Hamileliğin 6. Haftası – 6 Haftalık Gebelik | Uni Baby
6 haftalık gebelik
27.11.2020 00:00:00

Hamileliğin 6. Haftası – 6 Haftalık Gebelik

6 haftalık gebelikte anne adaylarını nelerin beklediğini merak ediyorsanız makalemize mutlaka göz atın. 6 haftalık bebek gelişimi hakkında detayları öğrenin!

6 haftalık gebelikte hem anneyi hem de bebeğini birçok değişiklik bekler. Bebeğinizin gelişimi hızlı bir tempoda ilerlemektedir. 6. haftada yüzü kabaca oluşmaya başlıyor. Kalbi ise 4 odacıklı şeklini alıyor. Anne ve baba adayını heyecanlandıracak bir haber ise kalp atışını 6. haftada duyma imkanına sahip olduğunuzdur.

Hem bebeğiniz hem de kendiniz için beslenmenize dikkat etmelisiniz. Almanız gereken vitamin ve minerallerin olduğunu unutmamalısınız.

6 haftalık gebelik belirtileri


6 haftalık gebelikte sıklıkla görülen bulgular aşağıda listelenmiştir:

- Halsizlik

- Mide bulantısı

- Göğüslerde hassasiyet (Eğer memelerinizde hassasiyet varsa destekleyici sütyen kullanmanız faydalı olacaktır.)

- Bitkinlik

- Sık idrara çıkma

- Mide yanması

- Gaz ve şişkinlik

- Kabızlık

- Ruhsal değişiklikler

- Kasık ağrısı ve lekelenme şeklinde kanama (Kanama artarsa doktorunuza danışmalısınız.)

6 haftalık gebelik annedeki değişiklikler


Hamile olduğunuz dışarıdan bakıldığında anlaşılmasa da vücudunuzda birçok değişiklik olmaktadır.

- Bebeğinizin gelişimi hızlı bir şekilde ilerlemektedir.

- Hormonsal olarak birçok farklılaşma olmaktadır.

- Meme uçlarınızda büyüme ve koyulaşma olabilir. Ayrıca ağrıdığını fark edebilirsiniz.

- Mide bulantısı ve kusma deneyimleyebilirsiniz.

6 haftalık bebek ultrason görüntüsü nasıldır?


6 haftalık bebek bir bezelye tanesi büyüklüğündedir. Benzetme yapmak gerekirse yuvarlak şeklindedir. Yaklaşık olarak 0,6 cm’dir. Ağırlığı ortalama olarak 1,5-2 gramdır. Ağız, kulaklar ve burun hamileliğin 6. haftasında oluşmaya başlar. Gözlerinin olduğu yerde kararmalar görünmektedir.

6 haftalık bebek ultrasonda görülür mü?


Evet, 6 haftalık hamilelikte doktorunuz gebelik kesesi içinde bebeğe ait kabartıyı görebilir. Bebeğinizin başı, kol ve gövdesini ultrasonografide görebilirsiniz. Gebeliğin 6. haftasında bebeğin başı ile vücudunun kalan kısmı yaklaşık aynı büyüklükte görünmektedir.

Bazı kadınlarda bebek muayenede görünmemiş olabilir. Bebeğiniz görünmediği için endişeli olabilirsiniz ancak hemen panik yapmamakta fayda vardır. Doktorunuz birkaç gün sonra sizi tekrar çağıracak ve bebeğinizi kontrol edecektir.

6 haftalık gebelik kesesi görüntüsü nasıldır?


6 haftalık gebelik kesesi görüntüsünü birçok kadın merak etmektedir. Anne karnında bebek gelişiminin olduğu yere gebelik kesesi denmektedir. Gebelik kesesi hamileliğin olumlu olarak sonuçlandığı kadınlarda genellikle yuvarlak ve düzgün bir biçimdedir. Hamileliğin sağlıklı bir şekilde sonuçlanmadığı zamanlarda ise anormal bir şekilde görünebilmektedir. Doktorunuz size en sağlıklı bilgiyi verecektir.

6 haftalık gebelik kesesi kaç mm olmalı?


Gebeliğin 6. haftasında gebelik kesesi kaç mm olmalı sorusuna cevap aranmaktadır. Gebeliğin 6. haftasında gebelik kesesi genellikle 2-4 mm arasındadır.

6 haftalık gebelik beslenme nasıl olmalıdır?


6 haftalık gebelik beslenmesi hem anne hem de bebek için dikkat edilmesi gereken konulardandır.

- Bol bol su içilmelidir.

- Lifli gıdalar tüketilmelidir.

- Küçük porsiyonlar halinde yemek yenmelidir.

- Doktora danışılarak folik asit alınmalıdır.

- Kalsiyum ve demir ihtiyaçları karşılanmalıdır. Bunun için kalsiyum ve demir içeren besinler tüketilmelidir.

- Protein ihtiyacı olunduğundan protein içeren besinler yenmelidir.

- D vitamini ihtiyacı besinlerden karşılanmalıdır.

6 haftalık bebek gelişimi


6 haftalık gebelikte bebek gelişimi, hamile kadınların sıklıkla araştırdığı konulardandır. Gebeliğin 6. haftasında bebeğin yüzü şekillenir. Ağız, kulaklar ve burun oluşmaya başlar. Bebeğin kalbinin ve kafasının olduğu bölümlerde çıkıntılar olabilir. Bebeğinizin kalbi ise 4 odacıklı hale dönüşmeye başlıyor. Tomurcuk haline gelen uzantılar kollarını ve bacaklarını oluşturmakta.

6 haftalık bebek canlı mıdır?


Evet, 6 haftalık bebek canlıdır. Henüz embriyo halindedir. Sperm ve yumurtanın bir araya gelmesiyle oluşan zigot, bölünerek embriyoyu oluşturmaktadır.

6 haftalık bebek nasıl olur?


6 haftalık bebek nasıl olur şeklindeki sorular uzmanlara sıklıkla sorulmaktadır. Henüz embriyo halindedir. Toplum içerisinde bilinen bebek halini almamıştır.

6 haftalık bebek kaç mm olur?


6 haftalık bebek 5-6 mm’dir. Bu uzunluk bebekten bebeğe göre değişiklik göstermektedir.

6 haftalık bebek kalp atışı nasıldır?


6 haftalık bebek kalp atışı duyulabilir. Ortalama olarak dakikada 100-160 kez çarpmaktadır. Bu hız bir yetişkinin kalp atışının yaklaşık 2 katıdır.

6 haftalık bebek kalp atışı duyulmazsa ne yapmalı?


6 haftalık bebek kalp atışı duyulmazsa hemen endişelenmeye gerek yoktur. Doktorunuz sizi birkaç gün sonra çağırıp tekrar muayene edecektir. En sağlıklı bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz.

6 haftalık ikiz gebelik belli olur mu?


Evet, 6 haftalık ikiz gebelik belli olmaktadır. Gebelik kesesinin iki adet olması durumunda ikiz gebelikten bahsedilebilmektedir.