Hamileliğin 12. Haftası - 12 Haftalık Gebelik | Uni Baby
4.01.2021 00:00:00

Hamileliğin 12. Haftası - 12 Haftalık Gebelik

Hamileliğin 12. haftasında anne adayı neler yaşar, 12 haftalık hamilelik belirtileri nelerdir merak ediyorsanız hemen makalemize göz atın!

Hamileliğinizin 12. haftasında gittikçe büyüyen bebeğiniz bir erik boyutuna ulaşmış durumdadır. Hareketleri ise önceki haftalara kıyasla daha hızlıdır. Hatta karnınızda takla bile atıyor olabilir.

Hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için beslenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir. Doktorunuza danışarak kan sayımı yaptırabilirsiniz. Böylelikle eksik olan vitamin ve minerallerinizi öğrenirsiniz. Eksik mineral ve vitamin ihtiyacınızı sağlıklı besinler yardımıyla karşılayabilirsiniz.

Bazı anne adayları hamileyken cinsel ilişkiye girmekten endişe duyabilir ancak doktorunuz aksini belirtmediği sürece hamileliğinizin 12. haftasında cinsel ilişkiye girmenizde herhangi bir sakınca görülmemektedir. 12. haftada bebeğinizi ve sizi neler beklediğini öğrenmek için aşağıdaki yazıya göz atabilirsiniz.

12 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler


- 12. haftada, gebelikte bulantıların ve baş dönmelerinin azalması güzel haberlerden biridir ancak anne adayında bu belirtilerin yerine yorgunluk ve halsizlik görülebilir. Sırt ve bel ağrılarıyla 12. haftada karşılaşılabilir. Bu belirtilerin sebebi relaxin ismiyle nitelendirilen bir hormondur.

- Sıklıkla nefes nefese kaldığınızı veya çabucak yorulduğunuzu fark edebilirsiniz. Bunun nedeni ihtiyaç duyduğunuz oksijen miktarının artmış olmasıdır.

- Düzenli egzersiz yapmayı ihmal etmemelisiniz.

- Bu dönemde kadınlar yorgun hissedebilir. Bu oldukça doğaldır. Bundan dolayı uykulu hissedebilirsiniz ve uyku ihtiyacınız biraz daha artmış olabilir çünkü vücudunuz bebeğiniz için enerji harcıyor. Belki kendinize biraz zaman verip dinlenmek size iyi gelecektir.

- Hamileliğin 12. haftasında bazı yakınmalarınız olabilir. Bazı kadınlarda ortak olan bu yakınmalara göz atmakta fayda vardır:

- Vajinal akıntıda artma: Bunun için endişelenmenize gerek yoktur. Bu akıntı tamamen doğal ve vajinayı korumak için olan bir akıntıdır.

- Lekelenme: Koyu kırmızı veya kahverengi renkli sadece nokta ve leke şeklindeki lekeler önemli olmayabilir. Bu lekelenmenin nedeni rahim ağzının gebelikte hassaslaşması ve cinsel birliktelik sonrası ufak kanamaların olması olabilir. Bu şikayetinizin devam etmesi durumunda doktorunuza danışmalısınız.

- Baş ağrısı: Stres, uykusuzluk ve kan şekerindeki ani düşüşler baş ağrısına sebebiyet verebilir.

12 Haftalık Gebelik Anne Görüntüsü


12 haftalık gebelikte anne adayının dış görünüşüne bakıldığında cildindeki değişiklikler dikkat çekebilir. Bazı anne adayları 12. haftada cildinin yağ oranında artışların olduğunu belirtirken, bazılarının cildi daha parlak ve canlı görünmektedir. Karında ise büyümeler fark edilebilir.

12 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüsü Nasıldır?


Hamileliğin 12. haftasında bebeğiniz bir erik boyutundadır. Boyu ortalama olarak 5-6 cm iken ağırlığı ise 15 gr civarındadır. Kız ve erkek bebek arasında bu haftada kilo ve boy olarak farklılığın olduğunu söylemek pek de mümkün değildir.

Bu heyecanlı haberi duymaya hazır mısınız? Eğer ikiz bebeklere hamileyseniz doktorunuz ultrasonografi yardımıyla tek yumurta veya çift yumurta ikizi olup olmadıklarını size 12. haftada söyleyebilir.

