Hamileliğin 36. Haftası - 36 Haftalık Gebelik | Uni Baby
24.01.2021 00:00:00

Hamileliğin 36. Haftası - 36 Haftalık Gebelik

36 haftalık gebelikte anne adaylarını nelerin beklediğini merak ediyorsanız makalemize mutlaka göz atın. 36 haftalık bebek gelişimi hakkında detayları öğrenin!

36 haftalık gebelikte hamileliğinizin sona ermesine ve bebeğinize kavuşmanıza çok az bir zaman kaldı. Çok heyecanlı olduğunuz tahmin ediyoruz. Heyecanlı olmakta çok haklısınız. 36 haftadır içinizde büyüttüğünüz bebeğinize kavuşmanıza az bir zaman kaldı.

Toplamda 36 haftaya kadar ortalama olarak 11-13 kg arasında almış olabilirsiniz. Kilo alımları her kadında farklıdır. Kilo alımınızın az veya fazla olduğundan düşünüp endişeleniyor olabilirsiniz. Bu konu hakkında bir uzmandan fayda almanız yapmanız gerekenleri bilmenizi sağlar. Konu hakkında bilgi sahibi olmayan kişilerden aldığınız bilgiler ise kaygılanmanızı daha da sağlayacaktır. Bu kişiler yerine konunun uzmanlarını dinlemelisiniz ve önerilerine uymalısınız. Sağlığınız hem sizin hem de bebeğiniz için önemli, unutmayın.

36 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler


- Yolun sonuna çok az kaldı. Gebeliğinizin 36. haftasında vücudunuz hormonlarınız aracılığıyla doğuma hazırlanıyor.
- Düz kaslarınızdaki rahatlamalar sebebiyle idrar kaçırabilirsiniz. Bu tamamen normal ve beklenen bir durumdur.
- Bebeğiniz gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. Bu sebeple bel ve sırt ağrıları yaşayabilirsiniz.
- Yüzünüzde, ayaklarınızda ve ellerinizde vücudunuza biriken ödem yüzünden şişlikler olabilir.
- Bebeğiniz doğum için hazırlanmış ve doğum kanalına doğru inmişse kasık bölgenizdeki basınç artacaktır. Endişelenmeyin, bunun bir de olumlu bir etkisi var. Bebeğinizin vücudunuzun aşağısına doğru inmişse diyaframınızda ve dolayısıyla akciğerlerinizdeki basınç azalacaktır. Bu şekilde önceki haftalarda deneyimlediğiniz nefeste zorlanmaları biraz daha rahatlatabilirsiniz. Nefes alıp vermek 36. haftada sizin için daha kolay olabilir.
- Hamileliğinizin 36. haftası civarlarında alt karın bölgesinde hafif kasılmalar yaşayabilirsiniz. Bu kasılmalara Braxton Hicks kasılmaları denmektedir ve bu dönemde yaşanması oldukça normaldir. Bunlar vücudunuzun doğuma hazırlandığını gösterdiği işaretlerdir. Düz bir kas tabakası içeren uterusunuz doğum için pratik yapıyor. Kasılmalarınız daha uzun sürerse, özellikle her 5 dakikada bir olursa ve 60 saniye kadar sürerse ihmal etmemelisiniz. Doktorunuzla görüşmelisiniz. Bu tarz bir durumla karşılaşırsanız kasılmalarınızın sıklığını ve ne kadar sürdüğünü not almanız size yardımcı olabilir.

36 Haftalık Gebelikte Anne Karnı Ne Kadardır?


Pubik simfizden ölçüldüğünde rahminizin tepe noktasına kadar uzunluğu ortalama olarak 36 cm’dir.

36 Haftalık Gebelikte Kaç Kilo Alınmalı?


36. haftaya tahmini olarak 11-13 kilo almış olabilirsiniz. Genelde bu kadar kilo alımıyla karşılaşılır ancak bu her kadına göre değişiklik göstermektedir.

36 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüsü Nasıldır?


36 haftalık anne karnındaki bebek bir marul büyüklüğüne ulaşmıştır. Uzunluğu ortalama olarak 47-48 cm’dir. Ağırlığı ise 2600-2700 gr civarlarındadır. Bu oranlar bebekten bebeğe değişmektedir. Cinsiyete göre bu oranların değiştiğini söylemek zor olacaktır.

36 Haftalık Gebelikte Bebek Karnın Neresindedir?


Göbek deliğinden ölçüldüğünde rahmin tepe noktasına kadar olan uzunluğu 14 cm’den daha fazladır.

