Hamileliğin 38. Haftası - 38 Haftalık Gebelik | Uni Baby
24.01.2021 00:00:00

Hamileliğin 38. Haftası - 38 Haftalık Gebelik

38 haftalık hamilelik nasıl olur, anne ve bebekteki değişiklikler nelerdir merak ediyorsanız makalemizi okumaya hemen başlayın!

Neredeyse sona geldiniz. Bebeğinizi kucağınıza almanıza çok az bir zaman kaldı. Uzun bir yolculuğu geride bıraktınız. Bazen kolay geçen bazen de zorlandığınız zamanlarınız oldu ama artık sona çok yakınsınız.

Doğum başlangıcı belirtilerini öğrenmeniz 38. haftada çok önemlidir çünkü 38. haftada doğumunuz gerçekleşebilir.

38 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler


- 38 haftalık gebelikte bebeğinizi kucağınıza almanıza az bir zaman kalmıştır.
- Gebeliğinizin bu son döneminde bebeğiniz daha da aşağıda olacağı için idrar kesenizde daha çok baskı hissedebilirsiniz. Bu sebeple sık sık idrar yapmak isteyebilirsiniz.
- Vücudunuz doğuma hazırlanırken kaslarınız gevşemektedir. Kaslarınızın gevşemesi nedeniyle ishal olabilirsiniz.
- Karnınızdaki çatlaklar hamileliğinizin 38. haftasında daha da belirgin olabilir.
- Karnınızda kaşıntılarınız olabilir. Bundan dolayı rahatsızlık hissedebilirsiniz.
- Mide bulantısı yaşıyor olabilirsiniz. Bu süreçte sindirim sorunlarının olmasına buna sebebiyet verebilir. Bir diğer ihtimal ise doğumunuz başlıyor olabilir. Doğumunuzun başladığını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşmelisiniz.

38 Haftalık Gebelikte Anne Karnı Ne Kadardır?


Pubik simfizden ölçüldüğünde rahim tepe noktasına kadar 36-38 cm arasındadır.

38 Haftalık Gebelikte Kaç Kilo Alınmalı?


Bu dönemde kadınlar genellikle fazla kilo almazlar çünkü bebeğinizin de kilo alımı azalacaktır. İdeal kilo alımı hamilelik boyunca 11-14 kg’dır. Ancak bu oran kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

38 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüsü Nasıldır?


Bebeğiniz 38. haftaya geldiğinde artık ortalama bir karpuz büyüklüğüne ulaşmış durumdadır. Uzunluğuna bakıldığında yaklaşık olarak 47-51 cm’dir. Ağırlığı ise 3000-3100 gr civarlarındadır. Kız ve erkek bebeklerin ağırlık ve uzunluk farkını vermek bu dönemde kolay değildir ancak doğumdan sonra cinsiyete göre farklılaşmaları takip edebilirsiniz. Bu şekilde bebeğinizin ortalama verilerde nerede olduğunu öğrenebilirsiniz.

38 Haftalık Gebelikte Bebek Karnın Neresindedir?


38 haftalık gebelikte, rahim tepe noktasına kadar göbek deliğinden itibaren ölçüldüğünde ortalama olarak 16-18 cm’dir.

38 Haftalık Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?


- Sık sık beslenebilirsiniz ancak porsiyonlarınızın küçük olmasına dikkat etmelisiniz.
- Bol bol su tüketmelisiniz.
- Lifli besinler tüketebilirsiniz. Nohut veya yulaf yiyebilirsiniz. Bu besinler hem lif açısından zengindir hem de protein oranları yüksektir.
- Peynir, süt ve yoğurt yiyerek kalsiyum ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
- B12 ihtiyacınızı besinlerden karşılayabilirsiniz.
- Magnezyum, potasyum ve demir ihtiyacınız bulunmaktadır.
- A vitamini ihtiyacınızı havuç veya balık gibi besinler tüketerek karşılayabilirsiniz.
- C vitaminine günlük olarak ihtiyacınız bulunmaktadır. C vitamini mandalina ve portakal gibi besinlerden alabilirsiniz.

38 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?


38 haftalık gebelik 8 ay 26 günlük gebelik demektir.

38 Haftalık Hamileyim Doğuma Ne Kadar Kaldı?


Normal doğumun 38-42 haftalar arasında gerçekleştiği kabul edildiği için doğumunuz bu hafta da olabilir ya da 4 hafta içerisinde de gerçekleşebilir. Bu zamanlar kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Sizinki bu verilerle uyuşmuyorsa hemen endişelenmenize gerek yok. Kendi hamilelik sürecinize dair sağlıklı bir bilgi alabilmek için doktorunuzla görüşmelisiniz.

