı sorunlar oluşabilir. Huzursuzluk, isilik, pişik, yeme bozuklukları, uyku düzeninde bozulmalar, atopik dermatit bebeklerde terlemenin yol açabileceği sorunlardandır fakat görüldüğü üzere ortaya çıkan sorunlar ciddi veya tehlikeli değildir. Siz yine de endişeleniyorsanız doktorunuza danışmakta fayda görülmektedir.

Bebeklerde terleme ile birlikte görülen bazı durumlar tehlike işaretleri olabilir. Tek başına terleme her zaman bir sağlık sorunundan kaynaklı olmayabilir fakat bebeğiniz terliyorsa ve beraberinde başka şikayetler de mevcutsa doktora danışmakta fayda vardır.

- Bebeğinizin dudaklarında morarma varsa,

- Yüksek ateşi varsa,

- Ten rengi soluksa,

- Nefes almada güçlük yaşıyor veya hırıltılı nefes alıyorsa,

- Titreme durumu varsa mutlaka acil bir şekilde bir uzmana danışılmalıdır.

Terleme ile birlikte bu belirtilerin görülüyor olması durumun ihmal edilmemesi gerektiğinin göstergesidir.

Bebeklerde Terlemeyi Önleyici Tedaviler Nelerdir?


Bebeklerde terleme, tek başına tedavi edilecek bir durum değildir. Ancak başka sebeplerden dolayı terleme oluyorsa, bu sebepler tespit edilip tedavi edilebilir. Terlemeyi ortadan kaldıracak doğrudan bir tedavi yoktur fakat terlemeyi önleyebilecek bazı yollar mevcuttur.

- Bebeğinize mutlaka %100 pamuktan üretilmiş kıyafetler giydirin. Hava geçişini sağlayan kıyafetler tercih edin. Bu şekilde vücudunun hava almasını sağlayabilirsiniz.

- Bulunduğu veya uyuduğu ortamı sık sık havalandırın. Nefes alışverişinde daha sağlıklı bir rutin oluşturmuş olursunuz.

- Bebeklerde uykuda terleme sıklıkla karşılaşılan problemlerden bir tanesidir. Bebeğinizin bulunduğu oda sıcaklığının 23-24 dereceden fazla olmamasına özen gösterin. Çok sıcak ortamlarda bebeğiniz aşırı terleyebilir ve sıkılıp daralabilir. Bu sebeple de huzursuzluk yaşayabilir. Onun huzursuz olması ise sizi de rahatsız edebilir.

- Bebeklerde uykuda terleme sorununu azaltmak için bebeğiniz geceleri sık sık terliyorsa uyurken daha ince kıyafetler tercih edin ve fazla kalın örtüler örtmeyin. Fazla kalın kıyafetlerin giyilmesi veya fazla kalın örtülerin kullanılması bebeğinizin aşırı terleyip bunalmasına sebebiyet verebilir.

- Bebeğinizin günlük yeterli sıvı alımına dikkat edin. Günlük sıvı alımının yeterli düzeyde olması, bebeğinizin terleme oranını düzenlerken aynı zamanda da vücudunun ihtiyaç duyduğu bir gereksinimdir.

- Bebeğinize haftada en az 3 kez banyo yaptırın. Bu şekilde bebeğinizin daha rahat ve huzurlu bir durumda olmasını sağlayabilirsiniz.

- Bebeğinizi uygun pozisyonda emzirdiğinizden emin olun ve emzirirken kendinize yapıştırmayın, kalın kıyafetler giydirmeyin. Emzirirken anneye çok yapışan bebeklerin fazlaca terlediği bilinmektedir. Bu sebeple bebeğinizi kendinize fazlasıyla yaklaştırmaktansa yeterli ve güvenilir bir mesafede tutmanız bebeklerde aşırı terlemeyi en aza indirmenizi sağlayabilir.