Hamileliğin 37. Haftası - 37 Haftalık Gebelik | Uni Baby
24.01.2021 00:00:00

Hamileliğin 37. Haftası - 37 Haftalık Gebelik

37 haftalık gebelikte anne adaylarını nelerin beklediğini merak ediyorsanız makalemize mutlaka göz atın. 37 haftalık bebek gelişimi hakkında detayları öğrenin!

Tebrikler, bebeğinizi kucağınıza almaya çok yaklaştınız. Bu yazıyı okuyarak vücudunuzdaki olası değişikleri ve bebeğinizin şu andaki durumunu öğreneceksiniz. Ayrıca doğuma yaklaşırken vücudunuzu nasıl daha iyi dinleyebileceğinizi fark edeceksiniz.

37 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler


- Bebeğiniz doğum kanalına doğru yavaşça ilerlediğinden diyaframınıza daha az bastıracaktır. Bundan dolayı daha hafif hissedebilirsiniz.
- Vajinal akıntılarınızda artma, hatta kan görebilirsiniz. Bu doğuma yakın olduğunuzun bir göstergesidir.
- Uzun süren yorucu hamilelik süreci ve bebeğinizin artık kocaman olması sebebiyle bacaklarınızda varikoseller gözlemleyebilirsiniz. Omurganıza binen yükteki artmadan dolayı bel ağrılarınız gelişebilir. Belinizde kramplar gelişebilir.
- Vücudunuzda ödem toplanabilir. Özellikle bacak bölgenizde kalınlaşmalar gözlemlenebilir.
- Göğüs uçlarınızdan sızıntı şeklinde sıvı çıkışı meydana gelebilir. Bunlara karşı korunmak amacıyla özel üretilen göğüs pedlerinden yararlanabilirsiniz.

37 Haftalık Gebelikte Anne Karnı Ne Kadardır?


Pubik simfiz referans alınarak ölçüldüğünde rahminiz tepe noktasına kadar ortalama olarak 37 cm çıkabilir.

37 Haftalık Gebelikte Kaç Kilo Alınmalı?


37 haftalık bir hamilelikte kazanılan kilonun ortalama olarak toplamda 11.3 ila 15.9 kg arasında olduğu görülmektedir. Bunun ortalama olduğu, her bireyin kendine has metabolizması ve alışkanlıklara sahip olduğu unutulmamalıdır.

37 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüsü Nasıldır?


37 hafta ultrason görüntülenmesinde doktorunuz bebeğinizin karnınız içindeki pozisyonlanmasına, hareket düzeyine ve amniyon sıvınızın miktarına dikkat edecektir. Bebeğiniz kendine has olarak özgün pozlar verebilir. Bebeğiniz kilosu bu dönemde ortalama olarak 2900-2950 gr’dır. Boyu ise ortalama olarak 47-51 cm’dir.

37 Haftalık Gebelikte Bebek Karnın Neresindedir?


Göbek deliğinden rahmin tepe noktasına kadar ölçüldüğünde yaklaşık olarak 16-17 cm’dir. Bebeğiniz yavaşça doğum kanalına doğru hareketlenmektedir. Başı pelvis bölgenizde aşağıya doğru bakmaktadır.

37 Haftalık Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?


- Midenizin hamileliğinizin bu döneminde ağır besinlerle arası bozuktur. Özellikle yağlı ve sindirimi zor olan ağır besinlerden uzak durmalısınız. Bu tarz besinler hem midenizde şişkinlik yaratarak sizi rahatsız edecek hem de kabızlık sorunlarına sebep olacaktır.
- Bu dönemde olabildiğince dengeli bir şekilde lif alımınıza dikkat ederek öğünleriniz planlamalısınız.
- Lifli besinler olan iyi yıkanmış taze meyve ve sebzeler öğünlerinizde kendilerine yer bulmalıdır.
- Meyve ve sebzelere ağırlık vererek bebeğinizin gelişimi için gerekli olan B, C ve D vitaminlerine olan ihtiyacınızı da karşılamış olacaksınız.
- Ayrıca sebze ve meyvelerin mineraller açısından da bir maden olduğu unutulmamalıdır. Protein ihtiyacınızın da olduğunu unutmamalısınız.
- Protein ihtiyacınızı iyi pişmiş etlerden, kuru yemişlerden ve bakliyatlardan karşılayabilirsiniz. Az pişmiş etlerden parazit kapma ihtimalinden dolayı uzak kalmanızı tavsiye ederiz.  Sindiriminizi kolaylaştırmak adına yanlarına bol lifli besinler almayı unutmayın.

37 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?


8 ay 19 gündür bebeğiniz ile birlikte yaşıyorsunuz. Dişinizi sıkın sona çok yaklaştınız.

