Hamileliğin 9. Haftası – 9 Haftalık Gebelik | Uni Baby
2.12.2020 00:00:00

Hamileliğin 9. Haftası – 9 Haftalık Gebelik

9 haftalık gebelik boyunca anne adaylarını neler bekliyor merak ediyorsanız bu makalemiz tam da size göre, keyifli okumalar!

Hamileliğinizin 9. haftasında eğer ikiz bebeklere hamile olduğunuzu biliyorsanız yeni bir haber sizi bekliyor olabilir. 9. haftada bebeklerinizin tek yumurta veya çift yumurta ikizi olduklarını öğrenebilirsiniz.

Anne adayını bu haftada da birçok değişiklik bekliyor. Hamilelik hormonunuz en yüksek seviyeye ulaştı. Bulantılarınız ise artmış olabilir. Açık havalarda yürüyüş yaparak bulantılarınızın azalmasını sağlayabilirsiniz.

9 haftalık gebelik belirtileri


9. haftada en çok görülen hamilelik belirtileri şunlardır ancak hepsinin herkeste görünmesi beklenmez:

- Yorgunluk

- Mide bulantısı

- Değişken ruh hali

- Ağzınızda metalik bir tat

- Hassas göğüsler

- Baş ağrıları

- Değişen damak tatları

- Koku duyarlılığı

- Beyazımsı vajinal akıntı

- Vajinal lekelenme tarzı kanama

- Kramplar

- Ciltte koyulaşma

- Daha koyu ve parlak saçlar

- Şişkinlik hissi

Farklı veya size garip gelen bir belirti olduğunda doktorunuza danışmaktan çekinmeyin.

9 haftalık gebelik annedeki değişiklikler


- 9 haftalık gebelik, bulantılarınızın oldukça arttığı bir dönemdir. Bulantılarınızı hafifletmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Açık havaya çıkmak veya şehir dışına küçük kaçamaklar yapmak iyi gelebilir.

- Haftalar ilerledikçe kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

- Son birkaç haftadır hamilelik hormonunuz vücudunuzda 2-3 günde bir iki katına çıkmaktadır. Gebeliğin 9. haftasında en yüksek noktasına çıkmıştır.

- Diğer kadın hormonlarınızda da artış görülmektedir.

9 haftalık bebek ultrason görüntüsü nasıldır?


9 haftalık gebelik ultrason görüntüsünde bebeğinizin gözlerinin net bir şekilde göründüğünü fark edebilirsiniz. Vücudu 9. haftada da C pozisyonundadır. Kafası, vücuduna doğru eğik bir biçimdedir. Önceki haftalarla kıyaslandığında başı daha yuvarlak görünecektir.

9 haftalık bebek cinsiyeti belli olur mu?


Hayır, 9 haftalık bebek cinsiyeti henüz öğrenilememektedir ancak bebeğin cinsiyeti genetik olarak bellidir. Anne ve baba adayının bebeklerinin cinsiyetini öğrenebilmek için biraz daha zamana ihtiyaç vardır. Bebeğinizin cinsiyetini doktorunuz ultrason ile 13.-16. haftalar arasında görebilir. Genelde erkek bebeklerin cinsiyetinin öğrenilmesi kız bebeklerden daha hızlı olmaktadır. 12. haftadan sonra vajinal ultrason yoluyla cinsiyet tahmini yapılmaktadır. Bebeğinizin cinsiyeti 16. haftada önceki haftalardan daha net görünmektedir ancak cinsiyetinin kesinleşmesi için 20. haftaya kadar beklemeniz gerekebilir.

9 haftalık gebelikte beslenme nasıl olmalıdır?


Bebeğinizin sağlıklı gelişebilmesine beslenme düzeninizin de yardımcı olduğunu unutmamalısınız.

- Günlük almanız gereken mineral ve vitamin oranına dikkat etmelisiniz. 9 haftalık gebelikte B6 vitaminine ihtiyaç duyarsınız. C vitaminini günlük olarak tüketmelisiniz.

- Protein ihtiyacını besinlerden karşılayabilirsiniz.

- Gebeliğin 9. haftasında kalsiyum ihtiyacınız olduğunu unutmamalısınız. 1000-1500 mg günlük kalsiyuma ihtiyacınız vardır.

- Abur cubur tüketiminden kaçınmalısınız.

- Folik aside ihtiyaç duyabilirsiniz.

9 haftalık bebek kalp atışı kaç olmalı?


Anne karnındaki 9 haftalık bebeğin kalp atışları genelde duyulmaktadır. Bebeğinizin kalbi dakikada 160-180 arasında atmaktadır. Bu da annesinin yaklaşık iki katına denk gelmektedir.

9 haftalık bebek kalp atışı duyulmazsa ne yapmalı?


9 haftalık anne karnındaki bebeğin kalp atışları genel olarak duyulmaktadır ancak 9. haftada kalp atışı duyulmazsa hemen endişelenmemelisiniz. Birkaç hafta daha bekleyebilirsiniz. Hamileliğinizin ilerleyen haftalarında da bebeğin kalp atışı duyulmaz ise bebeğin anne karnında öldüğü düşünülmektedir. En doğru ve ayrıntılı bilgiyi doktorunuzdan elde edebilirsiniz.

9 haftalık gebelik kaç aylıktır?


9 haftalık gebelik, 2 ay 3 günlük gebelik demektir.

9 haftalık bebek gelişimi


Bebeğinizin yüzü öncekine oranla daha belirgin bir haldedir. Burnu, dudakları, ağız ve gözleri artık daha da belirginleşti. Göz kapakları, 9. haftada gözleri koruyor. Dikkatle bakarsanız ağzını görebilirsiniz. Ultrasonografide fark edilemese de cinsel organı da oluşmaya başladı. Kemikleri de oluşmaya başlamıştır.

9 haftalık bebek nasıl olur?


Hamileliğin 9. haftasının bitiminden itibaren bebeğe cenin ismi verilmektedir. 9. haftada bebeğinizin organ sistemleri gelişmektedir.

9 haftalık bebek kaç cm olur?


Gebeliğin 9. haftasında bebeğiniz kilo almaya başladı ve çilek boyutundadır. Ağırlığı yaklaşık olarak 2,5-3 gr’dır. Uzunluğu ise 2,2-2,5 cm civarındadır

9 haftalık bebek anne karnında hareket eder mi?


Evet, 9. haftada bebeğiniz anne karnında hareket etmektedir. Hareketleri fark etmek için biraz daha zamana ihtiyacınız vardır.

9 haftalık ikiz gebelik belli olur mu?


Evet, 9 haftalık ikiz gebelik belli olmaktadır. İki farklı kalp atışı duymanız ikiz gebelik olduğunuzu göstermektedir. Hatta 9.-14. haftalar arasında bebeğinizin tek yumurta ikizi mi çift yumurta ikizi mi olduğunu öğrenebilirsiniz.