Hamileliğin 11. Haftası - 11 Haftalık Gebelik | Uni Baby
4.01.2021 00:00:00

Hamileliğin 11. Haftası - 11 Haftalık Gebelik

11 haftalık gebelik belirtileri nelerdir ve hamileliğin 11. haftasında neler yaşanır merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre!

11 haftalık bebeğin boyu küçük bir kayısı boyutuna ulaşmıştır ve yaşam fonksiyonlarının çoğu işlemeye başlamıştır. Bebek bu haftada soluyabilmekte, emebilmekte, yutkunabilmekte ve idrarını yapabilmektedir. Bebeğin gelişimi hızla devam etmekte ve anne adayı her geçen gün hamileliğini daha fazla hissetmektedir.

11 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler


Gebeliğin 11. haftasında annede önceki haftalarda görülen,

- Baş ağrısı

- Baş dönmesi

- Uykusuzluk

- Göğüslerde hassasiyet  gibi belirtiler devam etmektedir.

Herkes için farklılık göstermesinin yanında çoğu hamile kadın 11. haftadan sonra belirtilerin ve hamileliğe bağlı rahatsızlıkların azalmaya başladığını deneyimlemektedir.

11. haftadan sonra annenin,

- Göğüslerindeki büyüme yavaşlamaktadır

- Rahmin idrar kesesine yaptığı baskı azaldığı için sık idrara çıkma ihtiyacında azalma olabilmektedir.

Rahmin büyümesine bağlı olarak

- Anne kas ağrıları hissetmeye başlayabilmektedir.

- Annenin karnı az da olsa belirginleşmeye başlayacaktır.

11 Haftalık Gebelik Anne Görüntüsü


Bebekte hızlı ilerleyen gelişim ve değişimlerin yanında anne kendi vücudundaki değişimlerin oldukça yavaş olduğunu fark edecektir. Bu haftada annenin karnı önceki haftalara kıyasla biraz daha belirgin olmaya başlayacaktır ancak fark edilmesi hala zordur. Annenin karnının belirginleşmesi için bebeğin biraz daha büyümesi gerekmektedir. Bebeğin büyüme hızı oldukça hızlı olduğu için anne adayının karnının belirginleşmesini görmesi için biraz daha sabretmesi gerekmektedir, yakında bebeğini hissetmeye başlayacaktır.

11 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüsü


Anne karnındaki 11 haftalık bebek ultrason görüntüsünde artık minik bir bebek gibi görülmeye başlamıştır. Bebeğin başı vücudunun diğer bölümleri de geliştiği için daha orantılı görünmekte, boyunun uzadığı fark edilmektedir. 11 haftalık gebelik ultrason görüntüsünde bebek sırt üstü bir pozisyonda görünecektir.

11 Haftalık Bebek Cinsiyeti Belli Olur mu?


Hayır, 11. haftada bebeğin dış üreme organları şekillenmeye başlamış olsa da 11 haftalık gebelikte bebeğin cinsiyeti belli olmamaktadır. Ancak 12. haftadan itibaren bebeğin cinsiyeti kesin olmamakla birlikte tahmin edilebilmektedir. Ebeveynlerin bebeğin cinsiyetini kesin olarak öğrenebilmek için 20. haftayı beklemeleri gerekmektedir. Bebeğin cinsiyeti erkekse, kız bebeğe göre cinsiyeti daha erken tespit edilebilmektedir.

11 Haftalık Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?


Gebelik boyunca sağlıklı ve dengeli beslenmek oldukça önemlidir. Annenin hem kendi sağlığı hem de bebeğin sağlıklı gelişimi için beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir. Anne adayının dengeli beslenmek için öğünlerinde temel gıda gruplarından tüketmeye özen göstermesi gerekmektedir. Meyve ve sebzeler, tahıllar, et-tavuk-balık ve süt ürünleri temel gıda gruplarını oluşturmaktadır. Tüketilmesi gereken besinlerin yanında, annenin tüketmekten kaçınması gereken besinler de vardır. Bunlar salam,sucuk ve sosis gibi işlenmiş et ürünleri ve pastörize edilmemiş süt ürünleri uzak durulması gereken besinlerdir. Alkolün ise hamileliğin hiçbir döneminde hiçbir şekilde tüketilmemesi gerekmektedir. Alkol tüketimi bebeğin gelişiminde kalıcı hasarlara sebep olabilmektedir.

