Hamileliğin 40. Haftası - 40 Haftalık Gebelik | Uni Baby
24.01.2021 00:00:00

Hamileliğin 40. Haftası - 40 Haftalık Gebelik

40 haftalık gebelik belirtileri nelerdir ve hamileliğin 40. haftasında neler yaşanır merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre!

Gebeliğin 40. haftası genel olarak gebeliğin son haftasıdır. Bu hafta eğer doğum sezaryen olmayacaksa ve doktor ile tarih belirlenmediyse her an beklenebilir. 40. Hafta gebeliğin son haftası olsa da bazı gebelikler daha erken veya bir iki hafta daha geç sonlanabilmektedir. 40 haftalık gebelikte annedeki değişimler ve bebeğin gelişimi önceki haftalardan farklılık göstermektedir.

40 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler


40 haftalık gebe anne artık doğuma hazırdır. Gebeliğin son haftalarında anne karnında gelişimini tamamlamış bebek ve doğuma hazırlanan anne vücudunun salgıladığı hormonlar nedeniyle 40. Haftada da annede birçok değişiklik olmaktadır. 40 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler;

- Sıklaşan yalancı sancılar
- Hareket etmekte zorluk
- Nefes alırken zorlanma
- Sırt ve bel ağrıları
- Yorgunluk
- Uyku problemleri
- Rahim ağzında genişleme
- Pelvis bölgesinde baskı ve ağrı hissidir.

  Gebeliğin son haftası olması ve her an gerçekleşmesi beklenen doğum ile annenin yalancı sancılar ve gerçek doğum sancılarını birbirinden ayıramaması heyecan ve gerginliğe sebep olabilmektedir. Gebeliğin son haftalarındaki yalancı sancıların sıklığı da annelerin doğum sancılarının başladığını sanmasına yol açmaktadır. Yalancı sancıları gerçek sancılardan ayırmanın en kolay yolu ağrının yoğunluğuna dikkat etmektir. Yalancı sancılar anne vücudunu doğuma hazırlayan sancılardır ve ağrının yoğunluğu regl sancısı veya karın ağrısı gibi olmaktadır. Yalancı sancıları gerçek doğum sancılarından ayırmanın diğer yolu ise sancıların düzenli ya da düzensiz mi olduğuna dikkat etmektir. Düzensiz sancılar yalancı sancılardır, ancak sancılar belli bir düzende yaşanıyorsa bu sancıların doğum sancısı olma ihtimali yüksektir. Hissedilen sancının karnın ön tarafında olması da bu sancının yalancı sancı olduğuna başka bir işarettir.

  40 Haftalık Gebelikte Anne Karnı Ne Kadardır?


  Bebek anne karnındaki son haftalarında annenin karnın ve pelvisin neredeyse her yerini kaplamaktadır bu nedenle 40 haftalık gebelikte anne karnı annenin hareketlerini ve yürüyüşünü kısıtlayacak kadar büyümüştür.

  40 Haftalık Gebelikte Kaç Kilo Alınmalı?


  Gebeliğin son haftalarında annenin kilo alma hızı oldukça yavaşlamış, hatta neredeyse durmuştur. Anne birkaç haftadır hiç kilo almadığını ya da çok az aldığını fark edecektir. Gebeliğin başından beri annenin aldığı toplam kilo 11-17 kilo aralığındadır.

  40 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüsü


  Bebek önceki haftalarda aldığı baş aşağı pozisyonunu korumaktadır. Bebeğin başı pelvis içine yerleşmiş durumdadır. Bazı durumlarda bebek hala doğum pozisyonu olan baş aşağı pozisyona gelmemiş olabilmektedir, kaygılanmaya gerek yoktur bebeklerin %96sı doğum öncesi baş aşağı pozisyona geçmektedir.  40 haftalık gebelikte doktor yüksek ihtimalle ultrason görüntüsü istemeyecek bunun yerine bebeğin kalp atışlarını muayene edecektir. Amniyon sıvısı veya bebeğin genel durumunun kontrol edilmesi gerektiğinde ultrason görüntülemesi yapılacaktır. 40 haftalık bebeğin boyu ortalama 51-52 santimdir. 40 haftalık bebeğin kilosu ise ortalama 3500 grama ulaşmıştır.