36 Haftalık Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?


- Bol bol su içmeye devam etmelisiniz.
- C vitamini ihtiyacınızı günlük olarak karşılamaya devam etmelisiniz. Mandalina ve portakal gibi besinler tüketebilirsiniz.
- A vitamini almayı ihmal etmemelisiniz. Havuç ve balıktan A vitamini alabilirsiniz.
- D vitamini almaya devam etmelisiniz. D vitamini ihtiyacınız için güneş ışınlarından faydalanabilirsiniz.
- Asitli içeceklerden, aşırı kafeinden, alkolden ve sigara uzak durmalısınız.
- B12 ve E vitaminine ihtiyacınız olduğunu unutmamalısınız. Bu vitaminleri içeren yiyecekler tüketebilirsiniz.

36 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?


8 ay 12 günlük hamilesiniz.

36 Haftalık Hamileyim Doğuma Ne Kadar Kaldı?


Doğumunuza çok az bir zaman kaldı. 38 ile 42. Haftalar arasında gerçekleşen doğumlara normal doğum denmektedir. 38-42 hafta arasında doğumun gerçekleşeceği düşünülürse doğumunuza 2 ile 6 hafta arasında kalmış olabilir. Bu zaman kişiden kişiye göre değişmektedir. Doktorunuzdan ne kadar zaman kaldığını öğrenebilirsiniz.

36 Haftalık Gebelikte Sancı Neden Olur?


36 haftalık gebelikte Braxton Hicks kasılmaları görünmektedir. Bunların olması oldukça normaldir ancak bu kasılmalar erken doğum belirtileriyle karıştırılmamalıdır. Erken doğum hakkında daha fazla bilgiye sahip olup kasılmalarınızın ne anlama geldiğini öğrenebilirsiniz. Böylelikle sizin ve bebeğinizin sağlığı hakkındaki endişelerinizi azaltabilirsiniz. Endişelerinizin azalması sizin ve bebeğiniz için çok önemlidir.

36 Haftalık Bebek Gelişimi


Hamileliğinizin bu döneminde bebeğinizin akciğerleri artık dışarıdaki dünyaya hazır hale gelmektedir. Kendi kendilerini ilk nefeslerini dahi alabilirler. Ek olarak bebeğinizin sindirim sistemi tamamen oluşmuş durumdadır. Doğduğu andan itibaren tam bir şekilde beslenmeye hazırdır.

36 Haftalık Gebelikte Doğum Olur mu?


36 haftalık gebelikte doğum gerçekleşebilmektedir. Eğer doğum 36. haftada gerçekleşirse buna erken doğum denmektedir. Ancak hemen endişelenmeyin. 36. haftada doğan bebeklerin yaşama şansı yüksektir.

Erken doğum belirtilerini bilmeniz size yardımcı olabilir. Böyle bir durumdan şüphelenirseniz hemen doktorunuzla iletişime geçmelisiniz. Aşağıda erken doğum belirtileri listelenmiştir:

- Kasık bölgesinde artan basınç ve kasılmalar
- Bacaklarda basınç hissi
- Vajinadan amniyotik sıvı çıkışı
- Vajinadan kan veya mukus akması
- 10 dakikadan kısa aralıklarla oluşan kasılmalar

36 Haftalık Bebek Nasıl Olur?


Kafatası kemikleri gelişmiş bir haldedir. Tam olarak gelişmiş olmasına rağmen doğumun kolay olabilmesi için daha tam olarak kaynaşmış halde değildir. Kaynaşmayı doğumdan sonra tamamlayacaktır.

36 Haftalık Bebeğin Boyu Ne Kadardır?


Aileler için bebeklerinin boyu da merak edilen konular arasındadır. 36 haftalık anne karnındaki bebeklerin boyu ortalama olarak 47-48 cm’dir.

36 Haftalık Bebek Kaç Kilodur?


36 haftalık bebeklerin anne karnındayken ağırlıkları tahmini olarak 2,6-2,7 kg’dır. Boy ve kilo oranları her bebeğe göre değişebilmektedir. Bebeğinizin boyundan veya kilosundan endişe ediyorsanız doktorunuzla görüşebilirsiniz.

36 Haftalık Bebek Hareketleri Hissedilir mi?


Evet, 36 haftalık bebek hareketleri hissedilmektedir. Ancak rahmin içerisindeki yer azaldığı için bebeğinizin önceki haftalarda olduğu kadar hareketli olmadığını fark edebilirsiniz. Tekmeleri ve yumrukları ise önceki haftalara kıyasla çok daha şiddetlidir. Unutmamalısınız bilerek sizin canınızı acıtmıyor.