Hamileliğin 39. Haftası - 39 Haftalık Gebelik | Uni Baby
24.01.2021 00:00:00

Hamileliğin 39. Haftası - 39 Haftalık Gebelik

39 haftalık gebelikte anne adaylarını nelerin beklediğini merak ediyorsanız makalemize mutlaka göz atın. 39 haftalık bebek gelişimi hakkında detayları öğrenin!

Yüksek ihtimalle çok heyecanlı hissediyorsunuz çünkü doğumunuza az bir süre kaldı. Uzun bir yolculuktan geçtiniz. Bebeğinizi büyüttünüz ve gelişmesine destek oldunuz. Şimdi onu sağlıklı bir şekilde görmenin hayallerini kuruyorsunuz. Az kaldığının da farkındasınız. Bu sebeple kaygılı, korkmuş, stresli, sevinçli hissedebilirsiniz. Tüm duygularınızı karmaşık olarak hissedebilirsiniz. Bunlar çok normaldir. 39 haftalık gebelikte bu durumlar kadınlarda ortak olarak görünebilmektedir.

Gebeliğinizin 39. haftasında cinsel ilişkiye girmek uzmanların çoğu tarafından önerilmemektedir ancak siz yine de en sağlıklı bilgiyi kendi doktorunuzdan edinebilirsiniz. Durum sizin için farklı olabilir. Başkalarının yaptığının doğru olduğunu düşünmek yerine işin ehlinden bilgi almak çok daha iyidir.

39 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler


Doğuma doğru yaklaştıkça anne adaylarında benzer değişiklikler görülmektedir. Bu değişikleri bilmeniz size fayda sağlayabilir. Aşağıda bu değişiklikler listelenmiştir.

- Ağrılarınız ve ara sıra gelen sancılarınız artmış olabilir. Bunlar sizde rahatsızlık hissi uyandırabilir.
- Kasılmalarınız olabilir. Bu yüzden sıkılmış hissedebilirsiniz.
- Rahminiz kaburgalarınızın altındadır.
- Kendinizi çok büyük hissediyor olabilirsiniz. Bu çok normal, 39. haftada birçok anne bu şekilde hissetmektedir.
- Daha rahat nefes alabilirsiniz.
- Heyecanlı, kaygılı, korkmuş, gergin, sevinçli gibi karmaşık duyguları bir arasa yaşıyor olabilirsiniz. Bunların hepsi çok normal çünkü doğumunuza çok az bir zaman kaldı. Bebeğinizi kucağınıza aldığınızda oldukça mutlu görüneceğinizden eminiz.

39 Haftalık Gebelikte Anne Karnı Ne Kadardır?


Anne karnı kadından kadına değişiklik göstermektedir. Pubik simfizden ölçüldüğünde rahminiz tepe noktasına kadar ortalama olarak 36-38 cm’den daha fazladır. Karnınızın olması gerekenden büyük veya küçük olduğunu düşünüyorsanız bir uzmandan yardım almalısınız.

39 Haftalık Gebelikte Kaç Kilo Alınmalı?


Gebeliğin sonuna doğru alınan kilolar hakkında endişeler bazı kadınlarda artış göstermektedir. Hamilelik dönemi boyunca ideal kilo 11-13 kg arasındadır. Bu oran kişiden kişiye göre değişmektedir. Hamile olmadan önceki kilonuzun da bu oranda etkisi vardır. Aldığınız kilodan dolayı endişeliyseniz bir uzmanla görüşebilirsiniz.

39 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüsü Nasıldır?


39 haftalık bebeğiniz büyük bir balkabağı büyüklüğündedir. Ortama boyu 48-53 cm arasındadır. Ağırlığı ise 3-3,6 kg arasındadır. Kız ve erkek bebeklerin boy ve kilo farklılaşmasını bu süreçte vermek zor olacaktır ancak doğumunuzdan sonra bebeğinizin cinsiyetine göre boy ve kilo farklılaşmalarını öğrenebilirsiniz. Şu an öğrenmek için erkendir.

39 Haftalık Gebelikte Bebek Karnın Neresindedir?


39 haftalık gebelikte, göbek deliğinden ölçüldüğünde rahim tepe noktasına kadar ortalama olarak 16-18 cm’den fazladır. Bu oran kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Kendinizi başkalarıyla kıyaslayarak tedirgin hissetmek yerine uzmandan yardım almayı seçebilirsiniz. Bu hem sağlıklı bilgi edinmenizi sağlayacaktır hem de endişelerinizi bir nebze de olsa kontrol altında tutmanıza yardımcı olacaktır.

