Hamileliğin 35. Haftası - 35 Haftalık Gebelik | Uni Baby
24.01.2021 00:00:00

Hamileliğin 35. Haftası - 35 Haftalık Gebelik

Hamileliğin 35. haftasında annede ve bebekte yaşanan değişmeleri detaylı olarak bulabileceğiniz makalemize hemen göz atın!

Gebeliğinizin 35. haftasında 3. trimesterin içindesiniz. Doğumunuzun 40-42 hafta arasında gerçekleşeceği düşünülürse ortalama olarak 5 ile 7 hafta arasında kalmıştır. Ancak bir sürprizle karşılaşıp bu haftalardan daha önce doğumun gerçekleşme ihtimali olabilir. Doktorunuza aklınızdaki soru işaretlerini gidermek için danışabilirsiniz.

Bebeğinizi muhtemelen doğuma hazırlanıyor. Bu sebeple baş aşağı dönmüş bir şekilde rahminizde duruyor olabilir. Son haftalarda yüzünün arkaya doğru bakması beklenmektedir. Böylelikle sezaryen ameliyat için de avantaj elde etmiş olursunuz.

35 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler


- Rahim sürekli bir şekilde büyüyerek artık iç organları sıkıştırmaya başlamaktadır ve bebek idrar kesesine baskı yapmaktadır. Bu sebeple kadınlar sık sık tuvalete gitmek ister.
- Mide ekşimesi sıklıkla karşılaşılan bir diğer problemdir.
- Gebeliğinizin 35. haftasında kasık ağrısı ve kasılmalar yaşayabilirsiniz. Doğumunuz başlamamış olsa bile rahmin açılıyor olması ağrılarınız oluşmasına sebebiyet verebilir. Kasılmalar ise doğumun habercisi olabilir ama doğumun gerçekleşmesi için kasılmaların ne sıklıkla geldiği ve ne kadar sürdüğü önemlidir. Bu sebeple her kasılmayı doğumun başladığı şeklinde yorumlamamak gerekir.
- Nefes almada problem yaşayabilirsiniz çünkü kilolarınız artmıştır ve rahminiz genişlemiştir.
- Artan kilolar, genişleyen rahim; hamilelerin nefes almasını zorlaştırabilir. Nefes egzersizleri çalışabilirsiniz.
- Sıklıkla yaşayan bir diğer sorun da hemoroittir. Büyüyen rahminiz sebebiyle, pelvise kan akışı yoğunlaşması ve devamında toplardamarların şişmesi ile hemoroit sorunu oluşabilir.
- Kabızlıktan da şikayetçi olabilirsiniz. Bu yüzden sıkıntılı günler geçirebilirsiniz. Genelde bu sorun ilaç kullanmadan gün içerisinde tüketilen yiyecek ve besinlere dikkat edilerek aşılabilmektedir.
- Dokuların şişmesi ve sinirlerin baskılanması ile ellerde ve ayaklarda karıncalanma yaşayabilirsiniz.
- Gebeliğinizin sonuna yaklaştığınız bu dönemde sağlık problemleri sebebiyle geceleri uyumakta zorlanabilirsiniz. Meditasyon yapmayı deneyebilirsiniz.

35 Haftalık Gebelikte Anne Karnı Ne Kadardır?


Rahminiz gittikçe büyümektedir. 35 haftalık gebelikte pubik simfizden ölçüldüğünde rahminiz tepe noktasına kadar 35 cm civarlarındadır.

35 Haftalık Gebelikte Kaç Kilo Alınmalı?


35 haftalık gebelikte kişiden kişiye göre değişkenlik gösterse bile en fazla 2,5 kg alınması beklenmektedir. Bu konuda endişeliyseniz bir uzmana danışmalısınız. Kendinize göre en doğru bilgiyi uzmandan alabilirsiniz.

35 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüsü Nasıldır?


35 haftalık bebek büyük bir kabak büyüklüğüne ulaşmıştır. Boyu 45-50 cm civarlarındayken ağırlığı ise ortalama olarak 2300-2500 gr’dır. Cinsiyete göre boy ve kilo farkı vermek zordur.

35 Haftalık Gebelikte Bebek Karnın Neresindedir?


Rahmin tepe noktasına kadar olan kısım göbek deliğinden ölçüldüğünde 15 cm civarlarındadır.

