0-2 yaşın önemi | Uni Baby
10.02.2019 00:00:007 DK Okuma Süresi

0-2 yaşın önemi

Doğumdan itibaren hızla değişip gelişen bir yapıya sahip olan bebekler için ilk 24 ay çok önemlidir ve gelişim sürecinin devamını doğrudan etkiler.

0-2 yaşın önemi


Doğumdan itibaren hızla değişip gelişen bir yapıya sahip olan bebekler için ilk 24 ay çok önemlidir ve gelişim sürecinin devamını doğrudan etkiler. Bu nedenle 0-2 yaş bebek gelişimi: bedensel motor, zihinsel dil, algı, duygusal ve sosyal olmak üzere çeşitli alt başlıklara ayrılarak ele alınmaktadır. Bebeklerinin gelişimi hakkında bilgi sahibi olan anne-babalar, onların ihtiyaç ve isteklerine daha doğru bir yaklaşım gösterecek ve ileriki gelişim süreçlerine yatırım yapmış olacaklardır.

Bu dönemde -deyim yerindeyse- zamanın su gibi akıp geçtiğini fark edeceksiniz ve fiziksel açıdan hızla olgunlaşan bebeğinizin bedensel gelişimi sizi çok şaşırtacak! Unutulmamalıdır ki beslenme, barınma, hijyen ve uyku gibi ihtiyaçlarının karşılanıyor olması, bebeğinizin sağlıklı motor gelişimi, yani hareket edebilme yeteneği ile doğrudan ilişkilidir.

İlk dört ayda destekle oturabilen, omuzunu ve başını kontrol etmeye başlayan, görme duyusu gelişen, etrafındaki nesne ve olayları dikkatle inceleyen bebeğinize özellikle dikkat etmeniz gerekir! Keşfetmeye meraklı minikler bu dönemde ilgilerini çeken cisimleri ağızlarına götürmeye oldukça meyilli olurlar.

10-15 ay civarında yürümeye başlayan ufaklıkların keşfetme ve gözlemleme istekleri kırılmadan, tehlikelerden uzak tutularak yanlarında bulunmak hem motor gelişimlerini destekleyecek hem de yaşamları boyunca etkili olan bağlılık, güven ve sevgi kavramlarını onlara öğretecektir.

Büyüyen, merak eden, öğrenen, gelişen, hareket eden, yürümeye hazır olan ve yürüyebilen çocuk için, kısaca her yaştaki çocuk için oyun, hayatın vazgeçilmez bir parçasıdır. Motor becerilerinin gelişiminin büyüdükçe çocuğa birçok konuda avantaj sağlayabileceği göz önünde bulundurulursa, 0-2 yaşlarında oynanan oyunun ve yapılan aktivitenin önemi kavranabilir.

0-2 yaş dönemini bu kadar değerli kılan bir diğer nokta da bu dönemdeki zihinsel gelişimdir. Etrafa meraklı gözlerle bakan, farklı seslere duyarlı olan ve algıları açık olan minikler aslında bu dönemde boylarından büyük işler yaparlar. Kendini dış dünyadan ayrı bir varlık olarak algılayamayan bebeğinizin 4-8 ayda sizi taklit edebildiğini görebilirsiniz! Yapılan araştırmalar bu dönemde dış etkenlerin çocuğun zeka gelişimine çok etkili olduğunu ve bu etkinin yaşam boyu gözlemlendiğini ortaya koymuştur. Bir başka deyişle bebeğe sağlanan ortamın etkisi hem büyük hem kalıcıdır.

Uyku ve oyun gibi konular, zihinsel gelişim açısından dikkat edilmesi gereken konulardır. Sağlıklı bir uyku düzenine sahip olan bebeklerin daha mutlu ve öğrenmeye daha açık olması buna bir delil oluştururken, hayal gücünü geliştiren oyunların ve aktivitelerin çocukların zihinsel gelişiminde belirgin bir rol oynadığı gözlemlenmiştir.

Her çocuğun gelişiminin farklı olduğu, dolayısıyla çocuğun gelişimini destekleyen aktivite ve oyunların gerekliliği yadsınamaz. Çocuklu Dünya’da her bir çocuğun biricik olduğunun bilincinde olarak hazırlanan, onun gelişim seviyesini yükseltecek aktiviteleri keşfetmeniz bu açıdan hem çocuğunuzun gelişiminde hem de sizin çocuğunuzla olan iletişiminizde etkili olacaktır.

El becerilerinin gelişimi ince motor gelişimi, zihinsel gelişim gibi konuların yanında duygusal gelişimin ve sosyal gelişimin de temelleri bu dönemde atılır. Bir bebeği kucağınıza aldığınızda sizinle hemen bir bağ kurduğunu gözlemleyebilirsiniz. Bu, aslında hepimizin doğasında yatan ‘sosyal varlıklar’ olma yetisiyle ilişkilidir. Sosyallik, gelişim süresince şekillenir ve bebeğin ileride nasıl bir birey olacağı konusunda önemli ipuçları barındırır. Bu dönemde bebeğinizle kurduğunuz iletişim, onun kişiliğini etkiler. Örneğin 0-2 yaş döneminde, söz dinlemeyen ve inatlaşan bir ufaklıkla doğru iletişim kurmak ve ona bilinçli davranmak onun tüm yaşamını etkileyecektir. Bu konuda Çocuklu Dünya olarak ‘Uzman Görüşleri’ kısmındaki yazılardan yararlanabilirsiniz.

Bu yazı çocuk gelişim sitesi ÇocukluDünya iş birliği ile hazırlanmıştır.

İlginizi Çekebilecek Ürünler