38 Haftalık Gebelikte Sancı Neden Olur?


38 haftalık gebeliklerde Braxton-Hicks kasılmaları görülebilmektedir. Bunlar doğumun yakın zamanda olacağının ve vücudunuzun hazırlık yaptığının işaretleridir. Bu kasılmalarda rahim ağzı açılmaz ve doğum başlamaz. Bu kasılmalar hazırlık kasılmaları olarak da kabul edilebilir. Braxton-Hicks kasılmaları düzensiz olarak seyretmektedir. Pozisyonunuzu değiştirdiğinizde veya biraz dinlendiğinizde genelde geçmektedir. Ancak bu kasılmalar 38 haftalık gebelik doğum belirtileri ile karıştırılmamalıdır.

38 Haftalık Gebelik Doğum Belirtileri Nelerdir?


Bebeğinizin doğma vakti gelmek üzeredir. 38. haftada bebeğinizi kucağınızda görebilirsiniz.

Doğumunuzun başladığını gösteren bazı belirtiler vardır. Bu belirtilerden birisi serviksinizde genişlemedir.

- Bel bölgenizdeki kasılmalarınız artar.
- Alt sırt bölgenizde ağrı olur.
- Eklemlerinizde gevşeklik hissi oluşur.
- Kasılmalarınızın süresi ve sıklığı gitgide artar.
- Vajinanızdan amniyon sıvısı aniden boşalır.
- Bazı kadınlarda mide bulantısı görülebilir.
  Eğer doğumun başladığını düşünüyorsanız vakit kaybetmeden doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

  38 Haftalık Bebek Gelişimi


  38 haftalık gebelik aşamasında bebeğinizin tüm sistemlerinin gelişimini neredeyse tamamlamıştır. Bebeğinizin merkezi sinir sistemi, dışarıdaki dünyanın uyaranlarına kendisini hazırlamak için son dokunuşlarını yapmaktadır. Cildinin dış kısmını kaplayan lanugo adı verilen ince tüy tabakası da dökülmektedir. Lanugonun bir kısmı bebeğinizin ilk dışkısının içinde görülebilir. Bu dışkıya mekonyum adı verilir. Mekonyum doğum esnasında görülebilir. Eğer doğum esnasında görülürse doktorunuz buna dikkat edecektir. Bebeğinizin istenmeyen bir uyaran altında olduğunu gösterebilir. Doktorunuz sizi bilgilendirecektir.

  38 Haftalık Bebek Nasıl Olur?


  Rahminizin içerisinde kısıtlı bir yer kalmıştır. Önceki haftalara oranla bebeğiniz daha az hareketli gelebilir.

  38 Haftalık Bebeğin Boyu Ne Kadardır?


  Aileler için bebeklerinin boy ve ağırlık gelişimini öğrenmek oldukça önemlidir. 38 haftalık anne karnındaki bir bebeğin boyu ortalama olarak 47-51 cm’dir. Şu an için cinsiyete göre ağırlık ve uzunluk farkını vermek kolay değildir fakat bebeğiniz doğduktan sonra bu oranların cinsiyete göre nasıl farklılaştığını takip edebilirsiniz.

  38 Haftalık Bebek Kaç Kilodur?


  Ailelerin takip ettiği bir diğer konu da bebeklerinin kaç kilo olduğudur. 38 haftalık gebelikte bebeğin ağırlığı ortalama olarak 3-3,1 kg civarlarındadır. Bu oranların her bebeğe göre değişiklik gösterdiği bilinmelidir. Veriler ortalama değerlerdir. Bebeğinizin kilosunun veya boyunun az olduğundan endişeleniyorsanız doktorunuzla görüşmelisiniz. Bebeğinizin boy ve ağırlığının cinsiyete göre ne derece farklılaştığını öğrenmek için doğumdan sonraya kadar beklemelisiniz çünkü henüz bunu söylemek için erkendir. Biraz daha zamana ihtiyacınız vardır.

  38 Haftalık Bebek Hareketleri Hissedilir mi?


  Evet, 38 haftalık bebek hareketleri hissedilmektedir. Önceki haftalarda daha hareketli olan bebeğiniz bu haftada size daha az hareket ediyor gibi gelebilir çünkü rahminizin içerisinde kalan yer artık azdır. Bu da bebeğinizin fazla hareketli olmasını engellemektedir ancak hareketlerinin şiddeti önceki aylardan yüksektir. Tekmelerini ve yumruklarını daha şiddetli hissediyor olabilirsiniz.