Bebeklerde Kabızlık, İshal ve Gaz | Uni Baby
31.01.2020 00:00:003 DK Okuma Süresi

Bebeklerde Kabızlık, İshal ve Gaz

Bebeklerin sindirim sistemleri anne karnında gelişimine başlasa da gelişim doğumdan sonra tamamlanır. Sağlıklı bir sindirim sistemi için gerekli olan bağırsak florası bebek doğduktan sonra çevre ile etkileşimi ve anne sütü ile beslenmeye başlamasının ardından oluşur.

Bebeklerde Kabızlık, İshal ve Gaz

Bebeklerin sindirim sistemleri anne karnında gelişimine başlasa da gelişim doğumdan sonra tamamlanır. Sağlıklı bir sindirim sistemi için gerekli olan bağırsak florası bebek doğduktan sonra çevre ile etkileşimi ve anne sütü ile beslenmeye başlamasının ardından oluşur. Tam gelişmemiş ve gelişmeye devam eden sindirim sistemi nedeni ile bebeklerin kabızlık, ishal ve gaz gibi sorunlar yaşaması oldukça normaldir.

Bebeklerde gaz sancısı

Gaz sancısı yeni doğan bebeklerde sıklıkla rastlanan ve anne-babaların çözüm aradığı bir sorundur. İlk üç hafta ve üç ay arası gaz sancısının en yoğun olduğu zamandır. Bebeğin sindirim sisteminin tam gelişmemiş olması gaz sancılarının sebebidir.

Bebeklerde gaz sancısına ne iyi gelir?

Gaz sancısını önlemek için yapılabilecek ilk şeylerden biri emziren annenin yediklerine dikkat etmesidir. Anne sarımsak, çiğ soğan, portakal, bakliyatlar ve gazlı içecekler tükettiğinde bebeğin gaz sancısı çekme ihtimali artar. Biberonla beslenen bebekler için yaşına uygun biberonlar kullanmak bebeğin hava yutmasının önüne geçer, böylece gaz sancısı sorununun önüne geçilebilir.

Gaz sancısı çeken bebek bacaklarını karnına çeker, karnındaki şişlik artar ve yüksek sesle ağlar. Bebeklerde gaz sancısı nasıl geçer, gaz sancısı nasıl giderilir anne-babaların cevabını aradığı ve bebeğin bu sıkıntısını geçirmek için türlü yollar denediği bir soru. Ilık banyo ve karına yapılan masaj, karına koyulan ılık sıcak su torbası ve karın üstü yatırmak gaz sancısına iyi gelen yöntemlerden. Bebeğin gazını çıkarmasına yardım etmek de bebeği rahatlatmak için apılması gerekenler arasında.

Bebeğin gazı nasıl çıkarılır?

Gaz sancısı çeken bebeğin gazını çıkarmak için birkaç farklı yöntem vardır. Bunlardan ilki bebeği dik bir şekilde omuza yatırmak ve sırtına masaj yapmak. Bir diğer yöntem ise bebeği karın üstü düz bir yere yatırmak ve yine sırtına masaj yapmak. Bebeği başını tutarak kola yüz üstü yatırmak ve yine sırtına masaj yapmak da bebeği rahatlatan gaz çıkarma yöntemidir.

Bebeklerde kabızlık

Kabızlık bebeğin kakasını yapmakta zorlanması hatta normalde yaptığı sıklıkta ve zamanlarda yapmaması, kakasını yaparken zorlanması, dışkının sert ve bazen kanlı olması şeklinde kendini gösterir. Kabızlığın sebebi bağırsağın sonundaki kasların sertleşmesidir, bu sertleşme nedeniyle kakanın geçişi zorlaşır ve bebek normalden farklı olarak birkaç gün kakasını yapamaz. Her bebeğin kaka yapma düzeni farklıdır, bazı bebekler normal düzenleri olduğu için 2-3 günde bir kaka yaparlar. Bebeğin kabız olup olmadığına karar vermek için bebeğin düzenini takip etmek gerekir. Kabızlığın 3 günden uzun sürdüğü ve kanlı olduğu durumlarda mutlaka doktora danışılmalıdır.

Bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir?

Kabızlık bebeğe büyük bir rahatsızlık verir. Anne-babaların bu durumda sorduğu soru bebeklerde kabızlık nasıl giderilirdir. Kabız olan bebek eğer ek gıdaya geçmişse erik, elma, armut ve şeftali gibi meyvelerin suyu sıkılarak verilebilir. Bunun dışında ılık bir banyo ve bebeğin bacaklarını karnına doğru itip çekip hareket ettirerek egzersiz yaptırmak ve az miktarda zeytin yağını biraz ısıtıp bebeğin karnına dairesel hareketlerle sürerek masaj yapmak kabızlığa iyi gelen yöntemlerdir.

Bebeklerde İshal

Bebek normalden farklı olarak günde 3 kere ve daha fazla, çok sulu şekilde kaka yapıyorsa ishal olmuş demektir. İshalin sebebi de bebeğin bağırsak hareketlerinin bozulmasıdır. İshal enfeksiyon, ishale sebep olan mikroplar, üşütme ve diş çıkarma gibi nedenlerle görülebilir. Bazı durumlarda ishale ateş, kusma, gaz sancısı ve halsizlik de eşlik eder. İshal döneminde sıvı kaybı çok fazla olur bu nedenle bebeğin yeterince sıvı tükettiğinden emin olunmalıdır.

Bebeklerde ishal nasıl geçer?

Bebeklerde ishali kesmek ve sıvı kaybını önlemek için emzirilen bebeğin daha sık aralıklarla emzirilmesi ek gıdaya geçen bebeğe ise su ve sıvı gıda verilmesi önemlidir. Ek gıda tüketebilen bebeğe muz, patates ve pirinç lapası gibi gıdalar vermek ishali kesmeye yardımcı olur. Uzun süre geçmeyen ishal ve sıvı kaybı için mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Bu yazı çocuk gelişim sitesi ÇocukluDünya iş birliği ile hazırlanmıştır.