35 Haftalık Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?


- Gebeliğinizin 35. haftasında sıvı alımına dikkat etmelisiniz. Bol bol su içmelisiniz. Bu hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için oldukça faydalıdır.
- Sebze ve meyve tüketerek gerekli vitamin ve mineral ihtiyaçlarınızı karşılamalısınız. Bunlardan bazıları B12, E vitamini ve A vitamini ihtiyaçlarıdır.
- Düzenli olarak protein içerikli besinler tüketmelisiniz. Yumurta ve kırmızı etten protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
- Hafif yiyecekler tüketmek ve yemekten sonra uzanmak, mide yanmalarınızı azaltabilir ve kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz.
- Kan yapıcı besinleri hamileliğin 34. haftası civarlarında tüketmelisiniz.
- Ek olarak gebeliğiniz boyunca doktorunuzun tavsiye ettiği vitamin varsa kullanmaya devam etmelisiniz.

35 Haftalık Bebek Kaç Aylıktır?


35 haftalık gebelik 8 ay 5 günlük hamileliğe denk gelmektedir.

35 Haftalık Hamileyim Doğuma Ne Kadar Kaldı?


Doğumun 38-42 haftalarda gerçekleşeceği düşünülürse doğumunuza 3 ile 7 hafta arasında kalmış demektir.

35 Haftalık Gebelikte Sancı Neden Olur?


Doğuma yaklaştıkça kadınlarda düzenli olmayan ve küçük sancılar düzenli ve arada gelmektedir. Bu sancılar 35. haftadan itibaren başlayabilir. Bunlara Braxton-Hicks kasılmaları denmektedir. Ancak erken doğum riski ihmal edilmemelidir. Bu yüzden doktorunuzla görüşerek bu kasılmaların nedenini ve ne anlama geldiğini öğrenebilirsiniz.

Erken doğumun belirtileri aşağıda listelenmiştir. Erken doğumdan şüphelenmeniz halinde bir uzmandan yardım almalısınız.

- 10 dakikada bir ya da daha sık şiddeti artan kasılmalar
- Pelvis bölgesinde ve kasıkta basınç hissi deneyimleme İshal, bulantı gibi belirtiler deneyimleme
- Vajinadan gelen kanlı mukus veya kan akıntısı
- Vajinadan amniyon sıvısının gelmesi
- Sırt ağrısı yaşama. Alt bel bölgesinde ve azaltılmaya çalışılırsa bile geçmeyen sırt ağrısına dikkat edilmelidir.

35 Haftalık Bebek Gelişimi


Hamileliğin 35. haftasına gelindiğinde bebeğinizin kafası hızlı bir şekilde büyümeye devam etmektedir ancak bizlerinki gibi sert değildir. Bunun nedeni doğum kanalından geçebilmesi için bebeğin başının yumuşak olmasına gerek duyulmasıdır. Karaciğer, böbrekler ve birçok organın gelişimi önemli ölçüde tamamlanmıştır. Akciğerleri gelişmeye devam etmektedir. Her hafta olduğu gibi bu hafta da bebeğiniz yağ depolamaya devam etmektedir. Her hafta yaklaşık olarak 200 gr daha almaktadır.

35 Haftalık Bebek Nasıl Olur?


Lanugo adı verilen küçük ve ince tüyleri kaybolmaya devam etmektedir. Beyin hücreleri hızlı bir şekilde artıyor. Yavaş yavaş doğuma hazırlanıyor. Büyük ihtimalle baş ağacı dönmüş bir şekilde rahminizde duruyor.

35 Haftalık Bebeğin Boyu Ne Kadardır?


Birçok anne ve baba bebeklerin boyunun uzunluğunu merak etmektedir. 35 haftalık bebeğin boyu ortalama olarak 45-50 cm’dir. Cinsiyete göre boy uzunluğunun nasıl farklılaştığı doğumdan sonra söylenebilir.

35 Haftalık Bebek Kaç Kilodur?


Merak edilen bir konu da bebeğin kilosudur. Bebeğiniz anne karnında 35. haftasındayken 2300-2500 gr civarlarındadır. Kız veya erkek bebeklerin ağırlıklarının anne karnındayken farklılaştığını söylemek çok zordur ancak doğumdan sonra bu farkları takip edebilirsiniz.

35 Haftalık Bebek Hareketleri Hissedilir mi?


Gebeliğinizin 35. haftasında rahmin içerisindeki yer oldukça daralmıştır. Bebeğiniz hareket etmektedir ancak bu önceki haftalardan daha az olabilir. Hareketlerinin şiddeti ise önceki haftalara oranla daha fazladır. Tekmelerini ve yumruklarını daha şiddetli bir şekilde hissedebilirsiniz.