  40 Haftalık Gebelikte Bebek Anne Karnının Neresindedir?


  40. haftada bebek gelişimini tamamlamıştır ve annenin karın bölgesi ve pelvisinin büyük bir kısmını kaplamaktadır.

  40 Haftalık Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?


  Gebeliğin son haftalarında olan annenin beslenmesine olan hassasiyetini sürdürmesi gerekmektedir. Her ne kadar bebeğin gelişimi büyük oranda tamamlanmış olsa da annenin beslenmesi bebeğin sağlığını hala doğrudan etkilemektedir. Gebeliğin başından beri olduğu gibi annenin son haftalarda da dengeli beslenmesi, ana ve ara öğünlerini doğru düzenlemesi gerekmektedir. Sigara ve alkol 40 haftalık gebelikte de kesinlikle kullanılmamalıdır. Annenin öğünlerini en az 2 farklı besin grubu olacak şekilde planlaması sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeni oluşturmasına yardımcı olacaktır. 40 haftalık gebelikte beslenme düzeninde olması gereken besin grupları aşağıda listelenmiştir;

  - Tahıllar
  - Protein
  - Vitamin ve mineraller
  - Kalsiyum
  - Folik Asit
  - Demir
  - Lif

  40 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?


  40 haftalık gebelik 9 ay 10 günlük hamileliğe denk gelmektedir. Anne artık gebeliğinin son günlerini yaşamaktadır.

  40 Haftalık Hamileyim Doğuma Ne Kadar Kaldı?


  Normal bir hamilelikte bebeğin dünyaya geldiği hafta 40. haftadır, bu nedenle 40 haftalık gebe bir annenin her an doğum yapabileceğini söylemek mümkündür. Bunun yanında her gebelik 40. haftada sonlanmamakta bu süre bir iki hafta uzayabilmektedir.

  40 Haftalık Gebelikte Doğum Belirtileri


  40 haftalık gebelikte anne doğumun gerçekleşmesini dört gözle beklemektedir. 40. Haftada doğumun başladığını gösteren belirtilerin bilinmesi doğumun başladığını anlamak ve mümkün olduğunca çabuk bir şekilde hastaneye gitmek için önemlidir.

  40 haftalık gebelikte doğum belirtileri aşağıdaki gibidir;

  - Rahim kasılmalarının başlaması
  - Düzenli aralıklarla hissedilen sancılar
  - Amniyotik kesenin çatlaması sonucu doğum suyunun gelmesi
  - Vajinadan kanlı ve mukuslu bir sıvının gelmesi
  - Bebeğin doğum kanalına inmeye başlaması sebebiyle göğse yaptığı baskının azalması ve daha rahat nefes almaya başlama

  40 Haftalık Gebelik Sancım Yok, Neden?


  40. Haftayı dolduran bebek doğum için hazırdır ve gebeliğin 40.haftasında genellikle doğum gerçekleşmektedir. Ancak bazı durumlarda doğum 40. Haftada gerçekleşmeyebilmekte, annenin sancıları başlamayabilmektedir. Doğumun 40. haftada gerçekleşmemesi de oldukça normaldir, doğumun 38. Ve 42. Haftalar arasında gerçekleşmesi beklenmektedir. Böyle bir durumda doktor kontrolleri ve yönlendirmeleri oldukça önemlidir. 3 günde bir yapılan kontrollerde bebeğin ve annenin sağlığı takip edilecektir.

  40 Haftalık Bebek Gelişimi


  Anne karnındaki 40 haftalık bebeğin gelişimi tamamlanmıştır. Bebeği vücudundaki lanugo adı verilen tüyler tamamen dökülmüş ya da azalmıştır. Kalan tüyler de doğumu takip eden günlerde dökülecektir. Bebeğin vücut sistemleri ve organları anne karnı dışında fonksiyonlarını yerine getirmeye hazırdır.

  40 Haftalık Bebek Nasıl Olur?


  Anne karnındaki gelişimini tamamlayan bebek dünyaya geleceği günü beklemektedir. Tüm organları ve vücut sistemleri gelişmiş olan bebek kilosu, boyu, tombul yüzü ve vücuduyla doğumda anne babanın kucağına alacağı bebek görüntüsüne ulaşmıştır.