12-18 Ay Bebek Oyun ve Aktiviteleri | Uni Baby
13.05.2022 00:00:004 DK Okuma Süresi

12-18 Ay Bebek Oyun ve Aktiviteleri

1 yaş sonrasında bebeğiniz için yeni bir evre başlayacak ve kendine has ihtiyaçları da olacak. 12 - 18 ay bebek oyunlarını Uni Baby ile keşfedin!

1 yaş sonrası bebeğinizin gelişimi hızlı bir biçimde devam eder. 12-18 aylık dönemde yepyeni beceriler edinir. Her geçen gün bebeğinizin gelişiminde meydana gelen değişimleri takip etmek, buna şahit olmak sizin en büyük mutluluk kaynağınız olur.

1 yaş sonrasında bebeğiniz için yeni bir evre başlayacak, elbette bu yeni evrenin kendine has ihtiyaçları da olacak. Bebeğinizin hassas cildine uygun Uni Baby ürünlerini inceleyerek bu dönemde de ihtiyaçlarını eksiksiz karşılayabilirsiniz. Unutmayın bebeklerin dört evresi, her evrenin bir Uni Baby’si var!

Bebeğiniz hızla büyürken oldukça kıymetli olan ortak zamanlarınızı verimli geçirmek son derece önemlidir. Onun çabalarını desteklemek, beraber eğlenceli vakit geçirmek, eğitsel aktiviteler ile ona rehberlik etmek minik yavrunuzun gelişimine ve aranızdaki bağın kuvvetlenmesine yardımcı olur. Bu amaçla spontane oyunların yanı sıra yapılandırılmış oyunlar da tasarlayarak zamanı daha etkin bir şekilde kullanabilirsiniz.

Bebeğinize eğitici materyaller sunabilir, 12 - 18 ay bebek oyuncaklarındanfaydalanarakberaber oyunlar oynayabilirsiniz.

12-18 Ay Bebek Gelişim Özellikleri Nelerdir?


Bebeğiniz ile geçirdiğiniz zamanı daha etkili kullanabilmek ve ona doğru şekilde rehberlik edebilmek için ebeveyn olarak minik yavrunuzun bu dönemde neler yapabileceğini bilmeniz faydalı olabilir. Bunun için onu dikkatle gözlemleyebilirsiniz. 12-18 ay bebek gelişimine dair genel bilgi edinebilirsiniz. Şimdi gelin bu dönemde bebeğinizin genel olarak neler yapabileceğine kısaca değinelim:

- Bu dönemde bebeğiniz kendi başına yürüyebilir. Yürürken bir anda durabilir, yön değiştirebilir, koşabilir. Vücut dengesi çok daha iyi durumdadır.

- Kaba motor gelişiminde kaydettiği önemli gelişmeler bebeğinizin özerkleşmesinin de yolunu açar.

- Yapmak istemediği şeylere itiraz edebilir.

- Çoraplarını çıkarabilir, su içebilir, yemek yiyebilir, dişlerini fırçalayabilir.

- Dil gelişimi hız kazanır. Bebeğinizin kelime hazinesi artık daha geniştir. Anlayabildiği kelime sayısı söyleyebildiklerinden daha fazladır. 18 aylık bir bebek için minimum kelime kapasitesi 15’tir. Söylediği sözcükler ise daha anlaşılırdır. Yine de kendine has bir konuşma tarzı olan bebeğinizi en iyi siz anlayabilirsiniz.12-18 ay dil gelişimi etkinlikleri yaparak onu destekleyebilirsiniz.

- Bir buçuk yaşına gelen bebeğiniz için 2 yaş sendromu da kapıdadır. Bu dönemde ufak çaplı öfke krizleri ve itirazlar görülebilir.

- Tuttuğu nesneleri atabilir ve bundan keyif alır.

- Neden-sonuç ilişkilerini kurabilmeye başlar.

- Kitap üzerinde yer alan nesneleri ifade edebilir, sorulan nesneyi gösterebilir.

- 2 yaşında başlayacak olan sembolik oyun dönemine dönük oyun denemeleri görülebilir. Bebeğinizin oyuncağına yemek yediriyor gibi yaptığını, telefonla konuşuyor gibi davrandığını gözlemleyebilirsiniz.

12-18 Ay Oyuncak Önerileri Nelerdir?


Oyun bebeğiniz için en keyifli ve en yararlı uğraştır. Her ne kadar bebekler her nesneyi bir oyuncağa çevirebilme kabiliyetine sahip olsalar da gelişimleri için tasarlanmış oyuncaklardan da faydalanmaları gerekir. 12-18 aylık dönemde bebeğiniz eskiye nazaran çok daha özgürce hareket edebilir. Bu nedenle ona hareketli oyuncaklar sunabilirsiniz.

Çıngıraklı bir yürüme arkadaşı, çeşit çeşit arabalar en çok sevilen 12 18 ay bebek oyuncaklarındandır. El-göz koordinasyonunu geliştiren bul tak oyuncaklar, iri parçalı yapbozlar 12 18 ay eğitici oyuncaklar arasındadır. Bu dönemde bebeğiniz için stickerlı ve cırt cırtlı kitaplardan temin edebilirsiniz. Çıkarıp yapıştırmaya çalıştıkça ince motor becerisi de gelişecektir. Bunun dışında sesli kitaplar, banyo kitapları, dokun-hisset kitapları, ilk sözcük kitapları da 12-18 ay bebek kitapları arasında yer alır.

12 - 18 ay bebek oyuncakları içerisine artık yavaş yavaş boyaları da ilave edebilirsiniz. Yaşına uygun boyalarla karalama şeklinde çalışma yapmak hoşuna gidecektir. 12 - 18 ay oyuncak tavsiyeleri içerisine vurmalı müzikli oyuncakları da dâhil edebiliriz. Bu dönemde bebeğiniz için sesler ve müzik ilgi çekici olmaya devam eder. Ksilofon, davul, basit özellikte bir piyano, marakas gibi oyuncak enstrümanlar satın alabilirsiniz.