39 Haftalık Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?


- Porsiyonlarınız az miktarda olmalıdır. Öğünleriniz sık sık olabilir.
- Bol bol su tüketmeye devam etmelisiniz.
- Kalsiyum ihtiyacınızı peynir, süt ve yoğurttan karşılayabilirsiniz.
- Lifli besinler tüketebilirsiniz. Yulaf lifli besinlere güzel bir örnektir. Yulafla yapılan farklı öğünleri inceleyebilirsiniz. Böylelikle farklı tatlar da denemiş olursunuz.
- Meyve ve sebzeyi günlük olarak tüketmelisiniz. İyi yıkanmış olduklarından emin olmalısınız.
- Demir ihtiyacınız için güneşten faydalanabilirsiniz.
- A, B, D, E vitamini gibi vitaminlere ihtiyacınız bulunmaktadır. Bu ihtiyaçlarınızı besinler yardımıyla sağlayabilirsiniz.

39 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?


39 haftalık gebelik, 9 ay 3 günlük hamilelik demektir.

39 Haftalık Hamileyim Doğuma Ne Kadar Kaldı?


Doğumunuza çok az bir zaman kaldı. Normal doğum 38-42 haftalar arasında gerçekleşmektedir. 38. hafta içerisinde doğumunuz gerçekleşmediyse 39. haftada gerçekleşebilir. Belki de 3 hafta içerisinde gerçekleşebilir. En sağlıklı bilgiyi doktorunuzdan edinebilirsiniz çünkü bu tarih kişiden kişiye göre değişmektedir.

39 Haftalık Gebelikte Sancı Neden Olur?


39 haftalık gebelik sancılarınızın nedeni Braxton-Hicks kasılmaları olabilir. Braxton-Hicks kasılmaları vücudunuzu doğuma hazırlamaktadır. Bu kasılmalar düzensiz bir şekilde gelmektedir. Pozisyonunuzu değiştirdiğinizde veya dinlendiğinizde bu kasılmalar geçmektedir. Karnın ön bölgesinde oluşmaktadır. Ancak bu kasılmalar doğum belirtileri ile karıştırılmamalıdır.

39 Haftalık Gebelik Doğum Belirtileri Nelerdir?


39 haftalık gebelikte doğumunuza az bir vakit kalmıştır. 39 haftalık gebelik doğum belirtileri aşağıda verilmiştir. Okuyup Braxton-Hicks kasılmaları ile karışmasını engelleyebilirsiniz.

- Rahim ağzınız incelmiş ve açılmıştır.
- Bel bölgenizdeki kasılmalar artmıştır.
- Alt sırt bölgenizde ağrılar hissedersiniz.
- Kasılmalarınızın sıklığı ve süresi gitgide artmaktadır.
- Vajinadan aniden amniyon sıvısı boşalır.
- Bazı kadınlarda mide bulantısı görülebilmektedir.

39 Haftalık Bebek Gelişimi


39 haftalık gebelikte gebeliğinizin son haftalarında olursunuz. Bebeğinize her an kavuşabilirsiniz. Az bir vaktiniz kaldı. Hamilelik genelde 40 hafta sürmektedir fakat birkaç hafta geç ya da birkaç hafta erken doğumların olması oldukça normaldir. Bebeğinizin başı pelvisinize yani leğen kemiklerinizin arasındaki boşluğa doğru yönelmektedir. Bu şekilde dünyaya gelmeye hazırlanıyor. Bebeğinizin bu pozisyonu nedeniyle alt karın bölgenizde önceki haftalardan fazla olarak baskı hissedersiniz. Bel ağrılarınızda artış olabilir. Karnınız bu yüzden aşağıya doğru dönük duruyor olabilir.

39. hafta civarlarında bebeğinizin gelişimi neredeyse tamamlanmıştır. Anne karnı dışında kalmaya hazır bir haldedir. Bu haftalarda bebeğiniz de sizin gibi doğuma hazırlanıyor. Karnınızdaki pozisyonunu değiştiriyor. Karnınızdan çıktıktan sonra vücudun ısısını dengeleyebilmesi için ihtiyacı olan derisi altındaki yağ tabakası hala gelişmektedir. Bağışıklık sistemi güçlenmeye devam etmektedir.

39 Haftalık Bebek Nasıl Olur?


Bağışıklık sistemi gelişmeye devam etmektedir. Doğuma hazırlanıyor olduğu için başı aşağıda bulunmaktadır. Pozisyonunu değiştirebilmektedir. Bu da karnınızın alt bölgesindeki baskıyı arttırmaktadır. Rahim içindeki yer daha da azaldığı için hareketli artık kısıtlı bir hale gelmiştir. Esnemeye çalışırken hareketlerini hissedebilirsiniz. Bazı zamanlarında hıçkırıklarını hissedebilirsiniz. Bebeğinizin hareketleri bir süre hissetmezseniz doktorunuza danışmalısınız. En sağlıklı bilgiyi doktorunuzdan alırsınız.