Hamileliğin 10. Haftası - 10 Haftalık Gebelik | Uni Baby
2.12.2020 00:00:00

Hamileliğin 10. Haftası - 10 Haftalık Gebelik

Hamileliğin 10. haftasında annede ve bebekte yaşanan değişmeleri detaylı olarak bulabileceğiniz makalemize hemen göz atın!

İlk trimesterin son dönemlerindeki 10. hafta annenin hamileliğini iyice hissetmeye başladığı, hamileliğin dışardan bakan göze görünür olmaya başladığı zamanlardır. 10. hafta ile birlikte anne karnındaki bebek artık bir embriyo değil, fetüstür. Bebeğin gelişimi hızla devam ederken annenin de vücudunda birçok değişim yaşamasına sebep olmaktadır.

10 haftalık gebelik belirtileri


Her anne hamilelik belirtilerini farklı yaşamaktadır. Hamilelik ilerlerken, annenin yaşadığı belirtiler de içinde olduğu döneme göre değişiklik göstermektedir.

10 haftalık gebelikte anne aşağıdaki belirtileri deneyimleyebilmektedir;

- Halsizlik ve sürekli uyku ihtiyacı

- Mide bulantısı

- İştahta açılma veya azalma

- Sık tuvalete gitme ihtiyacı

- Mide rahatsızlığı ve şişkinlik

- Kabızlık

- Göğüslerde dolgunluk ve ağrı

- Vajinal akıntı

- Değişken ruh hali

- Baş ağrıları

- Kramplar

10 haftalık gebelik annedeki değişiklikler


10 haftalık bebek anne karnında hızla gelişmeye devam etmekte ve bu gelişim annede de birçok değişikliğe sebep olmaktadır. Henüz annenin karnı çok fazla belirgin olmasa da hamilelik kendini göstermeye başlamıştır. 10 haftalık gebe annedeki değişimler şu şekildedir;

- 1-1,5 kilogram almak

- Bulantılar yoğunsa kilo kaybı

- Bebek ile büyüyebilmesi için rahim kaslarında gevşeme

- Mide ekşimesi

- Süt bezlerinin büyümesine bağlı olarak göğüslerde dolgunlaşma ve ağrı

- Daha yağlı ve parlak bir cilt

10 haftalık gebelik anne görüntüsü


10. haftada hamilelik bir önceki haftalara göre daha belirgin olmasına rağmen karın çok fazla büyümediği için belli belirsizdir. Annenin cildindeki parlaklık ve kilo artışı fark edilir değişiklikler arasındadır.

10 haftalık bebek ultrason görüntüsü


Anne karnında 10 haftalık bebek ultrason görüntülerinde artık daha belirgin bir şekilde fark edilebilmektedir. 10 haftalık bebeğin görüntüsü bir insan formunu andırmaya başlamıştır. Bebeğin yüzü daha belirgindir. Ultrason görüntüsünde bebeğin başının vücuduna oranla hala oldukça büyük olduğu fark edilmektedir.

Belirginleşmeye başlayan yüz hatlarının yanında kol ve bacaklar da fark edilmeye başlamıştır.10 haftalık bebek kayısı boyutundadır, boyu ortalama olarak 3.1-4.2 cm arasında ve ağırlığı 2-4 gr arasındadır.

10 haftalık bebek cinsiyeti belli olur mu?


Hayır, bebeğin cinsiyeti 10. haftada henüz belli olmamaktadır. 10 haftalık bebek cinsiyetinin belli olması için henüz çok küçüktür ve gerekli gelişimleri yaşamamıştır. Bebeğin cinsiyeti yaklaşık olarak 12. haftadan itibaren belli olmaya başlasa da cinsiyet 20. haftadan sonra kesin olarak belirlenebilmektedir.

10 haftalık gebelikte beslenme nasıl olmalıdır?


