Hamileliğin 34. Haftası - 34 Haftalık Gebelik | Uni Baby
15.01.2021 00:00:00

Hamileliğin 34. Haftası - 34 Haftalık Gebelik

34 haftalık gebelikte anne adaylarını nelerin beklediğini merak ediyorsanız makalemize mutlaka göz atın. 34 haftalık bebek gelişimi hakkında detayları öğrenin!

34. haftanızda gebeliğinizde birçok değişiklik sizi beklemektedir. Bebeğinizin anne karnındaki yeri oldukça daralmaktadır. Tekmelerini ve yumruklarını hissedebilirsiniz. Preeklampsiye karşı dikkatli olmalısınız. Ayrıntılı bilgi için okumaya devam edebilirsiniz.

34 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler


- Gebeliğinizin 34. haftasında görmenizde bulanıklaşma oluşabilir. Gebelik hormonlarınızın gözünüzün üzerindeki etkisi olarak kaşınıza çıkmaktadır. Gözlerinizde batma hissi ve kuruma yaşayabilirsiniz. Doktorunuzun söylediği suni gözyaşları bu sorununuzu çözmeyi sağlayabilir. Görme probleminize ek olarak başka şikayetlere de sahipseniz preeklampsi hakkında bilgilenmelisiniz. Preeklampsi semptomları arasında görme sorunları, şişme ve baş ağrısı bulunmaktadır. Preeklampsi, gebeliğin genel olarak 20. haftasından sonra kadınların bazılarını etkileyen önemli bir durumdur. Doktorunuz, muayenelerinizde idrar testi ve kan basıncı ölçümüyle tanı koyabilir ve eğer gerekliyse sizin için uygun olan tedaviye başlar.
- Zamanınızın çoğunda yorgun olduğunuzu hissedebilirsiniz. Kabızlık ve hemoroit gibi problemle yaşayabilirsiniz. Aldığınız suyun miktarına dikkat etmelisiniz ve bu konuda doktorunuza danışmalısınız.
- Bulunduğunuz dönem içerisinde Braxton Hicks kasılmaları görülebilir ancak bu kasılmaların yanında başka belirtiler de görürseniz erken doğum riskiyle karşılabilirsiniz. Doktorunuzla iletişime geçmeniz hem sizi rahatlatacaktır hem de durumunuzla ilgili en sağlıklı bilgiyi alacaksınız.
- Hamileliğinizin 34. haftasında gün geçtikçe büyümeye devam etmektesiniz. Yüzünüzde, ellerinizde ve ayaklarınızda şişmeler gözlemleyebilirsiniz çünkü vücudunuz daha çok su tutmaktadır. Ek olarak vücudunuzun yükünün artması sebebiyle sırt ağrıları yaşayabilirsiniz. Oksijen ihtiyacınız büyümeye devam ettiğiniz için artmıştır. Eğer yeteri kadar aktif olamazsanız nefes yetersizliği ile çabuk yorulduğunuzu gözlemleyebilirsiniz. Nefes egzersizleri yapmak ve gevşeme tekniklerinden faydalanmak şikayetlerinizin azalmasını sağlayabilir.
- Hamileliğinizin sonuna doğru yaklaştıkça göğüsleriniz hazırlanmaya başlayacaktır. Bu süreçte göğüs uçlarınızdan akıntılar geldiğini tecrübe edebilirsiniz. Yüksek ihtimalle küçük miktarlarda olacaktır ve bu durum sizi çok rahatsız etmeyecektir. Ancak yine de huzursuz hissedersiniz emzirme pedlerinden kullanmaya başlayabilirsiniz.

34 Haftalık Gebelikte Anne Karnı Ne Kadardır?


Anne karnı 34. haftada oldukça büyümüştür. Pubik simfiz referans alınarak ölçüldüğünde 34 cm civarlarındadır. Bunlar da önceki haftalara oranla karnınızın daha da büyük olduğu anlamına gelmektedir.

34 Haftalık Gebelikte Kaç Kilo Alınmalı?


34 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüsü Nasıldır?


Bebeğiniz bir ananas büyüklüğüne ulaşmış durumdadır. Uzunluğu 44-46 cm civarlarındadır. Ağırlığı ise ortalama olarak 2100-2200 gr’dır.  Cinsiyete göre kilo ve uzunluk farkı vermek bu süreçte kolay değildir. Doğumdan sonra cinsiyete göre boy ve kilo arasındaki farkların nasıl olduğunu araştırarak öğrenebilirsiniz.

34 Haftalık Gebelikte Bebek Karnın Neresindedir?


Rahim, göbek deliğinden başlayarak rahmin tepe noktasına kadar ortalama olarak 14 cm’dir.

34 Haftalık Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?


Gün geçtikçe gebeliğinizin son haftalarına daha da yaklaşıyorsunuz. Bebeğiniz gittikçe büyümeye devam ediyor.