Bebeğiniz tam manasıyla olmasa da sembolik oyun denemeleri yapmaya başlayabilir. Bu bakımdan mutfak eşyaları, pelüş bebekler de 18 ay oyuncak tavsiyelerine eklenebilir.

12-18 Ay Bebek Aktiviteleri İçin Öneriler


İlgili, meraklı, öğrenmeye her daim hazır olan minik bebeğinizle birbirinden keyifli ve faydalı 18 ay bebek etkinlikleri yapabilirsiniz. 12 18 ay bebek oyunları için alternatif arıyorsanız işte size örnekler:

- Bebeğiniz yürüyebiliyor hatta koşabiliyor. O halde onunla yakalamaca oynayabilirsiniz. Oyununuza bebeğinizin şen kahkahaları da eşlik edecek.

- 12 18 ay bebek oyunları içerisinde olan saklama oyunları bir süredir bebeğinizi çok eğlendiriyor olmalı. Nesne devamlılığı algısı da oluşmaya başladığına göre onunla saklambaç oynayabilirsiniz.

- Bebeğiniz için 12-18 ay montessori etkinlikleri hazırlayabilirsiniz. İşte size bir örnek: Bebeğinizin önüne iki kap koyun. Biri boş, diğerinde ise taş, iri ponpon, ceviz, kozalak gibi nesneler olsun. Nesneleri bir kaptan diğerine aktarması konusunda bebeğinizi yönlendirin. Bu Montessori etkinliği onun ince motor, dikkat, el göz koordinasyon becerisini geliştirir. Bir sonraki adımda şişe gibi ağzı dar bir kap kullanarak etkinliği zorlaştırabilirsiniz.

- Bebeğiniz için fermuar, cırt cırt, kilitlerden oluşan bir etkinlik paneli hazırlayabilirsiniz. Bebeğiniz kilitleri açmaya çalışırken ince motor, dikkat, konsantrasyon gibi becerileri gelişecektir.

- Bebekler içinde su olan etkinliklere bayılır. Ona su içeren 12-18 ay montessori etkinlikleri hazırlayarak keyifli oyunlarla gelişimini destekleyebilirsiniz. Büyükçe bir kabın içine su doldurun. İçine pinpon topları koyun. Bebeğinize büyük bir kaşık ya da süzgeç vererek topları suyun içerisinden çıkarmasını sağlayın.

- Ev işlerini oyuna çevirip bebeğinizi de dâhil etmek sorumluluk duygusunun gelişmesine fayda sağlar. Çamaşır makinesini boşaltmak, çorapları eşleştirmek, yemek sofrasına nesne taşımak gibi etkinlikler hem bilişsel hem de motor becerilerine katkı sağlar.

- 12 - 18 ay bebek aktivitelerine olabildiğince açık hava etkinliklerini de dâhil edin. Bebeğinizin kaba motor becerileri ve sağlığı için oldukça faydalı olacaktır. Bunun için kum alanı olan parklar oldukça idealdir. Park oyuncakları ve kumlarla oynamak ince ve kaba motor becerilerini destekler. Ayrıca diğer bebek ve çocuklar ile aynı ortamı paylaşmak sosyal ve dilsel gelişimine de katkı sağlar.

- Bebeğinizle 12-18 ay dil gelişimi etkinlikleri de planlayabilirsiniz. Çocuk şarkıları ve tekerlemeler hoşuna gidecektir. Bunlara dans da ekleyebilirseniz hem dil hem motor becerilerini eğlenceli bir şekilde desteklemiş olursunuz.

- 12-18 ay dil gelişimi etkinliklerine kavram kartlarını da ekleyebilirsiniz. Kartlarda bulunan nesnelerin adları, nitelikleri üzerine konuşmak ilgisini çekecektir. Üstelik bu esnada kuracağınız yakın temas aranızdaki bağı da güçlendirir.

- 12 - 18 ay bebek aktivitelerine renkli blokları da dahil etmek gerekir. Bloklar tekrar tekrar oynanabilen ve her defasında yeni şeyler üretmeyi sağlayan oyuncaklardır. Bu bakımdan bebek ve çocukların yaratıcılıklarına katkıda bulunur. Bebeğinizin yaşına uygun iri parçalı bloklarla tak çıkar yapmasını sağlayabilirsiniz.

- Sayma oyunları oynayabilirsiniz. Etrafınızda var olan her şeye bu oyunu uygulayabilirsiniz.

- Loş bir ortamda fener kullanarak gölgelerinizi takip edin. Değişik figürler yapın. Bebeğinizi de bu konuda cesaretlendirin.

- Müzik ve danstan yararlanarak 12 18 ay bebek oyunları düzenleyebilirsiniz. Müzik açıp dans edin. Dilediğiniz bir anda müziği durdurun ve siz de dans etmeyi bırakıp durun. Bebeğinizin de bunu uygulamasını sağlayın. Bu hem eğitici hem de eğlenceli bir aktivite olacaktır.

- Açık hava etkinliklerinde doğa keşifleri yapabilirsiniz. Etrafta bulunan yaprak, kozalak, pelit, taş gibi örnekleri toplayarak bebeğinize isimlerini söyleyebilir, nitelikleri hakkında konuşabilirsiniz.

- Kukla oyunları oynayabilirsiniz. Değişik tonlamalarla seslendirme yapmanız bebeğinizin hoşuna gidecektir. Hayvan, taşıt ve doğa seslerini de oyununuza dâhil edebilirsiniz.