11 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?


11 haftalık gebelik 2 ay 17 güne denk gelmektedir. Anne adayı hamileliğinin birinci trimesterının son dönemindedir. Hamilelik 3 aylık dönemlerden oluşan 3 trimestera ayrılmaktadır. 11 haftalık hamile anne hamileliğin ilk dönemindedir.

11 Haftalık Bebek Gelişimi


10. haftadan gebeliğin sonunda kadar bebek fetüstür. 11 haftalık bebek yaklaşık olarak 8 gr ağırlığında ve 4-6 cm boyundadır. 11. haftada bebeğin organları gelişmeye devam etmektedir. Bebeğin cildi kalınlaşmaya ve cilt üzerindeki kıllar oluşmaya başlamıştır. 11. haftada bebeğin ses tellerinin gelişimi başlamaktadır. Bebeğin göz merceği ve göz kapakları oluşumunu tamamlamıştır ve bebeğin gözleri kapalıdır. 11 haftalık bebeğin karnı ve göğsü düzleşmektedir. Bebeğin önceki haftalarda zamanla hızlı atmaya başlayan kalbi bu haftadan itibaren daha yavaşlamaya ve dakikada 160 atımın altına inmeye başlamaktadır.

Bebeğin kemikleri sertleşmeye devam etmektedir, artık yüz kemikleri ve çenesi belirginleşmektedir.

Kasları ve kemikleri kuvvetlenen bebeğin refleksleri gelişmeye başlamaktadır, dışarıdan gelen anne karnına bastırılması gibi uyaranlara vücudunu oynatarak tepki verebilmektedir. 11. haftada bebek tekme atabilmeye başlamış olsa da annenin bu tekmeleri hissetmesi için henüz oldukça erkendir.

11 haftalık bebek amniyon sıvısını soluyabilmekte, yutabilmektedir. Bu şekilde doğduğunda ihtiyacı olan soluma ve yutkunma reflekslerini geliştirmeye başlamıştır. Bebeğin emme refleksi de gelişmiştir ve böbrekleri çalışmaya başlayan bebek idrarını yapmaktadır. Bebeğin idrarını yapmasının anneye ve bebeğe bir sakıncası yoktur.

11 Haftalık Bebek Nasıl Olur?


10. haftadan itibaren fetus olan bebek 11. haftada küçük bir kayısı boyutundadır. Bebeğin görüntüsü artık küçük bir insan formundadır. Önceki haftalardaki baş ve vücuttaki orantısız boyutlar bebeğin vücudunun gelişmesiyle değişmiş ve baş büyüklüğü vücuda göre çok büyük olmaktan çıkmıştır. Bebeğin kolları ve bacakları gelişmeye devam etmektedir ve parmakları takip eden haftalarda ayrılmaya başlayacaktır.

11 Haftalık Bebek Kaç cm Olur?


11 haftalık bebek ortalama olarak 4 - 6 cm arasındadır. Bebeğin gelişimi hızla devam etmektedir. İlerleyen haftalarda bebeğin boyu hızla uzamaya devam edecek ve bebek 11. haftadaki boyunun 2 katı uzunluğa ulaşacaktır.

11 Haftalık Bebek Kalp Atışı Kaç Olmalı?


Anne karnındaki bebeğin kalp atışları önceki haftalarda dakikada 180 atımdır. Çok hızlı olan bu kalp atışı 11. hafta ile birlikte yavaşlamaya başlamaktadır. 11 haftalık bebeğin kalp atışı 160 atım ve altında inecektir. Bebeğin kalp atışı ultrasonda duyulabilmektedir.

11 Haftalık Bebek Hareketleri Hissedilir Mi?


Anne karnındaki 11 haftalık bebeğin kas ve kemik gelişimi hareket edebileceği kadar ilerlemiştir. Bebek anne karnında reflekse bağlı hareketler yapmakta, seyirme şeklinde kollarını ve bacaklarını hareket ettirmekte ve tekme atmaktadır. Ancak annenin bebeğin hareketlerini hissedebilmesi için henüz çok erkendir. Bebek henüz o kadar büyümemiştir.