37 Haftalık Hamileyim Doğuma Ne Kadar Kaldı?


Bebeğinizi kucağınızda görmenize ortalama olarak 1-5 hafta kaldı. Her annenin hamilelik sürecinin farklı geçtiğini unutmayın. 38-42 olarak doğumun gerçekleşeceği hesaplandığındaki sonuç bu şekildedir. Bebeğiniz sizi görmek için sabırsızlanıyor olabilir ve bu dönemlerde kucağınıza alabilirsiniz.

37 Haftalık Gebelikte Sancı Neden Olur?


Bu sancılarınız tıbbi adı Braxton-Hicks kasılmaları olabilir. Doğum yapmaya hazırlanırken alışma olarak rahminizin kendini kasmasıdır. Rahminizdeki kaslarınız sıkılaşır ve rahim ağzının doğuma hazırlanmasına yardımcı olur. Genellikle pozisyon değiştirdiğinizde ya da yürüyüşe çıktığınızda geçecektir ancak siz yine de erken doğum için bilgilenmelisiniz. En sağlıklı bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz.

37 Haftalık Gebelik Doğum Belirtileri Nelerdir?


Gebeliğinizin 37. haftasında da doğum yapabilirsiniz. Aşağıdaki belirtiler görüldüğünde uzmandan yardım almalısınız.

- Doğum kasılmalarınız oluşur. Bunların yalancı kasılmalardan farkı, şiddeti ve sıklığıdır. Doğum kasılmalarının arasında 10 dakikadan daha az süre mevcuttur. Sıklığı gitgide artar.
- Eğer yalancı kasılma ise pozisyonunuzu değiştirince genelde durur. Gerçek doğum sancılarında ise pozisyon değiştirmek yardımcı olmaz.
- Kasık bölgenizde menstrüasyon sancısına benzer biçimde ağrı gözlemlenir.
- Vajina ve kasık bölgenizde baskı ve ağırlık hissi
- Vajinanızdan su gelmesi
- Vajinanızdan mukus benzeri akıntı gelmesi

37 Haftalık Bebek Gelişimi


Bebeğiniz gebeliğinizin bu döneminde artık dış dünyaya hazır sayılır. Tamamıyla gelişmiş kabul edilir. Bebeğiniz yutkunmaya ve emmeye hazırdır. Bununla beraber sindirim sistemi de artık çalışmaya hazırdır. Hatta Mekonyum denilen siyah kakası ilk dışkısı olarak içinde hazırdır. Mekonyum bebeğinizi hamileliğinizin başlarında sarana ince bir kıl tabakası olan lanugoyu içerebilir. Bebeğiniz parmaklarını sıkabilir, kavrama yapabilir. Doğuma hazırlık için kafasını aşağıya çevirebilir.  Bebeğiniz sizin ve eşinizin sesini çok iyi tanıyor. Tanıdığı seslere tepki verebilir.

37 Haftalık Bebek Nasıl Olur?


37. gebelik haftasında bebeğiniz büyümeye devam eder. Organların etrafındaki derinin alt tarafı ve bazı kaslar yağlanmaya devam eder. Bu yağ birikimi sayesinde, bebeğinizin doğduğunda sıcaklık kontrolü sağlamasında ve hayatta kalmasına yardımcı olacaktır. Bebeğiniz günde neredeyse 30 grama yakın ağırlık kazanmaktadır.

Hamileliğiniz bu döneminde bebeğiniz doğuma artık hazır sayılır. Solunum sistemi ve akciğerleri gelişimlerini artık tamamlamıştır. İlk nefeslerini almaya hazırdırlar. Bu haftada göbek bağı yardımıyla sizin sahip olduğunuz antikorlar bebeğinize geçerek onun hastalıklara karşı direnç kazanmasına yardımcı oluyorlar. Bu antikorlar sayesinde bebeğinizin doğduktan sonra karşılaşacağı mikroplara karşı hazırlıklı olmasını sağlarlar.

37 Haftalık Bebeğin Boyu Ne Kadardır?


37 haftalık bebeğinizin kilosu bu dönemde ortalama olarak 2900-2950 gr’dır.

37 Haftalık Bebek Kaç Kilodur?


37 haftalık anne karnındaki bebeğinizin boyu ortalama olarak 47-51 cm’dir.

37 Haftalık Bebek Hareketleri Hissedilir mi?


Evet, bebeğinizin karnınızda size sunmuş olduğu dans resitallerini hissetmeniz normaldir. Bu hareketleri hissetmek size çocuğunuzla bağ kurma şansı verecektir. Ama merak etmeyin, belki resitali doğum sonrasına sunmak isterse şu an biraz sessiz kalabilir.