Bebeklerin Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur? - Uni Baby
17.03.2021 00:00:003 DK Okuma Süresi

Bebeklerin Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur?

Bebeğinizin göz rengi ne zaman belli olur merak ediyorsanız yazımızı hemen okuyun!

Bebeklerinin görünüşünü merak eden ebeveynlerin yeni dogan bebekleriyle tanıştıktan sonra heyecanla beklediği bir diğer özellik ise göz rengidir.

Bebeklerin doğdukları ilk günlerde gözlerinin açık bir renkte olduğu ve daha sonra göz renginin değiştiği çoğu ebeveyn tarafından bilinmektedir. Bebeğin göz renginin ne zaman belli olacağı ise ebeveynlerin sıklıkla sorduğu bir sorudur.

Göz Rengi Ne Zaman ve Nasıl Belirlenir?


Bebeklerin göz rengi döllenme sırasında diğer birçok özellikleri gibi belirlenmiştir. Saç, ten ve göz rengi, saçın düz mü kıvırcık mı olacağı ya da boyunun ne kadar uzun olacağı gibi özellikler genetik özelliklerdir ve anne ve babanın bebeğe aktardığı genleri ile belirlenmektedir.

Döllenme sırasında anne ve babadan birer gen olmak üzere gen çiftleri bebeğin özelliklerini belirlemektedir. Göz rengi de bebeğin anne ve babasından aldığı gen çiftine bağlıdır. Kahverengi göz rengi yeşil ve mavi gibi açık renk göz renklerine göre baskın, açık renk göz geni ise çekiniktir. Yani bebegin annesinden açık renk babasından koyu renk geni aldığı durumda göz rengi koyu olacaktır. Bebeğin göz renginin açık renk olması için hem anneden hem de babadan açık renk göz geni alması gerekmektedir.

Göz Rengi Nasıl Oluşur?


Göz rengi genlerle belirlenmektedir, peki göz rengi nasıl oluşmaktadır? Gözün renkli kısmı iris olarak adlandırılmaktadır ve göz rengi iristeki pigmentler ve irise yansıyan ışıkların kırılmasıyla oluşmaktadır. Melanin pigmentinin miktarı gözün açık veya koyu renk oluşunu belirlemektedir. Melanin miktarı daha az olan bebeklerin göz rengi açık, melanin miktarı çok olan bebeklerin göz rengi ise koyu olmaktadır.

Bebeklerin Göz Rengi Ne Zaman Netleşir?


Bebeklerin göz rengi her ne kadar döllenme sırasında genetik olarak belirlenmiş olsa da doğumdan sonra bebeğin göz rengini belli edecek pigmentler gelişmemiştir bu nedenle bebeğin gözleri dışarıdan gelen ışıkları yansıtarak gri görünmektedir. Çoğu ebeveyn ilk anda bu göz renginin kalıcı olduğunu veya bebeklerinin göz renginin renkli olacağını düşünse de bu kalıcı bir durum değildir, bebeğin göz rengi değişecektir.

Doğumdaki göz renginin kalıcı olmadığını öğrenen ebeveynlerin aklına doğal olarak şu soru gelmektedir; Bebeğin göz rengi ne zaman değişir?

Doğumdan bir ay geçtikten sonra bebeğin gözündeki pigmentler oluşmaya ve bebeğin göz rengi değişmeye ve gerçek rengi belli etmeye başlamaktadır. Her bebeğin gelişimi farklıdır bu nedenle bebeğin göz renginin kesinleştiği ay da her bebek için farklıdır. Bunun yanında bebeğin göz rengi genellikle 6-9 sonra belli olmakta bazı durumlarda bu süre 12 ay, nadiren de olsa 12 aydan fazla olabilmektedir.  12 aydan önce göz rengi yeşil, gri veya mavi gibi görünen bebeğin göz rengi değişerek kahverengi olabilmektedir. Kahverengi göz rengi ise değişiklik göstermez.

Bebeğin Göz Rengi Nasıl Tahmin Edilir?


Anne ve babanın her ikisinin de gözü renkli ise bebek de renkli göze sahip olacaktır.

Anne babanın biri mavi diğeri yeşil gözlü ise bebeğin göz rengi de mavi veya yeşil olacaktır.

Anne babanın birinin göz rengi kahverengi diğerinin renkli ise bebeğin göz rengi için iki olasılık vardır. Bebek çok yüksek ihtimalle kahverengi gözlü olacaktır ancak renkli göz için de ihtimal vardır.