- Gebeliğinizin sonlarına kadar olan bu dönemde ağır, yağlı ve büyük porsiyonlar tüketmekten kaçınmalısınız.
- Öğünlerinizin sıklığını aktarabilirsiniz ve boyutlarını küçültebilirsiniz.
- Ara öğünlerinizde fındık, fıstık, badem ve ceviz gibi kuru yemişler tüketmeniz halinde daha tok hissedilirsiniz.
- Bebeğinizin kemiklerinin kalsifiye olduğu bu süreçte peynir, yoğurt veya süt gibi kalsiyumdan zengin olan besinleri tüketebilirsiniz.
- İyi yıkanmış sebzeleri tüketmeye devam etmelisiniz.
- Sebze ve meyvelerden sıkıldığınızı düşünüyorsanız evde değişik salata soslarıyla öğününüzü zenginleştirebilir ve bu monotonluktan kurtulabilirsiniz.
- Aldığınız vitamin ve minerallerin yeteli miktarda olduklarından emin olmalısınız. B12, A vitamini ve E vitamini gibi vitamin ihtiyaçlarınız bulunmaktadır.

34 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?


Bazı anne adayları gebeliklerini aylık olarak takip etmek isterler. 34 haftalık gebelikte 7 ay 28 günlük hamilesiniz demektir.

34 Haftalık Hamileyim Doğuma Ne Kadar Kaldı?


Doğumunuza az bir zaman kaldı. 38-42 haftalar arasında doğum gerçekleşirse bunun normal doğum olduğu kabul edilmektedir. Tıbbi bir sorun yoksa 42 haftaya kadar doğum beklenebilmektedir. Bu şekilde hesaplandığında normal doğumun gerçekleşeceği düşünülürse 34. haftada doğuma 4 ile 8 hafta arasında kalmış olabilir. Ancak bu kişiden kişiye değişmektedir. En sağlıklı bilgiyi doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

34 Haftalık Gebelikte Sancı Neden Olur?


Hamileliğin 34. haftasında sancı yaşanabilir.

- Bebeğiniz artık büyümüştür ve hareket ettiğinde sizin canınızın acımasına istemeden de olsa neden olabilir. Yürüyerek veya hareket ederek sancının azalmasını sağlayabilirsiniz. Bu sancılar ve kasık ağrıları uzun sürerse ve çok şiddetliyse bir uzmana görünmelisiniz.
- Erken doğum için bazı belirtiler listelenmiştir. Bu belirtileri yaşarsanız vakit kaybetmeden doktorunuzla görüşmelisiniz.

  • 10 dakikada bir ya da daha sık şiddeti artan kasılmalar
  • Pelvis bölgesinde ve kasıkta basınç hissi deneyimleme
  • Sırt ağrısı yaşama. Alt bel bölgesinde ve azaltılmaya çalışılırsa bile geçmeyen sırt ağrısına dikkat edilmelidir.
  • İshal, bulantı gibi belirtiler deneyimleme
  • Vajinadan gelen kanlı mukus veya kan akıntısı
  • Vajinadan amniyon sıvısının gelmesi

34 Haftalık Bebek Gelişimi


34 haftalık bebeğinizin kemikleri artık sertleşmeye yanı kalsifiye olmaya başlıyor. Kafasındaki kemikler, sertleşmelerini doğumdan sonra tamamlayacaklar çünkü bu şekilde doğum kanalından bebeğin geçişinin daha kolay olmasını sağlıyor. Özellikle bu bölgedeki kemiklerin sertleşmesinin ve birleşmesinin tamamlanmaması sayesinde doğum kanalından bebek ilerlerken kemikler daha rahat edebiliyorlar. Bu şekilde doğum hem bebek hem de sizin için daha kolay olabiliyor.

Lanugo adıyla isimlendirilen ince ve küçük olan tüyleri zamanla kaybolmaya başlıyor. 34. haftada göz bebekleri ışık görünce büyürken ışık olmayınca küçülmektedir.

34 Haftalık Bebek Doğsa Yaşar mı?


37. haftadan önce gerçekleşen doğumlara erken doğum denmektedir. 34 haftalık doğan bir bebeğin yaşama şansı yüksektir. Bazı bebekler kuvöze ihtiyaç duyarken bazı 34 haftalık bebekler kuvöze bile ihtiyaç duymayabilir. Anne karnındaki 34 haftalık bebeğin akciğerlerin gelişimini tamamlamasına 2-3 hafta kalmıştır. Bu yüzden doğduktan sonra 2-3 hafta kuvözde kalabilir. 34-37 hafta arasında doğan bebeklerin pek sağlık sorunu yaşamadığı bilinmektedir ancak bu paragrafta bahsedilen tüm bilgiler bebeğe göre değişiklik göstermektedir. En sağlıklı bilgiyi doktorunuzdan edinebilirsiniz.

34 Haftalık Bebek Nasıl Olur?


Küçük tırnakları oluşmuş olabilir. Lanugolar yavaş yavaş kaybolmaya başlamıştır. Merkezi sinir sistemi gelişmeye devam etmektedir.

34 Haftalık Bebeğin Boyu Ne Kadardır?


34 haftalık bebeğin uzunluğu 44-46 cm civarlarındadır.

34 Haftalık Bebek Kaç Kilodur?


34 haftalık anne karnındaki bebeğin ağırlığı ortalama olarak 2100-2200 gr’dır.

34 Haftalık Bebek Hareketleri Hissedilir mi?


Evet, 34 haftalık bebek hareketleri hissedilmektedir. Yumruklarını ve tekmelerini hissedebilirsiniz.