Hamileliğin 42. Haftası - 42 Haftalık Gebelik | Uni Baby
24.01.2021 00:00:00

Hamileliğin 42. Haftası - 42 Haftalık Gebelik

42 haftalık gebelikte anne adaylarını nelerin beklediğini merak ediyorsanız makalemize mutlaka göz atın. 42 haftalık bebek gelişimi hakkında detayları öğrenin!

41 haftalık gebe olan anne yüksek ihtimalle doğumun çoktan gerçekleşmiş olmasını beklemektedir. Doğumun hala gerçekleşmemiş olması anneyi endişelendirmesine rağmen doğumun beklendiği haftalar 38. ve 42. haftalardır, yani şu ana kadar gerçekleşmemiş doğum bu hafta gerçekleşecektir. Doğumun gerçekleşmemiş olması bu haftaya kadar önemli bir sorun değilken 42. Haftadan sonra hem bebek hem de annenin sağlığı için tehlike oluşturmaya başlayabilmektedir bu nedenle doktor muayeneleri ve doktorun yönlendirmeleri bu hafta oldukça kritiktir.

42 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler


Anne karnında büyüyen bebek ve yaklaşan doğum ile salgılanan hormonlar annenin vücudunda birçok değişikliği de getirmektedir. Gebeliğin son haftasında anne karnında oldukça ağırlaşmış ve büyümüş bebek annenin hareketlerini kısıtlamakta ve annenin bazı rahatsızlıklar yaşamasına sebep olmaktadır. 42 haftalık gebelikte anne aşağıdaki değişiklikleri yaşayacaktır;

- Yorgunluk ve halsizlik
- Sıklaşan yalancı sancılar
- Hareket etmekte zorluk
- Nefes alırken zorlanma
- Sırt ve bel ağrıları
- Uyku problemleri
- Rahim ağzında genişleme
- Pelvis bölgesinde baskı ve ağrı hissi

42 Haftalık Hamileyim Sancım Yok, Neden?


Doğum için verilen tarih yaklaşık olarak 40. hafta olsa da 38. ve 42. haftalarda gerçekleşmesi beklenir. Doğumun gerçekleşmesi için verilen süre 40. haftadır ve gelinen 42. haftayla birlikte doktorun öngördüğü doğum tarihi oldukça aşılmıştır. Böyle bir durumda sancıların başlaması gibi doğum belirtilerini görmemek anne ve babayı endişelendirmektedir. Endişelenmenin oldukça doğal olmasının yanında doğumdaki bu gecikmenin gebeliğin başlangıcında gebe kalma zamanın yanlış hesaplanması olmakta yani aslında doğum sanıldığı gibi gecikmiyor olmaktadır. Hesaplamadaki bu yanlışlığın sebebi son regl zamanının yanlış hatırlanması veya düzensiz yumurtlama olmaktadır. Diğer taraftan eğer gebe kalma zamanı doğru hesaplanmış ve gebelik 42. Haftayı doldurmuşsa anne ve bebeğin muayeneleri sıklaşacaktır ve doktor gebeliği yakından takip edecektir. Doğal yollara başlamayan doğum 42. haftadan sonra anne ve bebeğin sağlığını tehdit etmeye başlayabilmektedir, bu nedenle doktorun yönlendirmeleriyle gebelik sonlandırılacaktır.

42 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüsü


42. haftaya ulaşan gebelikte doktor yaklaşık olarak 3 günde bir olacak şekilde kontrolleri sıklaştıracak ve bebeğin anne karnındaki durumunu kontrol edecektir. Bu kontrollerde bebeğin hareketleri ve kalp atışları takip edilecektir. 42 haftalık bebeklerin çoğu anne karnında baş aşağı pozisyona gelmiş ve başları pelvis içinde konumlanmış olmaktadır. 42 haftalık bebeğin ultrason görüntülerinde anne karnındaki yerinin daraldığı, hareket alanının oldukça kısıtlı olduğu ve doğumda olacağı küçük bebek formunu aldığı görülecektir. 42 haftalık bebeğin kilosu ortalama olarak 3500 gramdır. 42 haftalık bebeğin boyu ise 51-52 santimdir.

42 Haftalık Gebelikte Bebek Karnın Neresindedir?


42 haftalık bebek gelişimini tamamlamıştır ve doğumda olacağı boy ve kiloya ulaşmıştır. Gelişimini tamamlayan ve oldukça büyümüş olan bebek anne karnının büyük bir kısmını ve pelvis bölgesini kaplamaktadır.

42 Haftalık Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?


42 haftalık gebelikte annenin beslenmesine dikkat etmeye devam etmesi gerekmektedir. Bebeğin sağlığı annenin tükettiği besinlerden hala direkt olarak etkilenmektedir. Annenin dengeli beslendiği bir diyet benimsemesi, alkol ve sigara kesinlikle kullanmaması, paketli gıda, şarküteri ürünleri, aşırı şekerli ve yağlı ürünlerden uzak durması gerekmektedir. 42 haftalık gebelikte annenin her öğünde en az 2 farklı besin grubu tüketmeye dikkat etmesi dengeli bir beslenme düzeni oluşturmasına yardımcı olacaktır. 42 haftalık gebelikte öğünlerde tüketilmesi gereken besinler aşağıda listelenmiştir;

- Tahıllar
- Protein
- Vitamin ve mineraller
- Kalsiyum
- Folik Asit
- Demir
- Lif

42 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?


42 haftalık gebelik 9 ay 24 günlüktür. Gebeliğin son günlerini yaşayan annenin bebeğini kucağına almasına yalnızca günler vardır.

42 Haftalık Bebek Gelişimi


42 haftalık bebek gelişimini tamamlamıştır. Bebeğin vücut sistemleri ve organları anne karnı dışında çalışmaya hazırdır. Bebek doğumu beklemektedir. Anne karnında alanı iyice daralan bebeğin daha fazla anne karnında kalması hem anne hem de bebeğin sağlığı için tehlikeli olabilmektedir bu nedenle 42. hafta gebeliğin sonlanacağı ve bebeğin dünyaya geleceği hafta olacaktır.

42 Haftalık Bebek Nasıl Olur?


Anne karnında 42 haftalık bebek doğuma hazırdır. Gelişimini tamamlayan bebeğin görüntüsü de doğumdaki görüntüsüne ulaşmıştır.