12 Haftalık Bebek Cinsiyeti Belli Olur mu?


Evet, 12.-13. haftada bebeğinizin cinsiyeti hakkında doktorunuz bir tahminde bulunabilir fakat kesin bir bilgiye henüz hala sahip değilsiniz. Kesin bir bilgiye sahip olmak için 20. haftaya kadar beklemeniz gerekmektedir. Erkek bebeklerin cinsiyetinin kız bebeklerin cinsiyetinden daha erken belirli olduğunu söylemek mümkündür.

12 Haftalık Bebek Anne Karnında Nerededir?


Hamileliğin 12. haftasında rahim pelvisten yukarı doğru hareket etmektedir. Böylelikle kadının mesanesine önceki haftalarda basınç yapan rahmin, 12. haftada yaptığı basıncı azaltacaktır. Tuvalet ihtiyacınızda azalmalar olduğunu fark edebilirsiniz.

12 Haftalık Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?


Annelerin çoğu hamilelik döneminde 10-12,5 kilo arasında kilo alırlar ancak şu an bunun için endişelenmenize gerek yok çünkü bu kilo alımının çoğu 20. haftadan sonra gerçekleşiyor.

- İştahınız 12. haftada geri dönmüş olsa bile dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz. Kilonuzu sağlıklı bir seviyede tutmak, bebeğinizin de sağlıklı bir kiloda olması için oldukça önemlidir.

- Daha fazla bakteri tutma ihtimaline karşı yumuşak peynirlerden uzak durmalısınız.

- Vücudunuzdaki eksik vitamin ve mineralleri öğrenmek için test yaptırıp ona göre beslenebilirsiniz.

- Doktorunuz tavsiye ediyorsa demir almaya hamileliğinizin 12. haftasında başlayabilirsiniz.

- Bol bol su içmeyi ihmal etmemelisiniz.

- Lif açısından zengin besinlerle beslenebilirsiniz. Bakliyat ve meyve-sebze lif ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olabilir.

- Doktorunuzun da tavsiyesiyle folik asit almaya 12. haftada da devam etmelisiniz.

12 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır


Bazı anneler bebeklerinin gelişimini ay ay takip etmek isterler. 12 haftalık gebelik, 2 ay 24 günlük hamile olduğunuzu göstermektedir.

12 Haftalık Bebek Gelişimi


Bebeğinizin hayati organlarının neredeyse hepsi oluşmuş durumdadır. Birçok hareketi kendisi yapabilir hale geldi. Geçtiğimiz haftalarda parmaklarını hareket ettirebilen bebeğiniz artık bu hızı arttırmış durumdadır. Bazı bebeklerin parmağını ağzına götürüp emdiği bilinmektedir. Tırnakları ise gelişmeye devam ediyor. Bazı kemikleri sertleşmeye başlıyor.

Dalağı ve karaciğeri çalışıyor. Pankreası ve tiroidi gelişimini tamamlıyor. Refleksleri ise gelişmeye devam ediyor. Nefes alma egzersizleri yapıyor. Ses telleri oluşumunu tamamlıyor.

Bebeğinizin cinsiyetini öğrenmenize ise çok az bir zaman kaldı. Hatta belki doktorunuz tahminini söylemiş bile olabilir.

12 Haftalık Bebek Nasıl Olur?


Fetüs veya cenin olarak adlandırılabilir. Halk arasında daha çok cenin kelimesi tercih edilmektedir.

12 Haftalık Bebek Kaç cm Olur?


12 haftalık anne karnındaki bebek ortalama olarak 5-6 cm arasındadır. Bir erik boyutu kadardır.

12 Haftalık Bebek Kalp Atışı Kaç Olmalı?


12 haftalık olan bebeğinizin kalp atışını doktorunuz size dinletebilir. Dikkat ederseniz dakikada 120-160 arasında attığını fark edebilirsiniz.

12 Haftalık Bebek Hareketleri Hissedilir mi?


Hayır. Bebeğinizin anne karnındaki 12. haftasında da hareket ettiği bilinmektedir. Bu hareketlerinin birçoğu refleks şeklindedir. Hareketlerini hissetmek için sabırsızlandığınızı biliyoruz ancak bebeğinizin hareketlerini hissetmek için biraz daha zamana ihtiyacınız var. İleriki haftalarda bebeğinizin hareketlerini hissetmek için çok zamanınız olacak.