Hamileliğin 41. Haftası - 41 Haftalık Gebelik | Uni Baby
24.01.2021 00:00:00

Hamileliğin 41. Haftası - 41 Haftalık Gebelik

Hamileliğin 41. haftasında anne adayı neler yaşar, 41 haftalık hamilelik belirtileri nelerdir merak ediyorsanız hemen makalemize göz atın!

Gebeliğinin 41. haftasında olan annenin aklındaki en önemli soru doğumun neden hala gerçekleşmediği olacaktır. Gebelik genellikle 40. haftada sonlanıyor olsa da bu sürenin 42. haftaya kadar uzaması da oldukça doğaldır. Annenin rahatlaması ve gebeliğinin son günlerinde sağlığına dikkat etmesi ve doktorunun önerilerini dinlemesi önemlidir.

41 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler


Doğumu ve bebeğini kucağına almayı bekleyen anne için gebeliğin son haftaları sabırsızlık ve karnında büyüyen bebeğin ağırlığı ile de zorlu geçmektedir. Annenin gebeliğin başından beri vücudunda olan değişiklikler gebeliğin son haftasında da devam etmektedir. 41 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler;

- Yorgunluk ve halsizlik
- Sıklaşan yalancı sancılar
- Hareket etmekte zorluk
- Nefes alırken zorlanma
- Sırt ve bel ağrıları
- Uyku problemleri
- Rahim ağzında genişleme
- Pelvis bölgesinde baskı ve ağrı hissidir.

  41 haftalık gebe anne her an doğumu beklemektedir ve yalancı sancılar oldukça yanıltıcı olabilmektedir. Annenin doğum sancıları ve yalancı sancılar arasındaki farkı bilmesi ikisini ayırt etmesi için yardımcı olacaktır. Yalancı sancılar düzensiz, ağrı şiddeti regl sancısı veya karın ağrısı gibi ve karnın ön bölümünde olmaktadır. Diğer yanda doğum sancılarının ayırt edici en önemli özellikleri sancının oldukça şiddetli olması ve düzenli aralıklarla hissedilmesidir.

  41 Haftalık Gebelikte Doğum Belirtileri


  Doğum belirtilerini bilmek doğumun başladığını anlamak ve hastaneye mümkün olduğunca çabuk ulaşmak için önemlidir. 41 haftalık gebelikte her an doğumun olmasını bekleyen anne doğumun başladığını aşağıdaki belirtilerden anlayacaktır;

  - Rahim kasılmalarının başlaması
  - Düzenli aralıklarla hissedilen sancılar
  - Amniyotik kesenin çatlaması sonucu doğum suyunun gelmesi
  - Vajinadan kanlı ve mukuslu bir sıvının gelmesi
  - Bebeğin doğum kanalına inmeye başlaması sebebiyle göğse yaptığı baskının azalması ve daha rahat nefes almaya başlama

  41 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüsü


  41 haftalık gebelikte doktor bebeğin durumunu sıklıkla kontrol etmektedir. Ultrason görüntüsünde bebek yüksek ihtimalle baş aşağı pozisyonda, başı pelvis içine yerleşmiş şekilde görüntülenecektir. Ultrason görüntüsünde bebeğin anne karnında neredeyse hiç alanının kalmadığı ve bebeğin doğumda olacağı görüntüye ulaştığı fark edilecektir. 41 haftalık bebeğin kilosu ve boyu çok fazla artmayacaktır. 41 haftalık bebeğin boyu ortalama olarak 51-52 santim, 41 haftalık bebeğin ağırlığı ise ortalama 3500 gram olacaktır. Bebeğin kilosunun ve boyunun verilen değerlerin altında veya üstünde olması da mümkündür, doktor aksini söylemedikçe bebeğin sağlığı ve gelişimi için endişelenmeye gerek yoktur.

  41 Haftalık Bebek Karnın Neresindedir?


  41 haftalık bebek anne karnının büyük bir kısmını kaplamaktadır. Çoğu bebek baş aşağı pozisyondadır ve annenin karın ve pelvis bölgesinde konumlanmıştır.

  41 Haftalık Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?


  Gebeliğinin son günlerindeki annenin beslenme düzenine ve öğünlerine dikkat etmeye devam etmesi gerekmektedir. Gebeliğin her aşamasında olduğu gibi son günlerdeki beslenme düzeni de bebeğin sağlığını doğrudan etkileyecektir. Gebelik boyunca olduğu gibi alkol ve sigaradan uzak durmak ve dengeli beslenmek gerekmektedir. Annenin 41 haftalık gebelikte öğünlerinde aşağıdaki besinleri dengeli bir bir şekilde tüketmeye dikkat etmesi gerekmektedir;

  - Tahıllar
  - Protein
  - Vitamin ve mineraller
  - Kalsiyum
  - Folik Asit
  - Demir
  - Lif

  41 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?


  41 haftalık gebelik hamileliğin 9 ay 17. gününe denk gelmektedir.  Anne her an doğumun gerçekleşmesini beklemektedir.

  41 Haftalık Hamileyim Sancım Yok, Neden?


  Gebeliğin sonlandığı hafta genelde 40. Haftadır ancak bazı gebelikler daha uzun sürebilmektedir. Doğumun gerçekleşmesi gebeliğin 38. ve 42. Haftaları arasında beklenmektedir.  40. Haftada sonlanmayan ve sancı başlamayan gebeliklerde ortalama olarak 3 günde bir doktor kontrolleri yapılacak, anne ve bebeğin sağlığı takip edilecektir. Doğumda görülen bu gecikme bazı durumlarda gebe kalma zamanının yanlış hesaplanması nedeniyle olmaktadır. Aslında doğum gecikmemekte gebe kalma zamanı olduğundan daha erken hesaplandığı için gecikiyormuş gibi görünmektedir. Bu yanlışlığın sebebi genelde son regl olunan zamanın yanlış hatırlanması veya düzensiz yumurtlama olmaktadır.41. haftada kendiliğinden başlamayan sancı ve doğumlar için doktor yönlendirmesi ile suni sancı veya başka yöntemlerle gebelik sonlandırılıp, bebeğin dünyaya gelmesi sağlanabilmektedir. Bu süreçte önemli olan doktor kontrollerini aksatmamak ve doktorun yönlendirmelerine uymaktır.

  41 Haftalık Bebek Gelişimi


  41 haftalık bebeğin gelişimi tamamlanmıştır ve bebek dünyaya gelmeyi beklemektedir. Bebeğin vücut sistemleri ve organları dünyaya geldiğinde sorunsuz bir şekilde fonksiyonlarını sürdürmeye hazırdır. Bebeğin vücudundaki tüyler tamamen dökülmüştür, dökülmeyen tüyler ise doğumu takip eden birkaç gün içinde dökülecektir.

  41 Haftalık Bebek Nasıl Olur?


  41 haftalık bebek boyu, kilosu, vücudunun gelişimi ve organlarının fonksiyonuyla gelişimini tamamlamıştır. Anne karnındaki 41 haftalık bebek anne babasının onu kucağına alacağı görüntüsüne de kavuşmuştur.