Tüm hamilelik boyunca beslenme konusunda hassas olmak önemlidir. 10 haftalık hamile annenin bol sebze ve meyve tüketmesi hem kendi sağlığı hem de anne karnındaki bebeğin sağlığı için gereklidir. Hamileliğin 10. haftasında anne aşermeye başlayacak ve canı birçok besin çekmeye başlayacaktır. Bu dönemde yiyeceklerin özenle seçilmesi, fazla yağlı ve karbonhidrat ağırlıklı besinlerden kaçınılması gerekmektedir.

10 haftalık gebelik kalp atışı duyulmazsa ne yapmalı?


Anne karnındaki bebeğin kalp atışı 6. ve 7. haftalar civarında duyulmaya başlanmaktadır ve bebeğin kalp atış hızı 9. haftada dakikada 140-170 atıma ulaşması gerekmektedir. 10. haftada kalp atışının duyulmaması durumunda doktorun bu durumu takip etmesi gerekmektedir. Kalp atışının duyulmaması gebelik kaybına işaret etmektedir.

10 haftalık gebelik kaç aylıktır?


10. hafta ile birlikte gebeliğin ilk trimesterinin sonuna gelinmiştir. Her bir trimester 3 ayı kapsamaktadır. 10 haftalık hamilelik 2 ay 10 günlük hamileliğe denk gelmektedir ve anne hamileliğin 3. ayının içindedir.

10 haftalık bebek gelişimi


Önceki haftalarda gelişimi devam eden organlar 10. hafta itibariyle son şekillerini ve bebeğin vücudundaki son yerlerini almaya başlamıştır. Bebeğin organları son yerlerini ve şekillerini almış olsalar da gelişmeye devam ederler ancak çalışmaya başlamışlardır. Bebeğin yutkunma refleksi de bu haftada ortaya çıkmaktadır. Bebek içinde bulunduğu amniyon sıvısını yutmakta ve böbreklerinin işlevine başlamış olması sayesinde bu sıvıyı idrar olarak dışarı atmaktadır. Bebeğin idrarının anneye veya bebeğe bir zararı yoktur.

10. hafta bebeğin kemik ve kıkırdak yapılarının oluşmaya başladığı ve diz ve dirseklerinin kol ve bacaklarındaki yerini almaya başladığı haftadır. Diz ve dirsekleri gelişen bebek artık kollarını ve bacaklarını bükebilmekte ve daha fazla hareket ettirebilmektedir. Bebeğin beyin ve omurilik gelişimi hamilelik boyunca devam etmektedir ve 10. haftada da beyin büyük bir hızla gelişmektedir, bu gelişime paralel olarak da baş büyümektedir. 10. haftada bebeğin kalbi tamamen gelişmiştir ve yetişkin bir insanın kalbinden 3 kat hızlı atmaktadır.

10 haftalık bebek nasıl olur?


Bebek 10. haftayla birlikte artık bir fetüstür. Anne karnındaki bebek cenin pozisyonunu almaya başlamıştır ve görüntüsü küçük bir bebek şeklini almaya başlamıştır. Kafası vücuduna göre daha büyüktür ve yüzü belirginleşmeye başlamıştır. 10 haftalık bebeğin kulakları ve dudakları oluşum aşamasındadır ve burun delikleri oluşmuştur.

10 haftalık bebek kaç cm olur?


10 haftalık bebeğin boyu yaklaşık olarak 3,1-4,2 cm arasındadır. Bebeğin boyutu bu haftada bir erik büyüklüğündedir. Bebek hızla büyümeye devam etmektedir.

10 haftalık bebek kalp atışı kaç olmalı?


Anne karnındaki bebeğin kalbi 4. haftadan itibaren oluşmaya başlamaktadır. 5 ve 6. haftada ultrasonda düzensiz de olsa duyulan kalp atışları her hafta düzenli olmaya başlamakta ve dakikada atım hızı artmaktadır. 10 haftalık olan bebeğin kalbi dakikada 180 kere atmalıdır.

10 haftalık bebek anne karnında hareket eder mi?


Evet, bebek 10. haftada anne karnında hareket eder. Bebeğin kolları, bacakları ve eklemleri oluşmaktadır. Ultrason görüntüsünde bebeğin hareketleri saptanabilmektedir ancak annenin bu hareketleri hissedebilmesi için henüz erkendir.